Festival Open House Praha existuje preto, aby pomohol urobiť mestá po celom svete otvorenejšie a prístupnejšie. Každoročne otvára brány budov, ktoré bývajú verejnosti neprístupné. V časoch pandémie koronavírusu sa preto organizátori rozhodli usporiadať pre fanúšikov festivalu úplne prvý medzinárodný festival, ktorý sa uskutoční budúci víkend, teda 14. a 15. novembra prostredníctvom 48-hodinového nonstop živého online vysielania a divákov tak zavedie do viac než 40 miest na piatich kontinentoch sveta.
„V tomto roku plnom výziev sa celá komunita Open House dala dohromady, aby vytvorila spoločný online festival s programom, ktorý ponúkne doposiaľ nevídaný pohľad do miest celého sveta od Santiaga, Lagos po Taipei,“
Festival bude zahájený o polnoci z piatka na sobotu 14. novembra koordinovaného svetového času (t. j. o 1:00 ráno nášho času) a predstaví organizátorov z rôznych miest medzinárodnej siete. Následný program festivalu v podobe prehliadok, diskusných panelov či krátkych filmov a dokumentov je rozdelený do niekoľkých tematických blokov, ktoré otvárajú aktuálne otázky súčasnej architektúry a urbanizmu.
Open House Worldwide sa dotkne problémov, ktorým čelia ľudia v súvislosti s architektúrou a tvorbou prostredia po celom svete – od zmeny klímy cez bývanie a mobilitu, verejný priestor, sociálny život v mestách až po svetový dizajn a kultúrne dedičstvo.
Podobne ako všetky iné akcie Open House je festival Open House Worldwide prístupný zdarma a vysielaný bude na webových stránkach Open House Worldwide a tiež v udalosti na Facebooku. Príspevky z jednotlivých miest si budete môcť pozrieť prevažne v pôvodnom jazyku s anglickými titulkami.
„Open House Praha je hrdým členom medzinárodnej siete Open House Worldwide od roku 2014 a teší nás, že sme sa mohli podieľať na príprave tejto významnej medzinárodnej udalosti a prezentovať Prahu vedľa najvýznamnejších svetových metropol. Veríme, že ľuďom v týchto neľahkých časoch sprostredkujeme aspoň virtuálne návštevu svetových miest i pálčivé témy, ktoré teraz hýbu svetom,“
Open House Praha sa do festivalu zapojí videom vysielaným v samotnom závere festivalu v nedeľu 15. novembra od 23:00 hod. Predstavia sa v ňom tri pražské ikonické budovy reflektujúce dejiny českého moderného štátu. Kostol Najsvätejšieho srdca Pána, nadčasová stavba z 30. rokov 20. storočia, reprezentuje obdobie prvej Československej republiky. Sakrálny priestor navrhol slovinský architekt Jože Plečnik a pýši sa najväčšími presklenými hodinami v Česku.
Kongresové centrum Praha, monumentálny palác vystavaný za socializmu na konanie zjazdov komunistickej strany, dnes multifunkčná budova s jedným z najlepších akustických sál na svete.
A tiež Tancujúci dom, pravdepodobne najznámejšia česká moderná stavba, ktorá sa stala symbolom prerodu porevolučnej demokratickej éry.
Sprievodcom na ceste za poznávaním pražských architektonických skvostov bude Adam Gebrian, český architekt a popularizátor architektúry. Video bude uvádzané v češtine s anglickými titulkami a bude tiež tlmočené pre nepočujúcich divákov do medzinárodného znakového systému.