Top hledané
Výsledky (0)
Ukrajinské svadby sú známe svojimi jedinečnými zvykmi a tradíciami, ktoré z týchto osláv robia nezabudnuteľný zážitok. Mnohé z týchto zvykov sa dodržiavajú po stáročia a dodávajú svadobnému obradu osobitú atmosféru plnú symboliky a hlbokého významu.

Beriem si Ukrajina: Môj nastávajúci si ma musí vykúpiť, pretože do manželstva vstupujeme ako kráľ a kráľovná budúcej rodiny

Kristina Valachyová
13.Feb 2025
+ Pridať na Seznam.cz
8 minut
Ukrajinská nevesta nosí krásny vencienok

Hoci nie všetky páry sa rozhodnú striktne dodržiavať tradičné zvyky, svadobné obrady na Ukrajine si stále zachovávajú silné puto s folklórom a kultúrnym dedičstvom. Mnohé z týchto rituálov sú skutočne jedinečné a ich autenticita priťahuje pozornosť nielen miestnych, ale aj cudzincov. Ak ste ešte neboli na ukrajinskej svadbe, rozhodne by ste si taký zážitok nemali nechať ujsť.

Ukrajinský pár
Ukrajinská nevesta
Ukrajinská svadba
Chlieb Korovai má na ukrajinských svadbách dôležitú symboliku

Keď sa Tereza rozhodla odísť na dobrovoľnícky pobyt do Poľska, pomáhať utečencom z Ukrajiny, netušila, že sa jej život obráti hore nohami. Pracovala v logistickom centre, kde pomáhala organizovať humanitárnu pomoc, a práve tam sa prvýkrát stretla s Artemom, mladým mužom, ktorý pred vojnou utekal z Charkova. Artem pôvodne pracoval ako počítačový inžinier, ale keď vypukla vojna, jeho svet sa zrútil. Prišiel o domov, priateľov a musel začať odznova. V Poľsku našiel prácu ako prekladateľ pre humanitárne organizácie a snažil sa pomáhať svojim krajanom. Tereza si ho všimla, keď pomáhal staršej žene, ktorá nerozumela poľsky. Aj keď si vtedy vymenili len pár viet, neskôr sa ich cesty opäť skrížili. Spočiatku boli len priatelia, pretože Artem nebol istý, či by mohol nadviazať nový vzťah v zahraničí, a Tereza tiež nič nechcela unáhliť. Ich rozhovory sa však predlžovali, smiech bol prirodzenejší a vzájomná príťažlivosť nezaprela. Artem sa učil slovensky, aby si našiel lepšiu prácu, a Tereza mu s tým pomáhala. Keď Artem po niekoľkých mesiacoch dostal ponuku práce v Prahe, Tereza vedela, že nechce, aby sa ich cesty rozišli.

Ich vzťah sa neobišiel bez prekážok. Kultúrne rozdiely, jazyková bariéra a obavy z budúcnosti boli stále prítomné. Niektorí Terézini priatelia mali voči Ukrajincov predsudky a Artem sa tiež musel vyrovnať s tým, že nie všetci Česi sú otvorení cudzincom. Oba však verili, že láska nezná hranice. Po roku spoločného spolužitia v Českej republike požiadal Artem Terézu o ruku. Teréza nikdy nečakala, že ju cesta do Poľska prinesie nielen životné skúsenosti, ale aj lásku jej života. Dnes je hrdá na to, že má Artema po svojom boku, a napriek tomu, že ich príbeh začal vo tieni vojny, pokračuje v znamení nádeje, porozumenia a lásky. A ako vyzerá ukrajinská svatba?

Formálne zasnúbenie

Svadba sa začína zasnúbením. Potenciálny ženích ide za rodičmi ženy, ktorú si chce vziať. Doprovádzajú ho dvaja starší muži. Ženích dá rodičom fľašu horalky, ktorá je tradičným ukrajinským alkoholickým nápojom s 40 percentami alkoholu. Ak ju rodičia prijali, nevesta prehodí rusnyk okolo dvoch mužov, ktorí ženícha doprovádzajú.

Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha
Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha, Praha 2

Rusnyk má veľký význam. Ide o bohato vyšívaný pás látky, ktorý hrá kľúčovú úlohu v mnohých rituáloch. Vyšívanie rusnyku bolo kedysi považované za dôležitú povinnosť nevesty, ktorá si ho pripravovala mesiace alebo roky pred svadbou. Rusnyk je symbolom Ukrajiny, ktorý spája ľudí s ich predkami. Každý rusnyk je ako román o živote, prírode, ľuďoch a tradíciách. Na rusnyku sú vyšívané symboly a kryptogramy starovekého sveta. Každá oblasť má svoje vlastné vzory so skrytými významami, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu.

Hlavnou farbou výšivky na rushnyku je červená, symbol života, slnka a plodnosti. Takmer na každom ukrajinskom svadobnom obrade sa pár pred zložením sľubu s látkou stretnú, pretože sa traduje, že pár musí na látku šliapnuť a ten, kto vykročí ako prvý, bude vodcom v páre. Ženích takmer vždy nechá nevestu šliapnuť na látku ako prvú, čo je gesto, ktoré je úctivé i láskavé.

Otvoriť v galérii (1)
Rushnyk je bohato vyšívaný pás látky, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých rituáloch
Rushnyk je bohato vyšívaný pás látky, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých rituálochSource: Pavlo Boyko - Flickr /CreativeCommons,/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0

Rituál vykúpenia nevesty

Jedným z najveselejších a najzábavnejších okamžikov svadby je vykúpenie nevesty (Vyкуп), ktorý sa odehráva v deň svadby. Podľa tradície pred svadbou spia ženích a nevesta v oddelených domoch. Nevesta žije väčšinou v dome svojich rodičov. Keď si ženích príde pre svoju nastávajúcu, musí prejsť radom skúšok, ktoré pre neho pripravily družičky a príbuzní nevesty.

Môžu to byť rôzne hádanky, úlohy alebo fyzické výzvy. Ak ženích nesplní niektorú z úloh, musí sa vykúpiť, či už peniazmi, darčekmi alebo symbolickými gestami. Tento rituál je zdrojom veľkého smiechu a uvoľnenej atmosféry, čím začína veselá oslava.

Požehnanie (Blahoslovenja)

Blahoslovenja je rituál, ktorý sa obvykle koná krátko pred obradom a zahŕňa požehnanie rodičov a prarodičov páru. Pár a obaja rodičia si vymieňajú komplimenty a rodičia dávajú neveste a ženíchovi svoje najlepšie ukrajinské svadobné priania a požehnanie pre šťastné a prosperujúce manželstvo.

Ukrajinské svadobné odevy

Na tradičných ukrajinských svadbách nosí nevesta špeciálny veniec z kvetov a stuhy s názvom Вінок (Vinok). Symbolizuje krásu a čistotu nevesty. Stuhy sa niekedy používajú na zväzovanie rúk nevesty a ženícha počas obradu. Veľmi tradičná ukrajinská nevesta môže tiež nosiť bohato vyšívanú košeľu, blúzku, dlhú sukňu, zástery a korunku. Súčasťou odevov sú aj šperky, často hojne vrstvené. Mnoho ukrajinských neviest sa však v dnešnej dobe rozhodne pre modernejší vzhľad. Existuje mnoho ukrajinských návrhárov svadobných šiat, ktorí ponúkajú biele šaty, ktoré viac odrážajú dnešnú nevestu.

Svadobný obrad

Tradičné ukrajinské obrady sa konajú v kostole. Pár kráča uličkou, čo symbolizuje, že sú rovnocennými partnermi. Prichádzam dopredu a kladú ruky na Bibliu. Potom odriekavajú sľuby.

Na hlavu si nasadia korunky, čo symbolizuje, že sú kráľom a kráľovnou rodiny, ktorú spolu založia. Ako raz sú sľuby splnené, kňaz zaviaže neveste a ženíchovi ruky a vedie ich trikrát okolo oltára. Potom môžu obaja podpísať manželskú zmluvu. Svadobné obrady sa tradične vykonávajú v sobotu, hoci veľmi náboženské svadby sa môžu konať aj v nedeľu.

A ešte jedna zaujímavá vec. Kým u nás nosí nevesta snubný prsteň na ľavej ruke, na Ukrajine je zvykom, že ho nevesta nosí na pravej ruke po zvyšok svojho života alebo do doby, kedy jej manžel zomrie skôr než ona. V takom prípade si prsteň prenáša na druhú ruku, čím ukazuje, že je vdova.

Obrad prijatia novomanželov

Jedným z prvých rituálov, ktorý novomanželov po obrade čaká, je symbolické prijatie do rodiny. Rodičia nevesty a ženícha ich vítajú v dome tradičným chlebom a soľou, čo je požehnaním pre ich budúci spoločný život.

Tento špeciálny svadobný chlieb, nazývaný Коровай (Korovai), je poctivo upečený a bohato zdobený, so soľničkou uprostred.

Chlieb má na ukrajinských svadobách dôležitú symboliku a jeho úloha je viac než len svadobný koláč. Svadobný chlieb sa zvyčajne pripravuje niekoľko dní pred akciou a na jeho tvorbe sa podieľa niekoľko členov rodiny. Typický recept na ukrajinský svadobný chlieb zahŕňa odparené mlieko, cukor, pšeničnú múku, maslo, vajcia a vanilku. Niektoré však obsahujú rumový extrakt, citrónovú kôru a ďalšie prísady, ktoré sa často odovzdávajú z generácie na generáciu.

Chlieb je položený na rushnyk, čo má ochranný a symbolický význam. Novomanželia si lámu kúsky chleba a podľa tradície ten, kto ulomí väčší kus, bude mať v manželstve dominantné postavenie. Následne obaja ochutnajú soľ, čo ukazuje ich pripravenosť zdieľať nielen radostné okamžiky, ale aj možné životné ťažkosti.

Miesto "korovai" sa však na moderných ukrajinských svadbách obvykle podávajú biele svadobné torty západného štýlu spolu s tradičným chlebom.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Symbolické zakrytie hlavy nevesty

Jedným z najdojímavejších okamihov svadobného obradu je rituál, pri ktorom sa sňíma nevestin závoj. Tento akt vykonáva čerstvo ženatý manžel, čím symbolicky potvrdzuje, že sa stala jeho manželkou. Následne jej jeho matka uväže na hlavu tradičný šatok a príjme ju do rodiny ako vydatú ženu. Po tomto akte nevesta pozve svoje slobodné kamarátky, aby si závoj vyskúšali.

Predanie rodinného ohňa

Ďalším dôležitým obradom ukrajinskej svadby je odovzdanie rodinného ohňa, ktoré predstavuje prenos vrelosti a lásky medzi generáciami.

Rodičia ženícha a nevesty zapáľajú sviečky a novomanželia z nich symbolicky zapáľajú svoje vlastné sviečky, čo predstavuje začiatok ich spoločného života.

Počas tohto obradu sú často počuť tradičné pesničky, požehnanie od rodičov a v niektorých prípadoch aj modlitby. Novomanželia si sviečky nechávajú na svadobnom stole a nechávajú ich horeť po celý večer, pričom ich plameň nesmie byť uhasený, pretože je znamením trvalosti a harmónie ich zväzku.

Hudba, spev, jedlo a nekonečná zábava

Ukrajinská svadba je vždy veľkolepá a hlučná oslava plná radosti, hudby a tanca. Recepčná oslava sa koná bezprostredne po obrade. Začína tradičným ukrajinským tancom v podaní miestnych tanečníkov. V noci hraje hudba. Kapela hrá na tradičný nástroj – bandura.

Ukrajinská kuchyňa sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou a mnoho jej tradičných jedál je známych aj v našom regióne. Typickým príkladom sú kapustové závitky plnené zmesou ryže, mrkvy a mletého mäsa. Tento sýty a lahodný pokrm je obľúbený najmä v chladnejších mesiacoch, kedy jeho bohatá chuť a výživové zloženie dodávajú telu potrebnú energiu.

Jedným z najznámejších jedál ukrajinskej gastronómie je nepochybne boršč, hustá a sýta polievka pripravená z červenej repy, kapusty, zemiakov a mäsa. Aj keď sa k jej pôvodu hlási niekoľko národov, a to najmä Rusi, sú to práve Ukrajinci, ktorí ju považujú za jeden zo svojich najdôležitejších kulinárskych symbolov. Boršč sa v rôznych regiónoch pripravuje rôzne. Na niektorých miestach sa do nej pridávajú fazule, na iných slivky alebo huby, ale vždy ostáva jedlom, ktoré sa predáva z generácie na generáciu. Pokiaľ ide o nápoje, Ukrajina sa môže pochváliť širokou škálou alkoholických aj nealkoholických špecialít. Jedným z najznámejších je Ľvovské pivo, ktoré sa varí už od 18. storočia a má nezameniteľnú chuť. Zaujímavé je, že počas ruskej invázie pivovar v Ľvove podľa médií dočasne prešiel z výroby piva na výrobu Molotovových koktailov, aby pomohol brániť krajinu. Okrem toho sa v Zakarpatskej oblasti vyrábajú kvalitné vína, ktoré si postupne získavajú uznanie aj za hranicami krajiny. Dôležitým prvkom ukrajinskej kaviarenskej kultúry je taktiež ľvovská káva, ktorá má bohatú históriu a je stále jedným z neoddeliteľných symbolov mesta Ľvov.

Silné rodinné väzby a tradičné hodnoty

Ukrajinci si veľmi vážia rodiny a často udržujú blízke vzťahy so svojimi rodičmi, súrodencami alebo širšou rodinou. Pre ženu to môže znamenať, že jej manžel bude mať silné väzby na svojich príbuzných a môže očakávať, že sa bude zúčastňovať rodinných stretnutí alebo osláv. Ukrajinské rodiny bývajú pohostinné a srdečné, ale zároveň môžu byť aj trochu tradičné vo svojich očakávaniach ohľadom rolí muža a ženy v domácnosti.

Mentalita a vnímanie genderovej role

V mnohých ukrajinských rodinách stále pretrváva tradičné rozdelenie úloh – muž je ten, kto sa stará o finančné zabezpečenie rodiny, zatiaľ čo žena je často vnímaná ako tá, ktorá má na starosti domácnosť a výchovu detí. Samozrejme, že v modernej spoločnosti sa tieto rozdiely postupne zoslabujú, ale môže sa stať, že niektorí muži vyrastajúci v tradičných rodinách budú od svojej ženy očakávať, že bude variť a starať sa o domácnosť a deti viac ako on.

Najväčšie množstvo starých svadobných tradícií sa dnes zachovalo v západných oblastiach Ukrajiny. Na Zakarpatsku, v Halyči a Bukovine sa zvyčajne stále konajú hlučné svadby s veľkým počtom hostí a obradov. Ukrajinské tradície však z veľkej časti nezmizli, ale našli nové telesné zobrazenia v modernej dobe, prispôsobujú sa modernému rytmu a životnému štýlu spoločnosti. A svedčí o tom neuveriteľné milostné príbehy, ktoré spájajú srdcia Ukrajincov aj na fronte.

Ukrajinské svadby sú nádherným príkladom toho, ako si národ môže uchovať a udržať svoje tradície aj v modernej dobe. Ak máte možnosť sa takej oslavy zúčastniť, rozhodne neváhajte! Je to nezabudnuteľný zážitok plný emócií, veselosti a krásnych okamihov.

Zdroj: autorský text, eturbonews.com, theknot.com, weddingdetails.com, ukrainesingles.medium.com, svccoakville.com

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie