Top hledané
Výsledky (0)
Dve tretiny Čechov považujú v súčasnosti členstvo v únii za prínosné.

Podpora Európskej únie po nástupe Donalda Trumpa rastie. Je najvyššia v celej jej doterajšej histórii

Radek Polák
02.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty
EÚ vznikla na začiatku 90. rokov minulého storočia

V čase, keď sa Európa stáva terčom nielen pre Putinovo Rusko, ale teraz aj pre Spojené štáty Donalda Trumpa, sa Európska únia teší rekordnej dôvere svojich občanov. Ani tí českí nie sú výnimkou. Čo si na Únii vážime najviac a za čo ju naopak najčastejšie kritizujeme?

Česi bývajú voči svojmu okoliu často skeptickí. Na vine je často obava z neznámeho. Strach mávajú nielen z migrácie, ale aj z samej Európskej únie, do ktorej sme na základe referenda už pred viac než dvadsiatimi rokmi vstúpili. Čo najčastejšie vadí kritikom? Podľa prieskumov sú to najmä rôzne nariadenia a byrokracia, nedostatočná kontrola hraníc a kriminalita, ktorá má s tým údajne súvisieť. Niektorí sa ale obávajú aj ohrozenia našej kultúrnej identity alebo väčšej konkurencie na trhu práce. 

Najviac vyhranení voči Európskej únii sú priaznivci tých politických uskupení, ktoré sa či už verejne, alebo skryte prikláňajú k autoritárskej vláde. Ide napríklad o podporovateľov Robotníckej strany, komunistov, Okamurovu SPD a Trikolóru. Na opačnej strane stoja napríklad voliči STAN, TOP 09 alebo KDU-ČSL.

Posilňovanie obrany a ochrany mieru je na prvom mieste

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorého se zúčastnilo viac ako 26 tisíc respondentov, vrátane Česka, považuje členstvo v Únii za prínosné 74 percent z nich. A to najmä s ohľadom na posilňovanie obrany a ochrany mieru v našej krajine. U nás sa k tomuto názoru prikláňa približne dve tretiny opýtaných. Ide teda o najvyšší zaznamenaný výsledok v rámci prieskumu Eurobarometer od roku 1983, kedy sa táto otázka objavila v dotazníku prvýkrát.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Dôvodov, prečo dávame našu bezpečnosť na jedno z prvých miest, je hneď niekoľko. Rusko sa pred troma rokmi po Kryme pokúsilo získať ďalšiu časť cudzieho územia a zaútočilo na Ukrajinu. Navyše nová americká administratíva prehodnotila doterajší kurz, keď jasne naznačila, že Európa sa musí viac starať sama o seba.

Potvrdením tohto prístupu sú okrem iných aj nedávno uniknutá komunikácia americkej administratívy, ktorú potom zverejnil šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg. Viceprezident J. D. Vance v nej uvádza, že „nesnáša, keď musí Európu znova zachraňovať. Na to mu poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz odpovedal, že „úplne zdieľa odpor k európskemu priživovaniu“.

„Musíme mať dobrý prehľad o tom, čo sa deje v našom okolí, ale rovnako tak musíme mať pod kontrolou vnútornú bezpečnosť – či už ide o nelegálnu migráciu, dôveru v štát, alebo o odolnosť voči hybridným hrozbám,“

povedal v tej súvislosti na nedávnej konferencii Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť premiér Peter Fiala.

Otvoriť v galérii (2)
Európsky parlament zaseda v Bruseli a v Štrasburgu
Európsky parlament zaseda v Bruseli a v ŠtrasburguSource: Pixabay

Ochrana proti globálnym krízam

Cestou, ako dosiahnuť vyššiu bezpečnosť ako jednu z hlavných politických priorít, je jednotný prístup jednotlivých krajín, ktoré sú súčasťou Únie. O tom je presvedčených necelých 80 percent Čechov, ktorí sa prieskumu zúčastnili.

Polovica z nás potom myslí, že by Európska únia mala zohrávať dôležitejšiu úlohu v ochrane proti globálnym krízam a bezpečnostným rizikám. Na porovnanie: v Poľsku je o tom presvedčených 44, v Rumunsku 47 a vo Švédsku dokonca 87 percent občanov.

"Európsky parlament zabezpečí, že každý návrh, ktorý sa bude prerokovávať, bude tak odvážny a ambiciózny, aby zodpovedal vážnosti hrozieb, ktorým Európa čelí. Európa musí začať okamžite konať, inak hrozí, že bude čoskoro prevaľovaná,"

uviedla v tlačovej správe predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.

Otvoriť v galérii (2)
Európa chce byť voči ostatným mocnostiam konkurencieschopná
Európa chce byť voči ostatným mocnostiam konkurencieschopnáSource: Freepik

Podpora ekonomiky

Medzi hlavné témy, ktoré by podľa občanov mal Európsky parlament prioritne riešiť, patrí okrem bezpečnosti tiež ekonomika. Presvedčených je o tom necelých 40 percent Čechov. Štyria z desiatich Európanov spomínajú v tej súvislosti najmä infláciu, zvyšujúce sa ceny a životné náklady.

Inflácia, zvyšujúce sa ceny a životné náklady sú hlavné priority naprieč všetkými vekovými skupinami. Najvyššie čísla boli zaznamenané v Portugalsku, Francúzsku a na Slovensku, kde sa k tomuto názoru prikláňa cez 56 percent respondentov. V Chorvátsku a Estónsku je to potom 54 a u nás 47 percent ľudí.

Pre necelú tretinu Európanov hrá zásadnú úlohu tiež boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu a vytváranie nových pracovných miest.

Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Staré Město
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Staré Město, Praha 1

Napriek tomu zostáva viac ako polovica Čechov skeptická. Prevahuje totiž názor, že v nasledujúcich piatich rokoch nedôjde pri životnej úrovni k žiadnym zmenám. Viac ako tretina českých občanov dokonca očakáva, že sa zníži. Jej zvýšenie predpokladá iba 9 percent z nás.

A aká je realita? Kondícia domácej ekonomiky sa za posledných dvanásť mesiacov mierne zlepšila, ako dokladajú najnovšie dáta Českého štatistického úradu.

„Príjmy domácností minulý rok reálne rástli a počas roka tak postupne silnel rast domácej spotreby. Na exportne orientované obory priemyslu dopadala oslabujúca zahraničná dopyt, na druhej strane sa však darilo službám. Celkovo tak naša ekonomika v roku 2024 vzrástla o 1 percento,“

uviedol pre LP-Life podpredseda Českého štatistického úradu Jaroslav Sixta.

Súčasné vonkajšie tlaky z Ruska i Spojených štátov vedú k tomu, že sa európske národy začínajú opäť viac spoliehať na Európsku úniu. To pre ňu predstavuje veľkú výzvu a príležitosť, ako obhájiť svoje fungovanie. Podarí sa jej to zvládnuť?

 

Zdroje: vlastné dotazovanie, Európsky parlament, Český štatistický úrad, ČTK

 

 

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Tagy: