Dvojčatá Tyler a Cameron Winklevossovi zarobili miliardy na bitcoine, pridali čiernu bodku na povesť Marka Zuckerberga a ich život je plný nevšedných káuz. Súvisia predovšetkým s bitcoinovým trhom. Aj keď im ich posledné predpovede o závratnom vzostupe bitcoina príliš nevychádzajú, stále sú jedni z hybateľov kryptotrhov.
Oboje sú identické dvojčatá, pričom jeden je pravák a druhý ľavák. Talentovaní sú rovnako. Vo trinástich rokoch sa naučili html a založili spoločnosť zaoberajúcu sa vývojom webových stránok.
Ich podnikavosť, charizma a neobvykle ostré lakte im zaistili budúcu slávu. A bohatstvo.
Oboje bratia spolu so spolužiakom z Harvardu Divyou Narendrou spoluzaložili Harvard Connection (neskôr ConnectU). Pôvodne táto komunikačná sieť slúžila ako nástroj komunikácie medzi študentmi na ich škole, postupne sa rozšírila aj do ďalších škôl. Nasledoval súdny spor so Markom Zuckerbergom kvôli tomu, že mal tento ich študentský nápad pripísať sám sebe a vytvoriť podľa nej sociálnu sieť Facebook. Tyler a Cameron avšak tento spor vyhrali a dostali značnú finančnú kompenzáciu. Tento úspech je jedným z kľúčových momentov ich kariéry a v podstate ich katapultoval medzi najbohatších mužov sveta. Zo sporu s Facebookom si odniesli 65 miliónov dolárov, pričom 11 miliónov investovali v roku 2013 do kryptomien. To bol vtedy ešte pomerne neznámy pojem s nejistým potenciálom.
Vyhlasovali, že bitcoin je niečo, čo by mohlo byť lepšou verziou zlata.
Vyplatilo sa!
V roce 2014 dvojičky založili digitálny výmenný systém Gemini, ktorý umožňuje s bitcoim obchodovať. Ich kryptomenová burza sa stala jednou z najrešpektovanejších platforiem pre obchodovanie s digitálnymi aktívami v USA. Je považovaná tiež za jednu z najbezpečnejších burz.
V poslednej dobe burza rozšírila platformu Gemini svoje služby o obchodné platformy Gemini Dollar (stabilný coin naviazaný na dolár) a NFT. O týchto témach, decentralizácii a finančnej nezávislosti prostredníctvom kryptomien, často v médiách diskutujú a vystupujú na priemyselných akciách s prednáškami.
V roku 2018 bratia vytvorili burzovo obchodovateľný bitcoin, ktorý by umožnil inštitucionálnym investorom prístup k tejto kryptomene. Americká komisia pre cenné papiere však tento návrh zamietla kvôli obavám z podvodov.
Súčasná hodnota ich bitcoinového portfólia je približne 8 650 800 000 USD.
Cameron a Tyler Winklevossovci sa preslávili tiež ako športovci. Na olympijských hrách v Pekingu v roku 2008 reprezentovali Spojené státy v remení. Hoci to bol jeden veľký úspech, prebojovali sa do finále, v ktorom ale skončili ako poslední. Svojich fanúšikov si však získali, nielen kvôli tomuto úspechu, ale aj vďaka svojej charismatickej vizáži.
Cameron Winklevoss založil v roku 2008 online stránku Guest of a Guest, ktorá sa zameriava na večierky a nočný život v New Yorku, Los Angeles, Hamptons a Washingtonu D.C. Stránku a blog založil spoločne s Rachelle Hruska, ktorá v roku 2012 jeho podiel odkúpila a rozšírila stránky o módu, umenie a filmový priemysel. Sama bola o rok skôr vyhlásená za najvplyvnejšiu ženu v oblasti technológií.
Je zrejmé, že ich vplyv na technologický sektor a svet kryptomien bude pretrvávať aj v budúcnosti.
Príbeh bratov Winklevossových ukazuje, ako sa dokázali prispôsobiť technologickým zmenám a využiť príležitosti v oblasti kryptomien, pričom ich skoršie skúsenosti a finančné prostriedky získané zo súdnych sporov s Facebookom im umožnili stať sa významnými hráči na tomto poli.
Naposledy o nich médiá písali tiež v súvislosti s všeobecným zapojením do volebnej kampane Donalda Trumpa. Podporili ho, pretože jeho smerovanie sa v kampani prezentovalo ako pro-krypto.
Zdroj: autorský text, binance.com