Ochorenia pľúc sú veľmi dobre známe nielen z dôvodu ich početnosti, ale najmä pre ich závažnosť. Na to, aby naše telo mohlo dobre fungovať, musíme mať zdravé nielen srdce, ale tiež pľúca. Pľúca sú párový orgán, bez jednej polovice teda žiť môžeme, ale ak by sme prišli aj o druhú, neprežili by sme ani minútu…
Hlavnou úlohou pľúc je prenos kyslíka zo vzduchu do krvi a vylučovanie oxidu uhličitého z krvi do vzduchu. Porucha tohto mechanizmu vedie k zhoršeniu zásobovania organizmu kyslíkom. K tomu dochádza pri ochoreniach dýchacích ciest a pri chorobách pľúcnych ciev. Pri ďalších ochoreniach nie sú pľúca schopné odstraňovať cudzorodé látky, ktoré sú v nich potom prítomné v nadlimitnom množstve, alebo je porušená schopnosť priedušiek privádzať vzduch do pľúcnych mechúrikov. Môže ísť o zúženie priedušiek alebo o poruchu dýchacích svalov rozpínajúcich pľúca.
„Pľúcne ochorenia sú v Českej republike na vzostupe. Spôsobené je to pretrvávajúcim fajčením, stále sa zhoršujúcim životným prostredím a nízkou fyzickou aktivitou obyvateľov,“
Vo všeobecnosti platí, že pľúcne ochorenia sa prejavujú typickým symptómom, ktorým je kašeľ. Napriek tomu však MUDr. Jiří Votruba, Ph.D., dodáva:
„Rozoznať pľúcne ochorenia v ich začiatku je niekedy ťažké, pretože pľúca nemajú senzitívnu internáciu, a preto nebolia. Napriek tomu však môžu niektoré známky doviesť pacientov k lekárovi včas, a to napríklad drobné vykašliavanie krvi, pocity zhoršeného výdychu či pocity zhoršenia dychovej kondície.“
Dôležitá je tak včasná návšteva lekára, aby mohol určiť presnú diagnózu. Prinášame vám prehľad vyskytujúcich sa pľúcnych ochorení a ich príznakov.
Astma je jedno z najznámejších respiračných ochorení. U približne 80 % astmatikov sa ochorenie objavuje už pred 5. rokom života a úzko súvisí s alergiou. Pacient s podozrením na astmu sa cíti na „konci s dychom“, pociťuje nedostatok vzduchu, tieseň či tlak na hrudi. Ochorenie sprevádza tiež kašeľ, často nočný, obvykle neproduktívny alebo s malým množstvom vykašlanej hmoty. Ochorenie sa lieči podaním vhodných liekov. Na akútne stavy lekári predpisujú inhalátory a odporúčajú pohybovú terapiu, ktorou možno znížiť množstvo astmatických záchvatov.
Zápal priedušiek je infekčné ochorenie dýchacích ciest. Lekári rozlišujú dva typy – chronickú a akútnu bronchitídu. Akútna bronchitída sa väčšinou začína ako bežné nachladnutie či chrípka so škriabaním v hrdle. Potom sa pridá suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa v priebehu ochorenia mení na vlhký. Ochorenie často sprevádza teplota, únava, celková slabosť alebo bolesti hlavy. Pacientovi sa odporúča pokojový režim s dostatočným príjmom tekutín a lieky na suchý kašeľ.
Chronická bronchitída sa naproti tomu vyznačuje trvalým kašľom a vykašliavaním žltého až zeleného hlienu. Vzniká dlhodobým dráždením dýchacích ciest, k najčastejším spúšťačom patria cigarety. Podporiť jej vznik môže tiež práca v prašnom prostredí alebo nezdravé ovzdušie, napríklad vo veľkomestách. Liečba chronickej bronchitídy spočíva vo vylúčení látok, ktoré dráždia priedušky, a podanie vhodných liekov.
CHOCHP spôsobuje zápal v pľúcach, zúženie dýchacích ciest a poškodenie tkaniva pľúc. Ide o pomaly postupujúce ochorenie, ktoré sa nedá zastaviť. Pacienti sa obvykle dostavia k lekárovi až v neskorom štádiu. Choroba sa najčastejšie prejavuje chronickým kašľom, vykašliavaním hlienov a postupne narastajúcou dýchavičnosťou. Podobne ako u chronickej bronchitídy by sa mali mať na pozore hlavne fajčiari a osoby s častým pobytom v znečistenom prostredí. CHOCHP je nevyliečiteľná, ale možnosť liečenia existuje. Nevyhnutné je prestať fajčiť. Lekári nasadzujú lieky na roztiahnutie priedušiek a odporúčajú pľúcne rehabilitácie. Pri zhoršení stavu môžu podávať i kyslík.
Ide o závažné ochorenie, ktoré vedie k postupnej tuhosti pľúc a tiež zjazveniu pľúcneho tkaniva. Spôsobuje nevratné poškodenie pľúc. Na pozore by sa mali mať hlavne ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavovaní určitým faktorom, ktoré síce nespôsobia fibrózu okamžite, ale môžu do tohto závažného ochorenia vyústiť. Ľudia pracujúci v prostredí plnom anorganických prachov (oxid kremičitý, uhoľný prach či berýlium) môžu mať diagnostikovanú tzv. azbestózu či pneumokoniózu. Časté vystavovanie sa organickým prachom, ako sú plesne zo sena či vtáčie exkrementy, môže spôsobiť alveolitídu. Rizikovým faktorom je aj fajčenie. Príznaky týchto nepríjemných ochorení sa môžu hlásiť zhoršujúcou sa dýchavičnosťou, suchým kašľom a únavou. K symptómom idiopatickej pľúcnej fibrózy (IPF) patria prsty s nechtami v tvare hodinových sklíčok. Ochorenie IPF je prakticky neliečiteľné a aj pri adekvátnej liečbe prežitie obvykle nepresahuje 3 – 5 rokov.
Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva, ktoré môžu spôsobovať baktérie (najčastejšie z rodu Streptococcus), vírusy (rod Herpes), plesne alebo rôzne chemické látky. Ochorenie sprevádza vlhký kašeľ, pri ktorom dochádza k vykašliavaniu hnisavého sekrétu, a vysoké neustupujúce horúčky. Vážnejšie formy ochorenia sprevádza dýchavičnosť a zrýchlené dýchanie či bolesť a tlak na hrudi. Liečba zápalu pľúc prebieha pomocou antibiotík a liekov na zníženie horúčky a proti kašľu.
Kedysi bol pľúcny karcinóm vzácnym ochorením. Pôsobenie škodlivých látok, ako sú cigarety a ďalšie spúšťače, však prispelo k jeho veľkej expanzii. Prejavy by si mali všímať hlavne fajčiari po štyridsiatke. Medzi prvé varovné príznaky patrí chrčanie a zmena charakteru kašľa, ktorý je dráždivejší a silnejší. Môže dôjsť tiež k vykašliavaniu krvi. Medzi ďalšie symptómy patrí únava, bolesť svalov, chrapot, problémy s prehĺtaním, opakujúce sa zápaly pľúc či bolesť na hrudi.
Ak sa karcinóm nelieči, môže rásť a v rámci procesu zvaného metastázovanie sa rozšíriť aj mimo pľúca do okolitých tkanív a ďalších častí tela. Liečebnou metódou sú chirurgické zákroky, pri ktorých dochádza k odstráneniu poškodeného pľúcneho tkaniva. V prípade pokročilej fázy lekári pristupujú k chemoterapii či rádioterapii.
Mycobacterius tuberculosics – je vám tento názov povedomý? Ide o baktériu spôsobujúcu ochorenie TBC. Hoci ekonomicky vyspelé krajiny znížili počty nakazených, tuberkulóza sa stále vyskytuje a je výrazne vyššie zastúpená medzi HIV pozitívnymi pacientmi. Medzi najčastejšie príznaky patrí chronický kašeľ s krvavým spútom (vykašľaný hlien), horúčka, úbytok na váhe, dýchavičnosť alebo bolesti na hrudi. Liečba TBC prebieha najmenej 6 mesiacov. Pacientovi sú podávané lieky, ktoré potláčajú rast a množenie tuberkulóznych bacilov.
Pľúcny edém, pľúcna embólia či pneumotorax patria medzi život ohrozujúce náhle ochorenia. V prípade pľúcneho edému dochádza k ťažkej dýchavičnosti spôsobenej tekutinou v pľúcach. V prípade pľúcnej embólie dochádza k upchatiu tepny, ktorá vyživuje pľúca, alebo jej vetvy krvnou zrazeninou. Ochorenie sa prejavuje náhle vzniknutou dýchavičnosťou, bolesťou na hrudi a kašľom – niekedy s vykašliavaním krvi. Bolesťou na hrudi a dýchavičnosťou spôsobenou prítomnosťou vzduchu v dutine hrudnej medzi pľúcami a rebrami dá o sebe vedieť pre zmenu pneumotorax. Dýchavičnosť je v tomto prípade spôsobená zmrštením pľúc. O tom, ako je toto ochorenie nevyspytateľné, si môžete prečítať TU.
Nárast respiračných ochorení je veľký globálny problém. Pacienti často vyrazia k lekárovi až vo chvíli, keď už ochorenie môže byť v nevyliečiteľnom štádiu. Úmrtnosť v dôsledku pľúcnych chorôb je v Českej republike menej ako 10 %, no napriek tomu by sme nemali zanedbávať príznaky a mali by sme dbať na prevenciu.
Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali k podpore zbierky organizovanej nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.
Fond Naše plíce založený realitnou kanceláriou počas prvej vlny pandémie COVID-19 sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.
A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič a jej tím veria, že dobre vybratý dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.