Transplantácia pľúc je zavedenou metódou v liečbe pokročilých pľúcnych ochorení. Transplantáciu pľúc podstupujú najmä pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, pľúcnymi fibrózami, cystickou fibrózou a ďalšími diagnózami. Ročne absolvuje vyšetrenie približne 150 chorých z celej Českej republiky, na čakaciu listinu je zaradených zhruba 50 % z nich a ročne sa vykoná okolo 40 transplantácií. Pľúcna transplantácia je v medicíne jednou z najmladších. Historicky prvú realizoval v USA James Hardy v roku 1963. V Česku ju ako prvý uskutočnil 22. decembra 1997 profesor Pavel Pafko so svojím tímom z pražskej Fakultnej nemocnice v Motole.
Transplantácia pľúc sa realizuje v Česku od roka 1997, a to na jedinom mieste – v transplantačnom centre Fakultnej nemocnice Motol v Prahe. Prvým pacientom sa po niekoľkoročnej príprave stal vtedy 41-ročný Josef Moravec. Bol v konečnej fáze zápalového ochorenia pľúcnych mechúrikov, pri ktorom mu hrozilo zlyhanie dychu. Darcom sa stal 26-ročný muž, ktorého život nebolo možné po prestrelení hlavy zachrániť. Moravec žil s novou polovicou pľúc šesť rokov. Stal sa štvrtým českým občanom, ktorý tento zákrok absolvoval. Prví traja boli operovaní vo Viedni.
O rok neskôr Pafkov tím uskutočnil aj prvú transplantáciu oboch pľúc. Príjemkyňou bola 46-ročná žena, ktorá potom žila ďalších šesť rokov. Transplantácia pľúc patrí k najnáročnejším medicínskym úkonom.
Čakateľom na transplantáciu orgánov je pacient zaradený na čakaciu listinu (Národný register osôb). Listina obsahuje identifikačné a medicínske údaje, ktoré je nutné aktualizovať. Výber najvhodnejších príjemcov prebieha na základe zhody krvnej skupiny, laboratórnych výsledkov a váhového a veľkostného pomeru medzi darcom a príjemcom. Do úvahy sa berie tiež naliehavosť transplantácie, t. j. to, či pacient trpí nezvratným zlyhávaním funkcie orgánu, ktorý nereaguje na liečbu, a tento stav nie je možné riešiť iným spôsobom ako transplantáciou.
Zaradenie chorého na čakaciu listinu vykonáva lekár – špecialista v spolupráci s regionálnym transplantačným centrom a vždy so súhlasom pacienta.
Podľa zákona sa v Českej republike uplatňuje princíp predpokladaného súhlasu – potenciálnym darcom orgánov sa po smrti môže stať ktokoľvek. Výnimkou sú osoby, ktoré za svojho života vyjadrili jednoznačný písomný nesúhlas s darcovstvom. Zosnulým darcom, ak nevyjadril nesúhlas, sa stáva pacient, u ktorého je zistená smrť mozgu, teda nezvratná strata funkcie celého mozgu.
Žijúcim darcom orgánu sa môže stať osoba v príbuzenskom i nepríbuzenskom vzťahu k príjemcovi, ktorá sa dobrovoľne rozhodla darovať orgán.
Pre darcovstvo platia prísne etické pravidlá. Ak je orgán darovaný blízkej osobe, darca vyjadrí predpísaným spôsobom svoj slobodný a informovaný súhlas. V prípade darovania orgánu inej než blízkej osobe musí vždy zasadnúť etická komisia a transplantáciu schváliť. Transplantácia od žijúceho darcu má niekoľko výhod. Jednou z nich je dokonalá príprava a vyšetrenie darcu aj príjemcu. Je možné naplánovať operáciu kedykoľvek podľa potreby pacienta a nie je nutné čakať, až sa naskytne vhodný orgán od zosnulého darcu.
Každý darca, či už žijúci, alebo zosnulý, sa podrobí dôkladnému medicínskemu vyšetreniu, aby sa minimalizovali možné riziká spojené s prenosom orgánov.
V roku 2020 podstúpilo transplantáciu pľúc vo Fakultnej nemocnici Motol celkovo 35 pacientov. To je najnižší počet za posledných 5 rokov. Napríklad v roku 2019 to bolo 47 pacientov, teda o 7 viac než minulý rok.
„Existencia transplantačnej medicíny je fakticky plne závislá od aktivity lekárov z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny. Ich nasadenie počas prebiehajúcej nákazy Covid-19 v Českej republike bolo extrémne a mimoriadne,“
uviedol Vladimír Černý, predseda spoločnosti anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně, ktorý v čase epidémie riadi kapacity nemocníc.
Napriek tomu, že každý mesiac prebehne viac ako 6 transplantácií pľúc, na čakacej listine je množstvo pacientov, ktorí na vhodný orgán stále ešte čakajú. V novembri minulého roka ich bolo spolu 45, v decembri už 49.
Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali na podporu zbierky organizovanej Nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.
Fond Naše plíce, ktorý založila realitná kancelária počas prvej vlny pandémie COVID-19, sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.
A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič a jej tím veria, že dobre vybratý dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.