Situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa nelepší a v dôsledku toho sa na trhu neustále objavujú voľné byty. Tie boli vo väčšine prípadov využívané na krátkodobý prenájom cez službu Airbnb. Majitelia sa však už na lepšie zajtrajšky nemôžu spoliehať a byty preto začali ponúkať na dlhodobý prenájom. Počas prvej jarnej vlny koronavírusu ponuka bytov po dlhom čase prevýšila dopyt. Ceny nehnuteľností tak začali klesať a tento trend pretrváva. Bývanie v centre sa stalo pre množstvo Čechov dostupnejšie.
Podľa údajov analytikov AirDNA (porovnávač cien za ubytovanie) poklesli tržby spoločnosti Airbnb v amerických mestských destináciách, ako napríklad New York, San Francisco a Seattle, o viac než polovicu. V treťom štvrťroku tohto roka dosiahla spoločnosť výnosy vo výške 1,34 miliardy dolárov (asi 1,1 miliardy eur, pozn. red.) a vygenerovala zisk vo výške približne 220 miliónov dolárov (takmer 180 miliónov eur, pozn. red.). Za prvé tri kvartály tohto roka eviduje čistú stratu 697 miliónov dolárov (takmer 570 miliónov eur, pozn. red.) s tržbami na úrovni 2,52 miliardy dolárov (takmer 2,1 miliardy eur, pozn. red.).
Napriek tomu sa firma chystá vstúpiť na burzu NASDAQ. Akcie sa budú obchodovať ako ABNB. Airbnb tým môže získať kapitál vo výške 2,6 miliardy dolárov (vyše 2,1 miliardy eur, pozn. red.). Vstupom na burzu by malo byť k dispozícii až 51,9 milióna akcií.
V máji výkonný riaditeľ spoločnosti oznámil, že firma musela prepustiť 25 % svojich zamestnancov. Po prepustení musela spoločnosť upustiť od niekoľkých nových projektov vrátane investícií do oblasti dopravy a zábavy, aby sa mohla sústrediť na svoj hnací motor, teda ubytovanie.
„Ľudia chcú cestovať, akurát sa im nechce nastúpiť do lietadla. Nechcú zostať vo veľkých mestách tak často ako predtým. Nechcú byť v preplnených hotelových štvrtiach. Chcú sa dostať von z domu. A tak si myslíme, že dopyt bude v budúcnosti veľký. V skutočnosti som veľmi optimistický, čo sa týka nášho odvetvia,“
Hostitelia Airbnb po celom svete musia dodržiavať aktualizované bezpečnostné opatrenia a postupy upratovania a sanitácie s cieľom zabrániť šíreniu COVID-19, zabezpečiť hosťom pokoj na duši, keď potrebujú vyraziť na cestu. Ide o nové bezpečnostné štandardy Airbnb (nosenie rúšok, sociálne dištancovanie, vylepšené upratovanie, dezinfekcia). Všetkým hostiteľom bola adresovaná žiadosť, aby sa do 20. novembra 2020 k týmto novým postupom zaviazali.
V Česku si časť krátkodobých prenajímateľov po prvej vlne byty držala a dúfala, že sa situácia postupne zlepší. Ich nádej sa ale rozplynula počas leta, keď veľké mestá zívali prázdnotou. Turizmus klesol takmer na nulu, takže to prenajímatelia museli vzdať a ponúknuť byty na dlhodobý prenájom. Pandémia výrazne ovplyvnila aj nákupné premýšľanie potenciálnych kupcov.
Môže sa zdať, že takáto situácia nahráva tým, ktorí hľadajú nové bývanie. Nájomníci ale o Airbnb byty nemajú veľký záujem zo strachu, čo by nastalo, keď sa cestovanie rozvoľní a turisti začnú znovu prichádzať. Je teda vždy potrebné dôkladne prerokovať zmluvu s majiteľom, aby ste sa takejto situácii prípadne vyhli.
„Koronavírusová pandémia mení požiadavky na nové bývanie. Ľudia teraz chcú za svoje peniaze skutočne dobrý produkt, na kvalitu kladú ešte väčší dôraz než predtým. Navyše po skúsenostiach s karanténou rastie záujem o väčšie byty s terasami, domy so záhradou alebo byty s predzáhradkami,“
„Myslím si, že trh s Airbnb bytmi už nečaká žiadne znovuzrodenie. Dôvodom nie je len Covid, ale aj mestské časti a spoločenstvo vlastníkov jednotiek, ktoré vo svojom postoji voči krátkodobým prenájmom pritvrdili. Pokles dopytu zo strany turistov však má aj svoje pozitíva – v centre mesta je väčší pokoj. Zníženie nájomného na úroveň roka 2016 dovolilo mnohým Čechom prenajať si bývanie priamo v centre Prahy. 2kk v Prahe 1 si dnes prenajmete za cca 20 000 korún a 3kk za 30 000 korún. Je zrejmé, že majitelia Airbnb bytov stále vyčkávajú, ako sa turistický trh vyvinie, a snažia sa byty prenajímať na jeden rok. Svedčí o tom aj situácia v Prahe 1. Počet ponúk bytov na predaj stúpol v porovnaní s marcom 2020 o 30 %, zatiaľ čo počet bytov na prenájom sa zdvojnásobil a predstavuje 1 499 bytov. 70 % z nich je najčastejšie s dispozíciou 1kk až 3kk,“
„Cena za nájom v bytoch, ktoré pôvodne slúžili na krátkodobý prenájom, je často nižšia, než je priemer na trhu. Podľa informácií, ktoré máme, sa zmluvy s týmito nájomníkmi obvykle uzatvárajú na rok. Po uplynutí uvedeného času a za predpokladu, že sa situácia aspoň čiastočne vráti do normálu a turisti k nám začnú opäť jazdiť, samozrejme hrozí, že minimálne časť týchto bytov prejde opäť do segmentu krátkodobých nájmov,“
Ešte koncom júna boli priemerné denné sadzby v porovnaní s minulým rokom nižšie o 14 %, v auguste už bolo všetko inak. Majitelia pocítili šancu dohnať svoje straty a ceny výrazne stúpli. Táto situácia ale netrvala dlho a všetko sa začína vracať do rovnakých koľají ako na jar. Cena ide výrazne dole, čo zahýbalo aj s priemerným nájomným v celej Prahe. Ceny nájmov klesli o 15 až 20 %.
Za garsónku na Kampe či pri Václavskom námestí, ktorá by mesačne stála v prepočte okolo 690 eur, si majitelia často nepýtajú ani 383 eur. Najväčší pád zaznamenávajú najmä menej atraktívne lokality, napríklad Malá Chuchle, Lipence alebo Benice. K tým najdrahším patrí naopak Malá Strana, Nové Mesto či Vinohrady.
Nájde sa množstvo ľudí, ktorí s krátkodobým prenajímaním bytov nesúhlasia. Kritizujú poskytovanie služieb, z ktorých sa stávajú hotelové izby.
„Je ale strašne hlúpe, že platíte dane a s vaším problémom vám miesto štátu nakoniec pomôže nejaký vírus,“
Podľa údajov Fincentrum Hypoindexu banky za prvý polrok poskytli hypotéky za viac než 150,3 miliardy korún (vyše 5,7 miliardy eur, pozn. red.). Vysoký záujem súvisí s nízkymi úrokovými sadzbami. Ďalším hitom v období pandémie sa stalo chalupárčenie. Zmiznúť z mesta a užívať si pokoj a samotu na vidieku… Chát sa predalo takmer o polovicu viac než v roku 2019. Ich ceny vďaka veľkému záujmu vzrástli.