Potrebu novej legislatívy a digitalizácie stavebného konania ešte viac umocnila koronavírusová kríza a následná reakcia českej vlády v podobe posilnenej investičnej politiky. Nový stavebný zákon by mal podľa ministerky pre miestny rozvoj Kláry Dostálovej predstavovať vyvážený kompromis medzi verejnými a súkromnými záujmami a zaistiť tak konkurencieschopnosť ČR. Aby však zákon mohol vstúpiť do platnosti, bude musieť prejsť snemovňou.
„Dúfame, že si všetky politické strany uvedomujú, ako veľmi dôležitý je stavebný zákon pre budúcnosť, a nestane sa z neho v Poslaneckej snemovni politikum, na ktorom sa budú chcieť poslanci za každú cenu zviditeľniť. Samozrejme, nebudeme tvrdiť, že zákon už nie je možné vylepšiť, ide ale o veľmi komplexnú normu, v prípade ktorej by niektoré zásadné koncepčné zásahy mohli veľmi uškodiť,“
uvádza ministerka Klára Dostálová. Takisto dodala, že jednoducho nie je možné, aby sa na stavebné povolenie diaľnice čakalo v priemere 13 rokov a na povolenie bytového domu v Prahe 5 rokov.
Nový stavebný zákon výrazne urýchli povoľovanie stavieb. Do 345 dní budú stavebníci vedieť, či môžu stavať, alebo nie, a to vrátane odvolania a prieskumu. U zámerov, pri ktorých je nutné posúdenie vplyvu na životné prostredie, pôjde o 375 dní. Ide však o maximálne lehoty a v praxi by mal celý proces prebiehať ešte rýchlejšie.
Stavebný zákon zavedie niekoľko nových princípov a opatrení. Ide predovšetkým o pevné stanovenie lehôt na rozhodovanie, fikcie súhlasu s vyjadrením príslušného orgánu a opatrenia proti nečinnosti stavebného úradu. Na vyjadrenie príslušných orgánov bude po novom stanovená lehota 30 dní, ktorú je možné v ojedinelých prípadoch alebo pri nariadení obhliadky na mieste predĺžiť o ďalších 30 dní. Ak príslušné orgány lehoty nedodržia, bude sa predpokladať, že súhlasia a nemajú žiadne pripomienky.
Pre samotné obecné stavebné úrady bude zase platiť, že ak nerozhodnú včas, teda v lehote 30 dní, 60 dní alebo 120 dní (podľa druhu stavby), prípadne v lehote predĺženej o 30 alebo 60 dní, konanie prevezme nadriadený krajský štátny stavebný úrad.
Nový zákon takisto prinesie už len jedno konanie namiesto súčasných územných a stavebných konaní a vydávať sa tak bude len jedno povolenie. Nový zákon zavedie aj zrýchlené konanie s lehotou 30 dní pre prípady, v ktorých nebudú žiadne rozpory, stavebník podá kompletnú žiadosť a doloží súhlasy všetkých účastníkov. Tento variant budú môcť využívať najmä stavitelia rodinných domov.
A v neposlednom rade si vydýchnu žiadatelia, ktorí už nebudú musieť obiehať niekedy aj viac ako 40 úradov a prosiť ich o pečiatky, aby vôbec mohli podať žiadosť na stavebný úrad. Väčšina príslušných orgánov bude totiž po novom integrovaná do stavebného úradu, ktorý vydá na základe podanej žiadosti jedno povolenie. U tých orgánov, ktoré integrované nebudú, bude platiť fikcia súhlasu.
V prípade podania odvolania už tiež nebude môcť krajský úrad vracať vec na nové prerokovanie úradu prvej inštancie. Podľa tzv. apelačného princípu bude musieť odvolací orgán rozhodnúť vo veci sám. Rozhodnutie stavebného úradu tak bude môcť potvrdiť alebo zmeniť, ale nie zrušiť alebo vec vrátiť na nové konanie.