Top hledané
Výsledky (0)
V posledných dňoch o ňom počúvate neustále. Bitcoin je po niekoľkých rokoch opäť v hľadáčiku všetkých médií, pretože aktuálne prekonáva všetky dosiaľ stanovené rekordy.

Bitcoin: Kryptomena s najväčším potenciálom, ktorá trhá rekordy

Barbora Mikešová
25.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
5 minut
Žena s Bitcoinem

Je len otázkou, kam až sa nakoniec dostane. Už teraz je isté, že aktuálna vlna má predsa len trochu iný charakter než tá, ktorá nás postihla na prelome rokov 2017 a 2018. Vďaka relatívne nedávnemu záujmu ľudí o najznámejšiu kryptomenu je už len málo tých, ktorí by nevedeli, čo Bitcoin je a aká je jeho história. Poďme si ju však napriek tomu pripomenúť a predovšetkým sa pozrime na to, ako sa jej pod vplyvom koronavírusu darí dnes.

Pôvod neznámy

Stále platí, že nikto nevie, kde sa Bitcoin vzal a kto ho vytvoril. Človek, ktorý za ním stojí, ho však vytvoril tak, aby bol nezávislý od ďalších svetových bánk a nedal sa tak nijakým spôsobom centrálne ovplyvniť. Prostredníctvom zložitých algoritmov navyše nastavil celkový súčet virtuálnych mincí, tých bude prakticky presne 21 miliónov.

Obidva aspekty predstavujú pre investorov lákadlo. Bitcoin totiž na rozdiel od konvenčných mien nebude podliehať inflácii, respektíve nie je možné vytvoriť viac Bitcoinov a znížiť tak ich hodnotu. Posledný Bitcoin sa vyťaží približne o 120 rokov, niekedy okolo roku 2140. Drvivá väčšina z nich však bude vyťažená v nasledujúcich rokoch, pričom aktuálne sú na trhu približne tri štvrtiny zo všetkých mincí.

Najväčší potenciál

Bez ohľadu na to, ako rapídne hodnota Bitcoinu v posledných rokoch vzrástla, stále nemožno povedať, že by išlo o etablovanú menu. Zo všetkých ďalších kryptomien je však jeho potenciál najvyšší. Pravdepodobne už nezažijeme momenty, keď sa jeho hodnota zvýši trebárs na stonásobok, ale možnože určité upokojenie na trhu priláka ďalších investorov, ktorí tak Bitcoin prestanú považovať za riziko. Koniec-koncov, cena Bitcoinu sa odvíja práve od dôvery a dopytu. Čím viac stúpajú tieto kritériá, tým drahší bude aj samotný Bitcoin. Niektorí ale s pokojnejšou krivkou nesúhlasia a myslia si, že jeho hodnota sa stále môže niekoľkokrát znásobiť:

„Videl som, ako Bitcoin zvýšil svoju hodnotu desaťnásobne, dvadsaťnásobne aj tridsaťnásobne počas jedného roka. Keby jeho hodnota v budúcom roku narástla na päťnásobok, nebolo by to také bláznivé, ako kdekto hovorí,“

komentuje súčasný stav investor Brian Estes z agentúry Off the Chain Capital.

Otvoriť v galérii (5)
Mince Bitcoin v ruce
Mince Bitcoin v ruceSource: Pixabay.com

Na vrchol, a už nie dole?

Vzostup Bitcoinu bol pomerne dramatický a zatiaľ čo predtým sa ním platila napríklad pizza, dnes dosahuje hodnotu necelých 19 tisíc eur. To, čo špekulantov najviac láka (totiž nestabilný kurz a vidina zisku bez námahy), je však pre investorov skôr odstrašujúce. Práve pre svoju nestabilitu sa z neho nikdy nestane ďalší „bezpečný prístav“, ako sa často označujú kovy ako zlato a striebro, ktoré stabilne získavajú na hodnote.

Otvoriť v galérii (5)
Bitcoin jako mapa
Bitcoin jako mapaSource: Pixabay.com

Tento rok len ukazuje, aký vrtkavý Bitcoin môže byť. Na začiatku roka sa pohyboval na hranici 7 000 dolárov, a aj keď až do februára vykazoval konštantný rast až na hranicu 10 000, nasledoval rýchly pád na tohtoročné minimum pod hranicu 5 000 dolárov. Počas len niekoľkých dní tak všetci držitelia tejto kryptomeny (alebo jej zlomku) prišli o polovicu investovaných peňazí. Bitcoin ale ukázal svoju silu, keď sa po niekoľkých mesiacoch opäť vrátil na hodnotu 10 000 dolárov a odtiaľ pomaly začal rásť až na dnešné maximum.

Otvoriť v galérii (5)
Mince Bitcoin
Mince BitcoinSource: Pixabay.com

Historický rekord prekonaný

Len za október si k hodnote prirátal 3 000 dolárov, za november dokonca 5 000 a prekonal tak svoj vrchol z roka 2017. Niektorí opäť predvídali strmý pád, ktorý však neprichádza. Hodnota rastie ďalej. Do tejto chvíle môžeme registrovať nárast o ďalších 5 000 dolárov, a to až na hranicu 24 000 dolárov. Navyše sa zdá, že aktuálne tlačia cenu nahor predovšetkým inštitúcie a nielen súkromí investori.

„Podľa dát je rola investičných inštitúcií viac než významná,“

hovorí Philip Gradwell zo spoločnosti Chainalysis. Od septembra spoločnosť registruje pomerne značné množstvo investičných subjektov, ktoré začali obchodovať v poslednom roku, a už teraz kúpili viac než tisíc Bitcoinov.

Bitcoin v období korony

Skoro to vyzerá, ako by sa Bitcoinu koronakríza netýkala, ale nie je to pravda. Najnižší pokles kryptomena zaregistrovala vo chvíli, keď kríza naplno prepukla. Na druhú stranu, jeho rast podporilo správanie bánk, ktoré začali pumpovať viac peňazí do ekonomiky, čo signalizuje pokles menových kurzov. To všeobecne znamená skvelú príležitosť investovať svoje aktíva do akcií, drahých kovov alebo iných produktov.

Otvoriť v galérii (5)
Bitcoin, mapa a telefon
Bitcoin, mapa a telefonSource: Pixabay.com

Práve vďaka tomu sa Bitcoin po počiatočnom prepade dostal naspäť na pôvodnú úroveň. Za ďalší nárast môžu voľby v USA, Donald Trump totiž ku kryptomenám všeobecne nemal príliš vrúcny vzťah. To Joe Biden proti nim otvorene nevystupuje, a to ešte viac posilnilo záujem nielen o Bitcoin, ale samozrejme aj o ďalšie meny. Hodnota Bitcoinu tak doslova reaguje na to, aká nálada panuje v spoločnosti a do akej miery mu ľudia veria.

Aktuálnemu boomu pomohla ešte ďalšia vec, došlo k tzv. halvingu. Tento rok sa tak o polovicu znížil počet potenciálne vyťažených Bitcoinov. K tejto udalosti dochádza približne raz za štyri roky a spravidla s ňou súvisí aj nárast ceny.

A čo ostatné kryptomeny?

Aj keď Bitcoin hrá prím, investovať môžete aj do ostatných kryptomien. Odborníci sa zhodujú, že sú na trhu dokonca zaujímavejšie meny v závislosti od toho, čo od nich kto očakáva. Faktom ale je, že drvivá väčšina svojou krivkou Bitcoin kopíruje. Možno je to nespravodlivé, ale Bitcoin v očiach verejnosti zastupuje aj ostatné kryptomeny, a tak keď mu verí viac ľudí a jeho hodnota rastie, viac ľudí automaticky verí kryptomenám všeobecne, a tak zároveň rastie aj ich hodnota. Čo sa týka hodnoty, ani jedna z nich však nedosahuje takú úroveň, akú má práve Bitcoin. Najbližšie mu je Ethereum, mena, ktorá je podľa niektorých dôležitejšia a možno aj atraktívnejšia než samotný Bitcoin. Ethereum ale funguje na trochu inom základe, navyše jeho množstvo nie je obmedzené, takže sa dá s cenou určitým spôsobom manipulovať a môže dôjsť k inflácii.

Otvoriť v galérii (5)
Mince kriptoměn
Mince kriptoměnSource: Pixabay.com

Tak či onak, o kryptomenách v budúcnosti ešte budeme počuť. Záujem o ne pretrvá a v nasledujúcich rokoch pravdepodobne len porastie. A to platí nielen pre poctivých investorov, ale aj pre zlodejov, ktorí chcú vysať vašu virtuálnu peňaženku. Spoločnosť Kasperski varuje už pred budúcim rokom:

„Pre niektorých bude Bitcoin lákavým terčom útokov, najmä vo chvíli, keď sa následkom koronakrízy dostanú niektorí na hranicu chudoby,“

píše sa v prognózach na budúci rok. Výhodou kryptomien ale je, že ich nemusíte držať na svojich účtoch, ale môžete ich mať aj vo fyzickej podobe, napríklad vytlačené na papieri alebo na prenosnom harddisku. Hlavne ich ale nevyhoďte! To sa stalo Jamesovi Howellsovi, ktorý takto vyhodil starý harddisk z notebooku, na ktorom mal bitcoiny v hodnote prevyšujúcej 170 miliónov eur. Podľa posledných informácií Howells naďalej hľadá investora, ktorý by financoval prehľadanie skládky, kde by sa mal harddisk nachádzať.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie