Výlet do budúcnosti ponúka výstava „Praha zítra? Pražské priority“ predstavujúca 25 stavebných projektov, ktoré v nadchádzajúcich dvadsiatich rokoch výrazným spôsobom zmenia tvár Prahy. Výstava, do ktorej sa môžu interaktívne zapojiť samotní návštevníci, mapuje 5 základných kategórií stavebného vývoja hlavného mesta, a to nové štvrte, nové dopravné prepojenia, nové príležitosti, nové námestia a ulice a nové parky. Každú kategóriu pritom reprezentuje 5 konkrétnych projektov.
Okrem veľkých stavebných projektov, ako je metro D, pražský okruh, revitalizácia Karlovho námestia alebo stavba Vltavskej filharmónie, ukazuje výstava aj menej známe premeny budúcej Prahy.
Jednou z nich je tiež Drážní promenáda v mestskej časti Praha 10. Rekonštrukciou opustenej trate spájajúcej Vršovice a Strašnice vznikne príjemný mestský park, ktorý bude pripomínať newyorskú High Line.
Hradební korzo nachádzajúce sa na rozhraní Starého a Nového Města prinesie lepšie prepojenie a podmienky pre chodcov, cyklistov či mestskú dopravu na jednej z najstarších pražských promenád.
Nové spojenia reprezentuje Dvorecký most, ktorý preklenie Vltavu v úseku medzi zlíchovským a podolským nábrežím a prepojí tak Smíchov a Pankrác. Most je navyše tvarovaný ako socha. Architekti v spolupráci s umelcom Krištofom Kinterom predpokladajú realizáciu výtvarného diela vo forme multifunkčnej kubistickej krajiny a botanickej záhrady z pouličného osvetlenia.
Rozvojové oblasti reprezentuje okrem veľkých brownfieldov, ako sú Bubny-Zátory alebo Smíchov City, napríklad menej známa nová štvrť Bohdalec-Slatiny ohraničená železničnými traťami a telesom Mestského okruhu, ktorá by sa v budúcnosti mala premeniť na príjemné miesto na život.
„Ako prioritu vnímam celkové zlepšenie kvality života v Prahe. Myslím si, že najväčším problémom Prahy je kríza dostupnosti bývania. Za zásadnú tému rozvoja mesta preto považujem otvoriť na výstavbu najväčší brownfield, teda Bubny-Zátory,“
Každý sa pritom môže zapojiť do hľadania pražských priorít. Samotní návštevníci môžu hlasovať o najväčšej priorite alebo navrhnúť svoj vlastný prioritný projekt, ktorý im chýba na kurátorskom zozname.
Téma bývania v Prahe je pálčivou otázkou aj pre Adama Zábranského, člena mestskej rady pre oblasť bývania a transparentnosti.
„Úplnou prioritou je zlepšenie dostupnosti bývania v Prahe. Potrebujeme na to práve premenu brownfieldov, ktorých tu máme hneď niekoľko, ale dlhé desiatky rokov ležia ladom. Nedá sa však spoliehať na to, že problém vyrieši samotný trh. Byty za trhové ceny si dnes nemôže kúpiť takmer nikto. Je potrebné riešiť aj legislatívne zmeny, napr. vyčlenenie 15 alebo 20 % z nového developmentu pre fond dostupného bývania a podobne.“
Expozíciu pripravilo hlavné mesto Praha a IPR Praha. Začína sa 23. septembra a potrvá do 20. decembra 2020 v priestoroch pražského Centra architektúry a mestského plánovania (CAMP) a na Mariánskom námestí, kde sú projekty predstavené formou panelovej výstavy.