Pred expedíciou do Bruselu premiér Petr Fiala (ODS) signalizoval investície do českého zbrojárskeho priemyslu. V centre Európskej únie sa totiž stretávajú lídri členských krajín, aby rokovali o potrebe klásť väčší dôraz na bezpečnosť Európy. Za bránami totiž stojí imperialistický vodca Ruskej federácie Vladimir Putin a nový podnájomník v Bielom dome spolu so svojimi spojencami vyvoláva predovšetkým konflikty. Zbrojenie je ale tiež biznisovou príležitosťou.
Časy sa menia a pacifistom, ktorí zo štátnych rozpočtov v minulosti vytlačovali obranné výdavky v prospech sociálnych výhod (mimořádnymi valorizáciami pre dôchodcov začínajúc a daňovými zľavami na hypotéky pre realitných investorov končiac), už zvonček zvoní aj v Európe.
Vladimir Putin sa z európskeho obľúbenca, nad jeho prenasledovaním politických oponentov sa zatvárali oči, premenil na hrozbu číslo jedna. Donald Trump s chutí vyvoláva bitky s najbližšími spojencami USA. Každá zámienka mu je dobrá. Väčšinové nezáujem Európanov smerom k známemu pravidlu NATO o 2 % na obranný rozpočet sa stal ideálnym jablkom sváru.
V skutočnosti o Trumpa v Európe veľmi nešlo. Ak sa súčasná česká vláda chváli dodržaním dvojpercentného spojeneckého záväzku, siahla po ňom uprostred mandátu Joe Bidena, keď sa zdal návrh Trumpa skôr ako vznešené želanie republikánskeho MAGA kultu. Za to krvavá vojna a Putinove výhružky smerom do strednej Európy boli reálne viac než dosť. Samozrejme, aj v Európe dlho žili priaznivci silnej bezpečnostnej politiky a teraz môžu svoje vyniknúť z tieňa.
"Európa sa musí viac starať o svoju bezpečnosť. Prevziať väčšiu časť zodpovednosti. Musíme, ale tiež podporovať európsky obranný priemysel a to je v českom záujme. Česko má silný obranný priemysel. Zvýšenie výdajov na obranu je takmer nutnosť. Plníme 2 percentá HDP a sme pripravení debatovať o zvýšení sumy,"
oznámil na briefinge pred odchodom na aktuálny summit lídrov európskych krajín o otázkach bezpečnosti český premiér Petr Fiala.
Bezpečnostná politika je síce pekná vec, ale v reálnom svete, a politici ODS by sa radi ako realisti prezentovali, je dôležité ešte predsa niečo iné. Peniaze a biznis. Podnikanie má svoje ekonomické cykly a bez inovácií sa podnikateľský zámer zvyčajne vyčerpá. Česko rieši, čo so svojimi montovňami automobilových dielov. Tým sa síce podarilo urobiť z jedného z najväčších strašiakov národných hospodárstiev nazývaného nezamestnanosť v domácom prostredí čisto teoretický pojem, ale automobilky teraz čelia novým výzvam, v ktorých pre českú montovňu nemusí byť dostatok miesta.
Ale z Česka sa zo dňa na deň nepodarí urobiť raj lyžiarskej turistiky, ako ho poznáme z Rakúska a nekoncepčné drobné pohozené na prilepšenú k českému školstvu z nás neučiní v najbližšej dobe ani vzdelanostnou ekonomikou.
Ševča, drž sa svojho kopyta. Raz je Česko priemyselným srdcom Európy s najväčším podielom priemyslu na HDP, tak prečo na tom niečo meniť? Čas zbrojenia je neodvratne tu, tak nebude od veci sa na tejto vlne svezť. Domáce zbrojovky na čele s Czechoslovak group alebo Colt CZ , ktoré patria do prvej ligy tohto biznisu v celom svete, by si mohli kousnúť do skutočne tučných koláčov. Ak by sa výrazne splnil sľub navyšovania európskych výdajov, o ktorom nie je presvedčený len Fiala, ale aj šéf NATO Mark Rutte, mohlo by sa jednať o skvelú biznisovú príležitosť.
Komplikáciou môže byť, že peniaze z navýšených európskych vojenských rozpočtov by chceli zhrabať v prvom rade Američania a hneď za nimi hladoví Francúzi a Nemci. Ešte závažnejšou otázkou je, kde na to český štátny rozpočet vezme peniaze? Ak by sa výdavky zvýšili o jediné percento (v hre sú až tri percentuálne body) znamenalo by to výdavky vo výške cca 80 miliárd korún ročne.
Český premiér zároveň poctivo kladie dôraz na nízke výdavky štátu a nechce zvyšovať dane. Donald Trump radí svojou kritikou, o európskom uprednostňovaní sociálneho štátu na úkor bezpečnosti. V podstate má pravdu. V USA je zdravotné poistenie luxusom a štandardom je 10 dní dovolenky za rok, ale investujú do armády 3,38 % HDP.
Možno svetové zmeny v geopolitike prinesú nielen nové príležitosti českému priemyslu, ale tiež skrátia zoznam daňových úľav, ktorý si s novým rokom opäť budú študovať všetci tí, čo si podávajú daňové priznanie.
Zdroje: autorský článok, komentár, SeznamZprávy, Novinky.cz, ČTK