V Českej republike žije podľa posledných údajov Českého štatistického úradu takmer 600 tisíc cudzincov. Oproti roku 2018 tak došlo k nárastu o cca 29 tisíc osôb, čo je zhruba 5,1 %. Napriek tomu je počet cudzincov v Česku v porovnaní s ďalšími európskymi krajinami stále podpriemerný. Ich pobyt v Česku je spojený prevažne s pracovnou kariérou.
Najviac cudzincov v Českej republike tvoria cudzinci z tretích krajín – zhruba 59 %. Zvyšné percentá tvoria občania Európskej únie. Medzi cudzincami tretích krajín prevažujú tí, ktorým bolo udelené povolenie na trvalý pobyt. Naproti tomu medzi cudzincami z krajín EÚ dominujú tí, ktorí sú registrovaní k trvalému pobytu.
„Počet cudzincov s trvalým pobytom rástol plynule a od roka 2006 sa viac než zdvojnásobil. Naproti tomu prechodné pobyty, ktoré sú spojené s ekonomickými cyklami, začali po prepade počas ekonomickej krízy opätovne významnejšie narastať až od roka 2015,“
Medzi cudzincami na území ČR viditeľne prevažujú muži (58 %). Z hľadiska členenia podľa štátneho občianstva majú medzi občanmi EÚ evidovanými úradmi práce najvyššie zastúpenie občania Slovenska, Poľska, Rumunska a Bulharska. Medzi občanmi tretích krajín dominovali Ukrajinci (144 tisíc), nasledovaní občanmi Ruskej federácie, Vietnamu, Mongolska, Bieloruska a Moldavska.
Najsilnejšie sú zastúpené najmä kategórie mladšieho produktívneho veku (30 – 39 rokov). V tomto vekovom rozmedzí sa nachádza viac ako štvrtina cudzincov. Skupina osôb v predproduktívnom veku dosahuje 13,9 % z celkového počtu. Veľmi nízky podiel pripadá na osoby v postproduktívnom veku (65+). V tejto kategórii sa nachádza len 5,7 % cudzineckej populácie.
Podľa údajov MPO dosiahol počet cudzincov zamestnaných v ČR koncom roka 2019 celkovo 715 651 tisíc osôb. Podiel zahraničných pracovníkov tak v tomto roku činil 14,7 % z celkového počtu zamestnaných. V porovnaní s rokom 2018 rástli najmä počty cudzincov v pozícii zamestnancov (621,9 tisíca oproti 598,5 tisíca).
„Bez cudzincov by zamestnanosť v Česku v posledných rokoch vôbec nerástla. Podiel cudzincov na celkovom počte zamestnancov sa zvýšil z 5,5 % v roku 2010 na 14,7 % v roku 2019,“
uvádza Dalibor Holý, riaditeľ odboru štatistiky trhu práce a rovných príležitostí ČSÚ. V dôsledku opatrení proti pandémii Covid-19 sa dopyt po zahraničnej pracovnej sile znižoval, dochádzalo k prepúšťaniu či presunu pracovníkov. Ku koncu júna 2020 bolo registrovaných zhruba o 20 tisíc menej cudzincov než koncom roka 2019.
Koronavírusová situácia v roku 2020 sa dotkla hlavne osôb v postavení zamestnancov. Zatiaľ čo na konci roka 2019 Úrad práce ČR (ÚP) registroval 621,9 tisíca zamestnancov s iným než českým občianstvom, v polovici roka 2020 ich bolo 602,5 tisíca. Občania EÚ tvorili v roku 2019 väčšinu cudzincov evidovaných úradmi práce (61,6 %), pričom najvyššieho počtu aj podielu dosahovali Slováci (202 tisíc). V rámci EÚ ďalej nasledujú občania Poľska, Rumunska a Bulharska. Viac než tretina zvyšných cudzincov evidovaných úradmi práce boli cudzinci z tretích krajín. K 30. júnu 2020 najviac poklesli počty Ukrajincov (na 133 tisíc; o 7,7 %) a Slovákov (na 199 tisíc; o 1,3 %).
Najviac cudzincov (28,7 % z celkového počtu cudzincov evidovaných ÚP) bolo zamestnaných v spracovateľskom priemysle. Nasledovali administratívne a podporné činnosti, ďalej veľkoobchod, maloobchod a stavebníctvo. Na druhej strane, odvetvím s najnižším zastúpením zamestnaných cudzincov zostávala verejná správa; povinné sociálne zabezpečenie.