Top hledané
Výsledky (0)
Marine Le Penová bola odsúdená za zproneveru európskych peňazí. Ponúka sa otázka, prečo chcú byť niektorí politici europoslancami?

Na féro: Nad Marine Le Penovou sa zavrela pasca. Európsky parlament funguje ako politická škôlka, čo potvrdzujú Turek alebo Nerudová.

Radim Červenka
02.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Špeciálna rubrika
Marine Le Penová a Tomio Okamura

Svet šokoval odvážny verdikt francúzskeho súdu, ktorý bez váhania odsúdil jednu z najvýraznejších tvárí tamajšej politiky k štyročnému trestu odňatia slobody. Zaujímavá je aj skutková podstata celého prípadu, ktorá sa nedotýka len tradičnej kandidátky na francúzsku prezidentku a hlavy tamajšej krajnej pravice. Ukázalo sa, že strana využíva europarlament ako škôlku pre svoje politiky, kde môžu lacno prísť k funkciám.

Jedným zo základných pilierov demokracie je právo dať sa zvoliť do volených funkcií. Medzi ne patria pre všetky členské krajiny Európskej únie aj Európsky parlament. Každá funkcia je dobrá a zatiaľ čo u nás bežný volič nepozná rozdiel oproti voľbám do Národnej rady, vo Francúzsku je systém volieb do národného parlamentu od toho európskeho odlišný.

Medzi inými tak vzniká priestor pre tých, ktorí v dominantne využívanom väčšinovom systéme majú horšiu východiskovú pozíciu. Nejde o žiadnu banalitu. Presne táto situácia vyústila v dlhotrvajúcu politickú krízu vo Francúzsku, ktorá do seba vtiahla aj tamajšiu minuloročnú olympiádu. 

Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany
Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany, Praha 4

Le Penová slúžila európskemu parlamentu ako dojná krava

Stručne strana "jedného muža" (samozrejme, Marine Le Penová nie je muž) bola úspešná v európskych voľbách. Prezident Emmanuel Macron neočakávane vyhlásil predčasné voľby, aby európskym víťazom vzal vietor z plachiet. čo sa mu podarilo, pretože strane jedného muža v princípe chýbajú osobnosti, aby boli úspešné vo personalizovanej väčšinovej voľbe. Lenže tento riskantný politický krok vzal vietor z plachiet aj samotnému Macronovi.

Asi nie je najväčším paradoxom na svete, že veľmi nacionalisticky orientované Národné združenie má úspech v zastupiteľskom orgáne európskej spolupráce, kde sa z princípu veci pracuje mimo národné záujmy jednotlivých štátov. Každá funkcia dobrá, pretože peniaze sú až na prvom mieste.

Lenže so štedrým parlamentným platom si mnohí európski zastupitelia Národného združenia nevystačili a využívali náhrady (najmä tie určené na európske sekretárky a asistentov) na prevádzku strany. Je otázkou, či nákup napr. drog z rovnakého rozpočtu bol tiež porovnateľne sankcionovaný, ale o porušení pravidiel pre politické strany jednoducho ide.

Podobne ako keby sa peniaze na radar do F-35 využili miesto pre armádu na internetovú reklamu, ktorá radí, koho voliť. Zaobchádzanie s verejnými peniazmi má svoje pravidlá, pretože nejde o zisk z biznisu, ale peniaze všetkých občanov. 

Turek, Nerudová a ďalší členovia sboru politickej škôlky

"Každý demokraticky zmýšľajúci človek, predovšetkým politik, musí teraz stáť za Marine Le Pen! Aj keby s ňou nesúhlasil vôbec v ničom. Myslíte vážne, že vám bežné nesúladnosti v platoch asistentov pripadajú ako dôvod neúčastniť sa demokratických prezidentských volieb?"

komentoval český europoslanec Filip Turek (nestraník za Motoristi sám sebe) verdiktu súdu.

Tým poukazuje na politizáciu celej kauzy. Treba podotknúť, že za "bežné" označuje dlhodobé fiktívne zamestnávanie tých asistentov za milióny eur. Naopak, pravdu môže mať v tom, že v širšej perspektíve ide o bežnú formu zneužívania verejných peňazí.

Celá kauza hádže kalné svetlo na význam samotných europoslancov. Rozhodne ich neprezentuje ako výkladné skrine strán, ako zaslúžené členov, ktorých politická kariéra vrcholí práve v európskom zastupiteľskom zbore.

Skôr to vyzerá, že pre niektoré strany, ktoré európsku agendu aj tak nezaujíma (Národné zhromaždenie predstavilo plány na odchod z EU) ide o luxusnú škôlku, kde sa politické dieťa odloží a má sa tam dobre. Ak vyrastie, môže niekam postúpiť.

Samotný Turek vyvoláva dojem, že v Bruseli prípadne v Štrasburgu zbiera selfíčka, koneckoncovo s politikou nemá žiadne skúsenosti a europarlament je jeho prvou zastávkou. Jánu Nagyovú (ANO) aktuálne europarlament vydal na trestné stíhanie v treťom kole kauzy Čapie hniezdo. Kateřina Konečná (KSČM) ohlásila návrat do skutočnej politiky po niekoľkých škôlkových mandátoch v europarlamente a Danuše Nerudová tu tiež zbiera politické ostruhy, pretože na prezidentku to bez prípravy v europolitickej škôlke nevyšlo.

Zdroje: autorský text, komentár, x.com, AP

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie