Ak je v niečom Česko nad európskym priemerom, je to počet firemných webových stránok a predaj cez internet. Veľký boom zažíva v posledných rokoch tiež zriaďovanie firemných účtov na sociálnych sieťach, v tomto prípade ale Česko stále výrazne zaostáva za severskými štátmi, Holandskom, Belgickom či Írskom.
„Od roku 2015 má u nás 83 % podnikov svoje webové stránky. Takmer 60 % firiem ich malo v roku 2020 prispôsobené aj pre mobilné zariadenia. Pred piatimi rokmi ich bola len štvrtina,“
V otázke sociálnych sietí síce Česko zažíva takisto rozvoj, od roka 2013 sa počet firiem využívajúcich sociálne siete strojnásobil, no napriek tomu výrazne zaostáva za severskými štátmi, Holandskom, Belgickom či Írskom, kde tento spôsob komunikácie využívajú viac než dve tretiny podnikov.
„Rozmach zažívajú sociálne siete. V roku 2019 na nich malo vlastný účet už 45 % podnikov s desiatimi a viac zamestnancami. Na sociálnych sieťach fungujú hlavne cestovné agentúry či podniky pôsobiace v oblasti poskytovania ubytovania a v mediálnom sektore,“
A ako je to s 3D tlačou? V roku 2019 tlačilo trojrozmerné predmety 6 % firiem. Najčastejšie v priemyselnej výrobe, kde technológiu využíva cca tretina podnikov z automobilového a elektronického priemyslu. Na ďalších priečkach sa ocitli firmy z oblasti IT, telekomunikácií a tiež firmy zaoberajúce sa výskumom a vývojom.
„V roku 2020 používalo priemyselné roboty už viac ako 60 % veľkých podnikov v odvetví spracovateľského priemyslu. V prípade malých podnikov šlo len o o 9 %. Priemyselné roboty nájdeme u približne 55 % subjektov pôsobiacich v automobilovom priemysle,“
Je tak zrejmé, že používanie robotickej automatizácie je v Česku doménou predovšetkým veľkých firiem. Servisné roboty sa v českých firmách využívajú menej než tie priemyselné, najčastejšie na montážne alebo upratovacie práce a na práce v skladoch. V roku 2020 používalo priemyselné alebo servisné roboty 18 % podnikov s desiatimi a viac zamestnancami v spracovateľskom priemysle.
44 % firiem v Česku využíva tiež internet vecí (IoT). Reč je v tomto prípade o automatizácii, keď je možné ovládať moderné prístroje na diaľku pomocou internetu. Ľahko ich tak môžete obsluhovať pomocou svojho telefónu alebo pripojenia k centrálnej jednotke.
Približne desatina firiem vďaka internetu vecí reguluje osvetlenie alebo spotrebu energie. Podobný podiel firiem stráži na diaľku zabezpečenie priestorov. Inteligentné zariadenia internetu vecí prenikli aj do výroby. Takmer pätina firiem monitoruje výrobné procesy a môže ich v reálnom čase optimalizovať. Úplne najviac sa ale internet vecí využíva v oblasti logistiky na sledovanie pohybu tovaru či prevádzkového stavu vozidiel.