Banková rada Českej národnej banky dnes prerokúvala riziká pre finančnú stabilitu. Na zasadaní potvrdila nastavenie proticyklickej kapitálovej rezervy bánk na 0,5 % a tiež limit pre poskytovanie hypotečných úverov, ktorých výšku ponechala na 90 %. Česká národná banka zároveň nevidí potrebu sprísňovať parametre pre poskytovanie hypoték.
Bankový sektor v ČR si aj v priebehu epidémie COVID-19 udržal vysokú odolnosť voči nečakaným zmenám, a to predovšetkým vďaka programom vlády, ktoré zabránili prudkým vlnám úverového zlyhania.
„Potvrdzujú sa naše očakávania v súvislosti s vysokou odolnosťou tuzemského finančného sektora voči dopadom koronavírusovej krízy. Náš bankový sektor je vďaka vankúšom a rezervám vytvoreným v dobrých časoch naďalej schopný poskytovať úvery firmám aj domácnostiam,“
uviedol guvernér ČNB Jiří Rusnok. Banky v Česku sa podľa neho nestali zdrojom ekonomických problémov, ale naopak súčasťou jeho riešenia. Straty úveru sa vraj ešte prejavia, finančná stabilita však nebude ohrozená. Je ale potrebné udržať obozretný prístup bánk, a to aj v oblasti výplaty dividend.
Česká národná banka ponechala sadzbu proticyklickej kapitálovej rezervy všetkých bánk na úrovni 0,5 %. V prípade napĺňania nepriaznivejšieho scenára je ale pripravená túto rezervu plne uvoľniť. Ak by sa, naopak, situácia s pandémiou koronavírusu zlepšovala, bude nutné sadzbu rezervy opäť postupne zvyšovať.
Proticyklická kapitálová rezerva bola po prvýkrát využitá na konci roku 2015, keď ju ČNB stanovila na 0,5 %. Naposledy sa sadzba zmenila tento rok v júni, keď banková rada znížila sadzbu z jedného percenta.
Pokles ekonomickej aktivity a zhoršujúca sa situácia na trhu práce sa zatiaľ nepremietli vo vývoji hypotečného trhu. Nové úvery na bývanie a hypotečné úvery boli naopak v prvých deviatich mesiacoch roka 2020 rekordné. Dá sa ale očakávať, že dopady epidémie koronavírusu sa postupne objavia a úvery na bývanie sa oslabia, rovnako ako rast cien nehnuteľností.
„Bohužiaľ sme svedkami toho, že sa opäť roztáča špirála medzi dlhovým financovaním nehnuteľností a očakávaním rastu ich cien. Predpokladáme však, že sa poskytovatelia hypotečných úverov budú aj s ohľadom na nepriaznivý a vysoko neistý ekonomický vývoj správať naďalej prevažne obozretne,“
Rýchlo rastúce ceny nehnuteľností by zhoršili príjmovú dostupnosť bývania a spôsobili nárast nadhodnotenia cien bývania. ČNB ho odhaduje v priemere na 17 % s tým, že vo vybraných lokalitách s vysokým podielom investičných bytov by šlo až o 25 %.
Banková rada sa preto rozhodla ponechať limit pre hypotečný ukazovateľ LTV vo výške 90 % s možnosťou uplatniť 5 % objemovú výnimku. V túto chvíľu nepovažuje za nevyhnutné stanovovať limity ďalších dvoch hypotečných ukazovateľov – výška hypotéky vyjadrená v násobku čistého ročného príjmu a podiel splátky dlhu na mesačnom čistom príjme domácnosti.
„V túto chvíľu preto nie je nevyhnutné znova zavádzať limity ukazovateľov zrušené na jar či sprísňovať podmienky pre poskytovanie hypoték. Cítime však potrebu opäť upozorniť, že nad určitými hranicami dlhu – osemnásobkom ročného čistého príjmu a 40 % čistého mesačného príjmu – považujeme hypotečné úvery za značne rizikové,“