Desať tisíc vojakov vyslaných do vojny na Ukrajine Severnou Kóreou bolo až teraz oficiálne potvrdené predstaviteľmi tamšieho režimu. Muž vo Vancouveru zabil 11 ľudí, keď medzi nich vjazdil autom počas festivalových osláv. K hrobu pápeža Františka prišlo po oficiálnom pohrebe 200 000 obyčajných veriacich. Muž podozrivý zo zabitia moslimského veriaceho v mešite na juhu Francúzska je podľa úradov stále na úteku.
Severná Kórea v pondelok prvýkrát potvrdila, že vyslala svoje vojská do Ruska, aby podporili jeho vojnu proti Ukrajine a uviedla, že toto nasadenie má Rusku pomôcť získať späť Kurskú oblasť, ktorú sa ukrajinské sily zmocnili pri neočakávanom vpáde v minulom roku. Severná Kórea vyslala minulý rok na jeseň do Ruska asi 10 000-12 000 vojakov, čo bola jej prvá účasť vo veľkom ozbrojenom konflikte od konca kórejskej vojny v rokoch 1950-53. Severná Kórea však až do pondelka nepotvrdila ani nevyvrátila údajné vyslanie svojich vojakov do Ruska.
Severokórejské oznámenie prišlo dva dni po tom, ako Rusko uviedlo, že jeho jednotky úplne dobyli späť Kurskú oblasť. Ukrajinskí predstavitelia toto tvrdenie popreli. Severokórejský vodca Kim Čong-un rozhodol o vyslaní bojových jednotiek do Ruska na základe dohody o vzájomnej obrane, ktorú podpísal s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v júni 2024, uviedla agentúra AP.
Tridsaťročný muž bol obvinený z ôsmich vražd druhého stupňa po tom, ako na uličnom festivale v kanadskom Vancouveri vrazil autom do zástupu ľudí. Útok na festivale, ktorý oslavoval filipínsku kultúru, si vyžiadal 11 mŕtvych a desiatky ďalších zranených.
Práce na identifikácii niektorých obetí pokračovali aj v nedeľu večer a polícia uviedla, že podozrivý - Kai-Ji Adam Lo z Vancouveru bude pravdepodobne obvinený z niekoľkých vražd. Vyšetrovatelia uviedli, že podozrivý bol polícii známy už pred útokom, ale vylúčili extrémistický motív, namiesto toho poukázali na jeho psychické problémy v minulosti, informovala BBC.
Deň po pohrebnom obrade, ktorého sa zúčastnili svetoví predstavitelia a členovia kráľovskej rodiny, čakali v nedeľu davy trúciacich vo fronte, aby mohli navštíviť miesto posledného odpočinku pápeža Františka v rímskom kostole Santa Maria Maggiore.
Podľa Vatikánu boli v nedeľu skoro ráno vidieť stovky ľudí, ktorí prechádzali okolo jeho hroba, zatiaľ čo v okolí Svätopetrovského námestia sa stále nachádzalo približne 200 000 ľudí. Vatikán zverejnil snímky hrobky zosnulého pontifikáta, na ktorých je vidieť biela ruža ležiaca na prostom mramorovom náhrobku s nápisom "Franciscus". Nad ním je krucifix osvetlený jediným bodovým svetlom. Jednoduchosť hrobky je v porovnaní s hrobkami predchádzajúcich pápežov pozoruhodná a zodpovedá pokynom v pontifikovej záveti, uviedla CNN.
Muž podozrivý z usmrtenia moslimského veriaceho v mešite na juhu Francúzska je podľa úradov stále na úteku. Premiér Francois Bayrou označil útok za islamofóbny. Oba muži boli v piatok v mešite v bývalom banském meste La Grand Combe sami, keď bola obeť smrteľne bodnutá. Útočník si útok natočil na telefón a na záberoch z bezpečnostných kamier bolo vidieť, ako kričí urážky na "Alláha", čo v arabčine znamená Boh.
Miestny prokurátor Abdelkrim Grini v nedeľu uviedol, že vyšetrovatelia berú do úvahy možnosť, že išlo o islamofóbny čin, ale podľa nich môže ísť aj o iný motiv. "Rasizmus a nenávisť na základe náboženstva nikdy nájdu vo Francúzsku miesto, náboženská sloboda je nedotknuteľná." povedal k činu francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa agentúry AP.
Zdroje: AP, CNN, BBC