V súčasnosti je Izrael vo vojnovom stave, čo prináša veľké riziká do každodenného života. Útoky, letecké nálety a napätá politická situácia môžu vážne ovplyvniť váš manželský život, ak sa rozhodnete žiť v tejto krajine. Je potrebné zvážiť, či ste pripravení žiť v neustálej neistote, kde sa bezpečnostná situácia môže z dňa na deň dramaticky zmeniť.
Okrem fyzických hrozieb je tu aj psychologický faktor. Život vo vojnovej zóne môže byť stresujúci a emočne vyčerpávajúci. Ak váš partner slúži v izraelskej armáde, musíte počítať s tým, že môže byť povolaný do aktívnej služby, čo znamená dlhé odlúčenie a neustály strach o jeho bezpečnosť. Voľny a konflikty majú tiež významný dopad na ekonomiku krajiny. Ceny za bývanie, základné potraviny a služby môžu byť v Izraeli vysoké. Nestabilná ekonomická situácia môže tiež ovplyvniť zamestnanosť a dostupnosť základných služieb, čo môže ovplyvniť váš rodinný rozpočet a životnú úroveň.
Ale poďme pekne po poriadku. Poviem vám príbeh českej ženy menom Majka, ktorá sa zamilovala do Izraelčana. Streli sme sa a ona mi začala rozprávať svoj príbeh o tom, ako sa zoznámili.
S Eliavom som sa stretla úplnou náhodou, povedala. Sedela som s kamarátkou v malej kaviarni v Tel Avive, keď sa pri vedľajšom stole zasmial vysoký tmavovlasý muž. Smiech bol taký úprimný, že som si nemohla pomôcť a neodolala som úsmevu. O pár minút neskôr nám čašník priniesol dve poháre vína so správou: "Od pána pri stole." Pozrela som sa jeho smerom a on sa na mňa rozpačito usmial.
Eliav bol vojak, slúžil v elitnej jednotke izraelskej armády. Keď mi to povedal, najprv som sa zasmejala, pretože som si myslela, že si robí žarty. Ale keď mi ukázal svoj vojenský preukaz a na telefóne sa mu objavila správa s príkazom, aby sa zajtra pripojil, pochopila som, že jeho realita je úplne iná ako moja. Bola som turistka a on bol muž, ktorý každý deň riskoval svoj život.
Prvé týždne boli úžasné. Každý voľný deň sme spolu trávili spoločne. Ale vždy, keď musel ísť na základňu, prišlo ticho. To strašné, hlboké ticho plné neistoty. Čo ak sa mu niečo stane? Čo ak už na moju správu nikdy neodpovie?
Jedného dňa sa tri dni neozval. Vedela som, že je na misii, ale stále som si nemohla pomôcť a panikárila som. Keď jeho správa konečne prišla, srdce mi bilo ako blázon. "Som v poriadku. Myslím na teba. Až sa vrátim, vezmem ťa na miesto, kde uvidíš najkrajší západ slnka v Izraeli."
Tú noc som si uvedomila, že ho milujem. A že život s ním nikdy nebude jednoduchý.
Po pol roku medzi Českou republikou a Izraelom ma požiadal, aby som sa prestahovala. Vedel som, čo to znamená žiť v krajine, kde sa siréna môže rozozvučať kedykoľvek, kde ľudia žijú s vedomím, že zajtrajšok nie je istý. Vedela som, že budem manželkou vojaka, ktorá bude tráviť noci sama, sledovať správy a dúfať, že sa vráti živý.
Ale tiež som vedela, že ho milujem viac než čokoľvek iné. Tak som si zbalila kufre a vycestovala som za ním. To je koniec jej príbehu. Nakoniec svadbu v Izraeli nemali. Vzali sa ale v Českej republike, kde potom aj zostali. Ale zaujímalo ma, aké sú svadobné tradície v Izraeli?
V Izraeli nie je možné uzavrieť občiansky sobáš medzi partnermi rôznych náboženstiev. Manželstvo sa uzaviera len prostredníctvom náboženských inštitúcií, čo znamená, že ak nie ste obaja Židia, manželstvo v Izraeli nie je možné. Ak však chcete uzavrieť občiansky sobáš, môžete uzavrieť manželstvo v inej krajine. Rovnako ako Majka a Eliav.
Počas Šabatu sa nemôžu konať svadby. V judaizme je to siedmy deň týždňa.
Ak ide o pár Mizrahim (pár, ktorý pochádza zo židovských komunít Mizrahi, teda z oblastí Blízkeho východu a severnej Afriky. Mizrahim sú Židia, ktorí pochádzajú z týchto oblastí, na rozdiel od Aškenázov, ktorí pochádzajú z Európy), ceremónia Henna a oslavy pravdepodobne prebehnú niekoľko dní alebo týždeň pred svadbou. Na Henna oslave sa nevesta, ženích, ich rodiny a niektorí hostia oblečú do tradičných odevov, vymieňajú si darčeky (často zabalené ovocie a sladkosti), jedia tradičné jedlá zo svojej krajiny a tancujú na tradičné piesne Mizrahim. Noc končí obradom namaľovania červenej slepice, ktorá má novomanželov ochrániť pred zlým okom a tiež im požehnať šťastným manželským životom.
Izraelskí Arabi majú vo zvyku týždenné oslavy, ktoré zahŕňajú písanie pozvánok pre všetkých hostí. Ak sú nevesta a/alebo ženích aškenázci, môžu mať pred svadbou Šabat Chatan, počas ktorého ženích číta z Tóry v synagóge a potom je obdarovaný sladkosťami a ďalšími dobrotami. Po modlitbách sa koná Kiduš alias recepcia na počesť páru. Mizrahim to robí počas Šabatu po svadbe.
Tento zvyk má symbolický význam, pretože oddelenie nevesty a ženícha pred svadbou zdôrazňuje vážnosť ich vzťahu a posvätnosť samotného obradu. V mnohých prípadoch ide o tradíciu, ktorá vychádza z náboženského presvedčenia, podľa ktorého je dôležité, aby sa pár pred svadbou nestretol, aby bola zachovaná čistota ich vzťahu. Mizrahimovci, ktorí sa už videli na obrade Henna, majú trochu inú tradíciu, kedy stretnutie pred svadbou nie je považované za tabu.
Hoci mnohé páry v Izraeli teraz nachádzajú lásku prirodzenou cestou, zvyk shidduch – proces dohadzovania manželstva prostredníctvom prostredníka (shadchan) – sa v ortodoxných komunitách stále dodržiava. Cieľom je nájsť vhodného partnera na základe zdieľaných hodnôt a rodinného zázemia.
Tenaim je tradičný zásnubný obrad, pri ktorom sa rodiny snúbenčov dohodnú na podmienkach svadby. Často rozbiajú tanier na znamenie neodvolateľnosti dohody.
V niektorých židovských komunitách sa pár postí od západu slnka v noci pred svadbou a pôst preruší až prvým pohárikom vína pri obrade. Pár sa postí, aby sa pred svadbou očistil
Pred svadbou nevesta podstupuje rituálnu kúpeľ v mikve, ktorá je symbolom očisty a duchovnej prípravy na manželstvo. Tento zvyk je v ortodoxných židovských komunitách bežný dodnes.
Na väčšine židovských svadieb nosia všetci muži kippot alebo čiapky. Vdaným ženám môžu byť ponúknuté čipkované pokrývky hlavy. Tieto pokrývky hlavy zvyčajne poskytujú manželia, aby doplnili svoju farebnú schému a svadobný štýl.
Veľmi tradiční ženíchovia môžu nosiť biely vrchný odev nazývaný kittel. Talit (modlitebný šal) môže byť tiež nosený počas obradu ako súčasť jeho tradičného židovského svadobného odevu. Nevesta na židovskej svadbe má pri obrade obvykle na sebe biele šaty a závoj zakrývajúci tvár. Ak sa svadba bude konať v synagóge, mala by nevesta (a vlastne všetci hostia) mať na sebe odev, ktorý zakrýva ramená, či už ide o šaty s rukávmi alebo odnímateľnú šatku alebo sako.
Badeken je niečo ako kontrola. Pred samotným obradom príde ženích k neveste a zakryje jej tvár závojom. Tento zvyk pochádza z biblického príbehu o Jakubovi, ktorý sa neúmyselne oženil s nesprávnou ženou, pretože mala zakrytú tvár. Badeken zaisťuje, že si ženích vezme tú správnu nevestu.
Mizrahi/sefardské svadby tento akt nemajú a nevesta prichádza na obrad už zahalená.
Svadobný obrad sa koná pod chuppou, ktorý je baldachýn symbolizujúci spoločný domov novomanželov.
Počas obradu ženích dáva neveste prsteň so slovami: "Hare at mekudeshet li betaba'at zo kedat Moshe veYisrael" ("Týmto prsteňom si mi zasvätená podľa zákona Mojžiša a Izraela"). Tento čin formálne spája pár v manželstve.
Ketubah je tradičná židovská manželská zmluva, ktorá stanovuje práva a povinnosti manželov. Je podpísaná dvoma svedkami a je dôležitým právnym dokumentom v judaizme.
Aškenázsky židovský obrad sa skladá zo Sheva Brachot (sedem požehnaní), čítania ketuby a výmeny prsteňov.
Obvykle to začína tým, že nevesta pod baldachýnom sedemkrát obíde ženícha, hoci niektoré menej nábožensky založené páry to rozdelia a chodia okolo seba, alebo idú spoločne v kruhu. Odriekajú sa sedem požehnaní, z ktorých prvé je nad pohárom vína, z ktorého potom snúbenci pijú.
Obrad končí tým, že ženíchov pohár sa rozbije a on ho rozdrví nohou. Niektorí veria, že rozbíjanie skla je pochmúrnym javom, aby sa zamysleli nad zničením dvoch židovských chrámov.
Hostia obvykle kričia " Mazal Tov! " (gratulujeme/veľa šťastia) a nevesta a ženích sa pobozkajú.
Na svadbe Mizrahim je to bez obchádzania. Tam ženích zdvihne nevestinu závoj počas výmeny prsteňov. Na rozdiel od aškenázskej svadby ostáva nevesta zahalená až do okamžiku, kedy sa pobozkajú).
Hneď po obrade sa novomanželia odsťahujú do súkromnej miestnosti na 15 minút osobného času. Žiadni príbuzní, žiadne tabuľky usporiadania sedadiel, žiadny kameraman. Len vy a váš nový manžel sa pozeráte jeden druhému do očí.
Obľúbeným tancom je hora, ktorý sa tancuje v kruhu a tanečníci sa držia za ruky alebo ramená. Uzavretý kruh predstavuje jednotu a blízke medziľudské vzťahy. Novomanželia môžu byť zdvihnutí na stoličky. Hora je často označovaná ako izraelský národný tanec.
Na začiatku svadobnej hostiny sa tancuje a oslavuje, ale muži a ženy sú oddelení. Po niekoľkých hodinách začína živejšia oslava. K tomu obvykle dochádza potom, keď starší hostia odídu, a dochádza k miešaniu mužov a žien (nie na ortodoxných svadbách).
Podľa židovských svadobných tradícii tu takmer vždy nájdete kurča a ryby. Ako prvý chod si môžete dať sutlach – sladký ryžový nákyp s kokosovým mliekom, medom a mandľami, ktorý symbolizuje sladký a prosperujúci život. Ak budete chcieť byť košer, budete si musieť vybrať medzi jedlom, ktoré zahŕňa mäso alebo mliečne výrobky, ale nie oboje. Veprové mäso a korýše sa obvykle nepodávajú.
Tiež dostanete slávnostné jedlo, ktoré bude zahŕňať challah (pletený chlieb, ktorý sa konzumuje počas šabatu a sviatkov).
Posledným židovským svadobným rituálom je Birkat Hamazon, inak Požehnanie po jedle. Toto požehnanie recitujú hostia, často s pomocou distribuovaných modlitebných kníh. Potom sa opakuje sedem požehnaní. Pri poslednom požehnaní sa požehná víno, potom sa zlie z dvoch pohárov do jedného, vypije sa z pôvodného pohára a ďalšie dva poháre sa odovzdajú novomanželom, aby z nich napili.
Život v Izraeli znamená prispôsobiť sa inej kultúre, tradíciám a náboženským pravidlám. Napríklad dodržiavanie šabatu, dietné obmedzenia (košer strava) a prísne náboženské praktiky môžu byť výzvou pre niekoho, kto na to nie je zvyknutý. Ak nepochádzate z židovskej rodiny, môže byť váš vzťah vystavený tlaku zo strany izraelskej spoločnosti a rodiny vášho partnera.
V prípade rozvodu v Izraeli platia náboženské zákony, ktoré môžu byť komplikované, najmä v prípade zmiešaných manželstiev. Ak nie ste obaja Židia, rozvod môže byť právne náročný. Preto je vhodné sa pred svadbou poradiť s odborníkom na rodinné právo, aby ste vedeli, aké máte možnosti v prípade, že vzťah nebude fungovať.
Rozhodnutie vziať si Izraelčana v čase vojny je veľmi osobné a závisí na individuálnych prioritách a ochote čeliť výzvam. Ak si nie ste istí, či ste pripravení žiť v krajine postihnutej konfliktom, môžete zvážiť alternatívy, ako je život v Českej republike alebo inej bezpečnej krajine. Hoci je láska silná, je treba myslieť aj na realitu každodenného života a na bezpečie vás a vašej rodiny.
Zdroj: autorský text, vlastné dotazovanie, Brides.com, Reformjudaism.org, Bebke.com, Theknot.com