Top hledané
Výsledky (0)
Zástava dychu prichádza nečakane. Znalosť prvej pomoci môže zachrániť ľudský život.

Naše pľúca: resuscitácia. Príbeh, ktorý napísal sám život

Sabina Štaubertová
18.Feb 2021
+ Pridať na Seznam.cz
7 minut
Zdravotník před sanitkou.

Keďže zástava dychu prichádza náhle, každá sekunda je nesmierne dôležitá. V bežnom živote sa s ňou môžeme stretnúť pomerne ľahko. Stačí vdýchnutie jedla alebo prudká alergická reakcia a zástava dychu je na svete. V priebehu niekoľkých minút dochádza k zástave obehu a strate vedomia. Preto je dôležité konať čo najrýchlejšie, zaistiť voľnú priechodnosť dýchacích ciest a ihneď volať záchrannú službu na celoštátnej tiesňovej linke 155. Okamžitá prvá pomoc výrazne zvyšuje šancu na prežitie, ako dokazuje príbeh záchranára Tomáša.

Práca zdravotníckeho záchranára prináša veľkú dávku adrenalínu. Každý deň je neopakovateľný a prináša mnoho emócií. Veľkú rolu hrá tiež čas, pretože záleží na každej sekunde. Výjazdová skupina sa obvykle skladá zo šoféra a zdravotníckeho záchranára. Celý tím vo vážnejších prípadoch doplní i lekár, ktorý je v posádke jediný, kto má právomoci vykonávať lekárske výkony a podávať pacientovi lieky.

Náhly výjazd

Tomáš pôsobí v záchrannej službe šiesty rok. Jeho rutinný pracovný deň sa skladá z výjazdov k najrôznejším dopravným nehodám, úrazom, kolapsovým stavom či alergickým reakciám. Záchranári sú zvyknutí na rýchly pokyn na presun, ale tento náhly výjazd k pacientovi v bezvedomí bol predsa len niečím výnimočný.

Dvojčlenná posádka mieri rýchlym krokom do vozidla a vyráža do centra mesta, kde došlo ku kolapsu staršieho muža, ktorý sa nepreberá. Dusné počasie takému stavu nahráva. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Cestou k pacientovi si posádka rozdeľuje úlohy a pripravuje potrebné vybavenie.

Otvoriť v galérii (6)
Vybavení sanitky.
Vybavení sanitky.Source: Pixabay.com/PixelHeini

Inštrukcie v priebehu cesty

Zrazu sa z rádiostanice ozve hlásenie:

„Tomáš, Honza, tu operačné stredisko.“

„Operačné, tu Tomáš, hovor,“

ozýva sa už štandardná reakcia na volanie.

„Tomáš, tu operačné, v túto chvíľu už zahajujeme telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu (TANR) s prítomnými svedkami,“

znejú upresňujúce informácie počas cesty.

„Operačné, tu Tomáš, správe som rozumel, predpokladaný dojazd na miesto udalosti do dvoch minút. Dopyt po lekárskej výjazdovej skupine, prosím?“

Po vyhodnotení situácie operačné stredisko automaticky smeruje lekára na miesto udalosti.

„Tomáš, tu operačné, lekár sa v túto chvíľu uvoľnil z iného výjazdu neďaleko od vás, presmerujeme ho ihneď za vami.“

„Operačné, tu Tomáš, rozumel som, ďakujem, koniec.“

Medzitým si posádka upresňuje nové informácie, pretože už vie, aký zhon ju po príjazde bude čakať. Po príjazde na miesto Tomáš rýchlo rozdeľuje jednotlivé vybavenie, ktorého nie je málo. Na resuscitáciu je nutné vziať monitor životných funkcií s implementovaným defibrilátorom, odsávačku, malú tašku s kyslíkovou fľašou, dva batohy. Vo vozidle sa nachádza ešte voľne položený samorozpínací vak, ktorý slúži na vykonávanie umelého dýchania.

Otvoriť v galérii (6)
Sestřička zahajuje zkušební resuscitaci.
Sestřička zahajuje zkušební resuscitaci. Source: Freepik.com

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Hra o čas

Po príjazde na miesto nie je čas strácať čas. Počas behu k pacientovi Tomáš kričí na kolegu rýchle pokyny:

„Zapínam monitor, kľaknem si za hlavu a overím stav vedomia a dýchania, ak to bude potrebné, tak začnem stláčať hrudník, a ty mu medzitým nalepíš defibrilačné elektródy a budeš pripravený ma vystriedať v stláčaní hrudníka.“

To je ale len začiatok. Medzitým je potrebné pripraviť kyslíkovú fľašu, pripojiť samorozpínací vak a zaistiť prístup do žilového systému na podávanie liekov po príjazde lekára.

Resuscitácia ešte pred príjazdom záchranných zložiek

Svedkovia udalosti medzitým poskytujú pacientovi kvalitnú laickú resuscitáciu, ku ktorej boli navedení pomocou asistenta tiesňovej linky.

„Ide vám to skvele, výborná práca! Ďakujeme za spoluprácu, my si pána berieme,“

chváli prítomných svedkov člen záchranného tímu. Tomáš si kľakne za hlavu pacienta a zisťuje, či ide naozaj o zástavu dychu, bezvedomie a neprítomnosť pulzu na veľkých tepnách. Jeho kolega zatiaľ lepí na pacientov hrudník defibrilačné elektródy, presne podľa predchádzajúcich inštrukcií. Kooperácia medzi členmi tímu je nesmierne dôležitá. Hrudník je potrebné neustále stláčať aj počas nabíjania defibrilátora. Aj tých niekoľko málo sekúnd medzi nabíjaním defibrilátora je žiaduce neprestávať so stláčaním. Zaznie siréna defibrilátora, ktorá signalizuje jeho nabitie na aplikáciu výboja. Kontrola okolia, či je podanie výboja bezpečné a nikomu neublíži, prebieha za simultánneho povelu:

„Všetci preč, nedotýkať sa pacienta!“

Všetko je v poriadku, vzduch čistý.

„Pal!“

znie rozkaz kolegovi, aby aplikoval výboj a pokračoval v stláčaní hrudníka. Tomáš začína vykonávať umelé dýchanie samorozpínacím vakom a s kolegom, ktorý neustále stláča hrudník, sa striedajú v pomere 30 : 2.

Otvoriť v galérii (6)
Zdravotník s pacientem.
Zdravotník s pacientem.Source: Pixabay.com/Bokskapet

Lekár prichádza na miesto

Len čo príde na miesto lekár, preberá si defibrilátor a pokračuje v podávaní ďalších defibrilačných výbojov. Potom vykoná zaistenie dýchacích ciest (tzv. intubáciu) a indikuje podanie potrebných liekov. Ešte jeden výboj a začne dochádzať k obnove spontánneho obehu. Pacientovo srdce začína znova biť. Pokyny lekára znejú jasne:

„Takže, páni, klasická postresuscitačná starostlivosť, prosím. Saturácia, kapnografia, krvný tlak a dvanásťzvodové EKG.“

Po splnení týchto úkonov a vyhodnotení získaných informácií lekárom sa celý tím môže pripraviť na prenos pacienta do sanitky a následný transport do nemocnice.

Otvoriť v galérii (6)
Intubace.
Intubace.Source: Pixabay.com/Orlobs

Prvá pomoc má zmysel

Tomáš sa medzitým snaží nájsť svedka, ktorý pacienta začal pohotovo resuscitovať.

„Kde je ten pán, ktorý stláčal hrudník?“

Prizerajúci sa svedkovia sa neisto obzerajú okolo seba, pretože nevedia, z akého dôvodu zdravotník dotyčného hľadá. Tomáš si uvedomí, že jeho otázka najprv neznela príliš prívetivo, preto pokračuje už oveľa prívetivejším tónom:

„Mohli by ste teda odkázať kolegovi, že si viedol fakt skvele a v túto chvíľu zachránil pánovi život?“

Svedkovia už s veľkou úľavou poukazujú na pána a tlačia ho dopredu pred zraky prítomných zdravotníkov.

„Ehm, no, to som rád, to by snáď urobil každý, nie?,“

derie zo seba prekvapený pán.

„To sa, bohužiaľ, nevidí tak často, ľudia to buď nevedia, alebo sa boja, a vy ste si podľa kolegov viedli fakt skvele, ďakujeme vám. V túto chvíľu ste zachránili ľudský život,“

vstupuje do konverzácie prítomný lekár.

Tomáš si konečne mohol zložiť premočený respirátor a na chvíľu si oddýchnuť. Navzdory náročnosti práce Tomáša teší, že dnešný výjazd dopadol dobre. Do nemocnice s pacientom odchádzajú s pocitom, že za ten zachránený ľudský život všetka tá námaha naozaj stojí. Každý deň, bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu alebo rozmary počasia, zdravotníci bojujú za to, aby ľudia mohli odchádzať domov „po svojich“.

Otvoriť v galérii (6)
Trénink první pomoci.
Trénink první pomoci.Source: Freepik.com

Ako poskytnúť prvú pomoc

Poskytnutie prvej pomoci je priamo vymedzené zákonom ako povinnosť každého občana. Napriek tomu sa mnoho ľudí pre nedostatočné vedomosti bojí prvú pomoc poskytnúť. Okrem znalostí správneho postupu je nutné zachovať si chladnú hlavu a neohroziť seba ani nikoho iného. Je niekoľko druhov prvej pomoci, ktoré sa odvíjajú od danej situácie. V prípade bezvedomia sa používa resuscitácia, pri ktorej je nutné zaistiť priechodnosť dýchacích ciest, masáž srdca a umelé dýchanie z úst do úst. Laická resuscitácia pred očakávaným príjazdom záchranárov by mala vyzerať takto:

Pokľaknúť pred osobu v bezvedomí a zistiť jej reakciu zatrasením ramenami. Nutné je skontrolovať, či osoba dýcha.

Uvoľniť dýchacie cesty záklonom hlavy a zdvihnutím brady.

Sledovať reakcie tela, či pacient voľne a pravidelne dýcha (zdvíha sa mu hrudník či brucho, z úst alebo nosa prúdi vzduch).

Masáž srdca v kombinácii s umelým dýchaním. Po 30 stlačeniach hrudníka sa pacientovi zakloní hlava a vykonajú sa 2 vdychy vzduchu do pľúc. Ak sa mu nezačne zdvíhať hrudník, postup sa opakuje po celý čas do príjazdu záchrannej služby. Najdôležitejšie je neprerušovať stláčanie hrudníka.

Ak si napriek tomu nebudete vedieť dať rady, môžete sa obrátiť práve na operátora záchrannej linky, ako to urobil jeden z hrdinov nášho príbehu. Nácvik resuscitácie je nutné vykonávať pod dohľadom školených osôb. Ak by vás príbeh inšpiroval a chceli by ste zdokonaliť svoje znalosti prvej pomoci, môžete sa prihlásiť na kurz Základy prvej pomoci. Český červený kríž organizuje školenie prvej pomoci prostredníctvom Oblastných spolkov. Tie sú určené ľuďom všetkých vekových kategórií. Nikdy neviete, kedy sa dostanete do situácie, keď tieto znalosti pomôžu zachrániť ľudský život…

Fond Naše plíce

Otvoriť v galérii (6)
Logo Naše plíce
Logo Naše plíceSource: archiv Naše plíce

Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali na podporu zbierky organizovanej nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.

Fond Naše plíce založený realitnou kanceláriou počas prvej vlny pandémie COVID-19 sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.

„Už predtým sme ako darcovia podporovali rôzne charitatívne projekty,“

hovorí zakladateľka realitnej kancelárie Elena Jakubovič.

„Tentoraz chceme ísť o krok ďalej a dlhodobo pomáhať českým odborníkom a nemocniciam.“

A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič a jej tím veria, že dobre vybratý dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie