Len niekoľko mesiacov stačilo novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi na to, aby si proti sebe popudil nielen Kanadu a Grónsko, ale aj väčšinu európskeho kontinentu. A aby toho nebolo dosť, hrozí mu navyše odliv mozgov a niektorých celebrít. Patrí k nim okrem iného známy autor a univerzitný profesor Timothy Snyder, speváčka Courtney Love alebo herec Ryan Gosling.
Niektoré zo známych tvárí, ktoré doteraz pôsobili v Spojených štátoch, sa už odsťahovali a ďalšie to plánujú. Príkladom je známa hudobníčka a vdova po Kurtovi Cobainovi z Nirvany Courtney Love. Speváčka, ktorá si v minulosti zahrala vo filme Miloša Formana Ľud versus Larry Flynt, presídlila z Los Angeles do Londýna síce už v roku 2019, teraz však požiadala o britské občianstvo. Stalo sa tak potom, čo vyhlásila, že Trumpov návrat považuje za desivý. Podľa nej nový americký prezident a jeho tím videli v akési novodobej podobe cisárskeho spôsobu života.
Práve Britské ostrovy sú zatiaľ najčastejším miestom, kam sa celebrity na ceste zo Spojených štátov vydávajú. Podľa Daily Mail k nim patria okrem iných aj komička Ellen DeGeneres, herci Ryan Gosling a jeho manželka Eva Mendes alebo módny návrhár Tom Ford. Ďalší, o ktorom sa špekuluje, je v tej súvislosti držiteľka ceny Emmy America Ferrea, ktorá je známa vďaka seriálu Ošklivka Betty.
Ako webe potvrdili niektorí britskí realitní agenti, v poslednej dobe zaznamenali nárast bohatých klientov zo Spojených štátov kvôli obavám z nestability, ktorá môže Ameriku počas Trumpovho úradovania postihnúť. Mnohí z nich sa sťahujú do známych londýnskych štvrtí Notting Hill, Holland Park, Kensigton a Hampstead.
Na príliv Američanov upozornil nedávno tiež priamo primátor mesta Sadiq Khan, keď prehlásil, že najmä kvôli Trumpovi jeho krajina minulý rok zaznamenala rekordný počet žiadateľov zo zámoria. Ako navyše tvrdí, tento odliv bude tento rok pokračovať. Čísla mu dávajú za pravdu. Počet žiadostí o britské občianstvo sa v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšil o 40 percent, napísal Daily Mail. Dohromady sa tu podľa tej istej zdroja minulý rok registrovalo cez 6 100 Američanov, čo je doposiaľ historicky najviac. Ich počet tak medziročne posilnil o 26 percent.
Veľká Británia však nie je jedinou cieľovou destináciou. Do Írska sa odsťahovala bývalá televízna a filmová hviezda Rosie O´Donnel. Trumpovi pritom odkázala, že sa do krajiny vráti, až budú Spojené štáty bezpečné a všetci občania budú mať rovnaké práva.
Nejedná sa ale iba o hviezdy showbiznisu. Svoj odchod už medzitým ohlásili tiež historici Timothy Snyder a Marci Shore či filozof Jason Stanley. Všetci traja potvrdili, že skončia na prestížnej Yaleovej univerzite a presťahujú sa do kanadského Toronta, kde budú vyučovať. Shore naznačil, že za tým stojí výsledky prezidentských volieb a obava z erózie demokracie. Klima v Spojených štátoch opísal ako americký zostup k fašizmu, opísal situáciu časopis The Economist Times.
Samotné Spojené štáty, ktoré ústami svojej hlavy štátu Kanade a Grónsku vyhrozujú, že ich nečaká nič iné ako americká okupácia, už na vlastnej koži zbierajú plody toho, čo zasiali. A pridávajú sa i ostatní, ktorým Donald Trump vyhrozuje obchodnou vojnou.
Podľa predbežných údajov kanadského štatistického úradu klesá počet tých, ktorí k svojim južným susedom v februári cestovali. Pokles leteckej dopravy sa v medziročnom porovnaní pohyboval okolo 13 a v nákladnej dokonca o 23 percent, informoval server Wall Street Journal. Kanadske aerolínie už kvôli tomu znížili kapacitu svojich letov do Spojených štátov o 6 percent. Miestna letecká spoločnosť Flair Airlines prestala lietať z Vancouveru, Edmontonu a Calgary do Phoenixu. Pričom len desaťpercentný pokles počtu kanadských turistov znamená pre americkú ekonomiku, ako varovala U.S. Travel Association, stratu vo výške dvoch miliárd dolárov, čo je v prepočte viac ako 45 miliárd korún.
Hnev sa obracia aj proti konkrétnym predstaviteľom súčasnej americké administratívy. Asi najväčší rešpekt má kontroverzný miliardár a najbohatší muž sveta Elon Musk, ktorý vedie skupinu DOGE zaoberajúcu sa efektivitou štátnej správy. Len v Nemecku klesol v februári predaj jeho elektromobilov Tesla medziročne o 76 percent, napísal server Ceskenoviny.cz! Štvrťročný predaj vozov tejto značky sa potom vo Francúzsku znížil o 41,1 percenta, vo Švédsku o 55,3 percenta, v Nórsku o 12,5 percenta, v Dánsku o 56,4 percenta a v Holandsku o 49,7 percenta, uviedol rovnaký zdroj.
V reakcii na Muskov pravicový aktivizmus sa niektorí vandalovia dokonca zameriavali na vozidlá Tesla v niekoľkých krajinách. Šéf automobilky to následne označil za teroristické činy. Mimochodom, o aktivitách vandalov hovoril podobne už aj sám Trump.
Ruka v ruke s tým, ako sa svet polarizuje po nástupe nového amerického prezidenta, sa zvyšuje počet potenciálnych ohnísk problémov, ktoré sú s tým spojené. Spoločenské dianie zatiaľ teda rozhodne nie je tak bezpečné a kvitnúce, ako pôvodne Donald Trump verejnosť ubezpečoval.
Zdroje: autorský text, Ceskenoviny.cz, Daily Mail, Wall Street Journal, The Economist Time