Top hledané
Výsledky (0)
Oficiálny ceremoniál k úmrtiu sa uskutoční vo Vatikáne túto sobotu.

Ľudskosť a otvorenosť pápeža Františka vyvolávala v cirkvi rad diskusií. V očiach verejnosti bude ale patriť k tým lepším.

Radek Polák
23.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty
Jedna z posledných fotografií pápeža Františka

Pohreb pápeža Františka pripomína odkaz muža, ktorý sa do histórie katolíckej cirkvi zapísal radom pozoruhodností. Bol prvým pápežom, ktorý pochádzal z amerického kontinentu. Súčasne patril k tým cirkevným hodnostárom, ktorí sa nebáli komentovať témy, ktoré boli pre drvivú väčšinu jeho predchodcov tabu - homosexualitu, homosexuálne sobáše alebo sexuálne zneužívanie duchovnými. Aký teda v skutočnosti bol?

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, sa narodil v argentínskom Buenos Aires. Jeho rodičia utiekli z Talianska pred nastupujúcim fašizmom Benita Mussoliniho. Bol nespokojné dieťa. Rehoľné sestry naňho spomínali ako na „malého diablika“. Vo svojich dvanástich rokoch sa zamiloval do dievčatka Amálie. Jej rodičia ale vzťahu nepriali. V liste jej vtedy napísal, že je preňho jediná. Ak si ju nevezme za ženu, stane sa kňazom. Nakoniec to dotiahol oveľa vyššie. Kontroverzie, ktoré jeho osobnost sprevádzali, ale zostali.

Kariera

Ruka v ruke s tým, ako postupne stúpal v rebríčku cirkvi hierarchie, sa stal čím ďalej známejším. Ako profesor teológie na jezuitskej fakulte vyučoval literatúru, psychológiu, filozofiu a teológiu. Ovládal niekoľko jazykov: okrem taliančiny a španielčiny komunikoval rovnako nemecky a latinsky.

V roku 2001 bol menovaný kardinálom a hneď o štyri roky neskôr bol už jedným z kandidátov na pápeža. Na svoj najväčší úspech si však musel ešte niekoľko rokov počkať. Až do svojich 75 rokov.

Prodej pasivního domu 5+1, Praha 9 - 184
Prodej pasivního domu 5+1, Praha 9 - 184, Okolí Prahy

Taký obyčajný život vo Vatikáne

Na výber nového pápeža, ktorý mal nahradiť Josefa Ratzingera, sa 12. marca 2013 čakalo až do piatého kola. Až potom mohlo byť oficiálne oznámené, že na pápežský stolec usedne práve Bergoglio. Ako vôbec prvý pápež v dejinách cirkvi si na počesť sv. Františka z Assisi zvolil meno František.

O tom, že sa bude tentokrát jednať o trochu „iného“ reprezentanta cirkvi, sa mohli všetci presvedčiť už po pár dňoch úradovania. Niektoré osobné záležitosti, vrátane telefonovania, si totiž ďalej zaťrval sám. Svoje o tom mohol rozprávať recepční vo vatikánskej rezidencii jezuitov. Keď prý pri zdvihnutí slúchadla počul, že volá pápež František, odpovedal na to neveriacky týmito slovami:

"Áno? A ja som Napoleon."

Františkova skromnosť a striedmosť sa prejavila aj v iných smeroch. Žil vraj v malom byte, kde si varil, a po meste sa občas presúval verejnou hromadnou dopravou.

Otvoriť v galérii (2)
Chcel byť v častom kontakte s veriacimi
Chcel byť v častom kontakte s veriacimiSource: Pixabay

Sexuálne zneužívanie

Okrem úsmevných historky musel ale František čeliť rade narastajúcich problémov. Obraz cirkvi v očiach verejnosti začali čoraz častejšie poškodzovať sexuálne škandály katolíckych duchovných. Opakovane ich otvorene odsúdil a ospravedlňoval sa za ne. Aj preto bol v roku 2013 údajne odvolaný štátny sekretár Tarcisio Bertone, ktorého meno bolo spájané nielen s únikmi dôverných dokumentov o korupcii a mocenskom boji vo Vatikáne, ale aj práve s odhalením týchto sexuálnych praktík. V roku 2019 potom pápež usporiadal vôbec prvú konferenciu popredných predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorá sa takýmto zneužívaním zaoberala.

Aj napriek tomu sa kritike nevyhol. Dôvod? Mal údajne kryť niektoré priestupky ďalších hodnostárov. Malo sa to týkať obvinení vznesených voči kardinálovi McCarrickovi alebo menovanie kardinála Danneelsa delegátom synody o rodine, potom čo sa ukázalo, že sa pokúšal ututlať zneužívanie páchané biskupom Vangheluwem.

Otvoriť v galérii (2)
Ostatky posledného pápeža sú už v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne
Ostatky posledného pápeža sú už v Bazilike svätého Petra vo VatikáneSource: Pixabay

Byť gejom nie je zločin

Ďalšou témou, ktorá vyvolávala diskusie, bol potom Františkov prístup k homosexualite. Najprv totiž tvrdil, že manželstvá homosexuálov zosobňujú „deštruktívny zámer proti Božiemu plánu“ a adopciu detí homosexuálnymi mužmi považoval za „formu diskriminácie detí“, na celosvetovom stretnutí mládeže v Brazílii v roku 2013 však prehlásil, že nepovažuje za správne súdiť tieto menšiny. A to ani v prípade, že ide o kňazov.

V rozhovore pre agentúru AP potom František uviedol, že tresty homosexuálov, ktoré vo niektorých častiach sveta stále prebiehajú, sú „nespravodlivé“.

„Byť gejom nie je zločin. Áno, je to ale hriech. Najprv dobre rozlišujme medzi hriechom a zločinom. Hriechom je tiež nedostatok lásky,“

agentúre povedal AP.

V dokumente Francesco v roku 2020 dokonca registrované partnerstvo homosexuálov podporil, keď uviedol, že homosexuáli majú právo žiť v rodine, pretože sú to „deti božie“. Spomenul v súvislosti prípad Andrea Rubera, ktorý spolu so svojím partnerom adoptoval tri deti. Rubera zároveň s tým ale riešil problém, ako ich vychovávať ako katolíkov na miestnej farskej úrade, bez toho, aby im spôsobil akékoľvek trauma.

Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany
Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany, Praha 4

Na konci minulého roku Svätý oltár oficiálne oznámil, že duchovní môžu požehnávať nesobášeným a rovnopohlavným párom. Napriek tomu, že ich naďalej neuznáva a nepovažuje ich za rovnocenné partnerstvo.

Františkova ľudskosť sa paradoxne preukazuje aj po jeho smrti. Prednedávnom schválil plány, ako pápežský pohreb skrátiť a zjednodušiť. Zatiaľ čo predchádzajúci pontifikovia boli pochovaní v troch rakvách z cypriša, olova a duba, ten zatiaľ posledný má len jednoduchú drevenú rakvu vystlanú zinkom.

Doba, počas ktorej František viedol cirkev, bola plná zmien a turbulencií. Svojich veriacich však dokázal preniesť rozbúrenými vodami s česťou. Podarí sa to aj jeho nasledovníkovi?

Zdroje: Wikipedia, Ceskenoviny.cz, AP

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie