Skvelý tenista a notorický malérista, tak by sa dal stručne charakterizovať Boris Becker, ktorý dnes oslavuje svoje 53. narodeniny. Člen Medzinárodnej tenisovej siene slávy pred niekoľkými rokmi zbankrotoval a nedarí sa mu ani v osobnom živote. Desiatky jeho slávnych tenisových triumfov mu však už nikto nevezme.
Boris Franz Becker sa narodil 22. novembra 1967 v nemeckom Leimene Karlovi-Heinzovi Beckerovi a Elvíre Becker, ktorá pochádzala z moravského Kunína. Už odmalička sa Boris venoval tenisu. Prvé tenisové krôčiky robil do siedmich rokov vo svojom domovskom meste v tenisovej škole svojho otca. V jedenástich rokoch už bol hrdým členom juniorského tímu Nemecka. Profesionálnym tenistom sa stal v roku 1984 pod vedením rumunského trénera Günthera Boscha a ihneď získal svoj prvý profesionálny titul na turnaji v Mníchove vo štvorhre. Už od svojich prvých profesionálnych zápasov udivoval svojím útočným poňatím tenisu s častým prechodom na sieť. Dalo sa čakať, že veľké úspechy na seba nenechajú dlho čakať…
Zázračný tenisový talent z Nemecka veľmi skoro ohromil svet. Kvôli svojmu tvrdému a presnému servisu sa mu začalo vravieť Boom Boom. Hneď v roku 1985 získal svoj prvý Grandslam – trávnatý Wimbledon. Vo veku 17 rokov a 227 dní sa stal najmladším víťazom tohto slávneho turnaja v histórii. V All England Clube dokázal titul obhájiť aj o rok neskôr, keď vo finále porazil Ivana Lendla. Wimbledon sa mu podarilo vyhrať aj tretíkrát, v roku 1989. V tom istom roku získal aj grandslamový titul z US Open. V rokoch 1991, keď sa stal aj svetovou jednotkou, a v roku 1996 do svojej zbierky pridal aj triumf na Australian Open. Jediný zo štyroch Grandslamov, na ktorom sa mu v kariére nepodarilo vyhrať, je antukový French Open.
Výhrami na Grandslamoch sa však bohatá zbierka Borisa Beckera nekončí. Pripísal si celkovo 49 titulov na turnajoch ATP. Na LOH 1992 v španielskej Barcelone vybojoval pre Nemecko zlatú olympijskú medailu vo štvorhre. Niekoľkokrát triumfoval s nemeckým národným tímom na Davisovom poháre a raz vyhral aj medzinárodný zmiešaný turnaj Hopman Cup. Je tiež trojnásobným víťazom prestížneho Turnaja majstrov. Úspechy si pripísal aj v úlohe trénera. Štyri roky koučoval Srba Novaka Djokoviča a získal s ním dokonca kariérny Grandslam (Djokovič vyhral pod jeho vedením všetky štyri grandslamové turnaje).
Boris Becker mal vždy slabosť pre nežné pohlavie. Jeho štyri osudové ženy spája jedna vec – všetky majú tmavú pleť. Prvá žena Barbara Becker (rodená Feltus) s ním bola v manželstve v rokoch 1993 až 2001. S Borisom má dvoch synov, Eliasa Balthasara a Noaha Gabriela. Z jedného horúceho románika v londýnskej reštaurácii v roku 1999 vzišla jediná Beckerova dcéra, Anna. Otcovstvo museli potvrdiť až testy DNA, ktoré si vynútila jej matka Angela Ermak. Pred ich pozitívnym výsledkom sa nemecký tenista k Anne nehlásil. Druhé Beckerove manželstvo stroskotalo po deviatich rokoch v roku 2018. S manželkou Lilly, ktorej daroval zásnubný prsteň za takmer 11 500 eur a svadbu vysielala celoštátna televízia, má desaťročného syna Amadea. V posledných dvoch rokoch si nemecká tenisová legenda užíva s o 20 rokov mladšou britskou modelkou Laylou Powell, s ktorou sa často objavuje na spoločenských a športových akciách.
Päťdesiattriročný tenisový búrlivák si počas svojej bohatej kariéry zarobil skutočne rozprávkové peniaze. Na jeho konte postupne pristálo viac ako 150 miliónov eur. Peniaze, ktoré sa na prvý pohľad snáď ani nedajú utratiť za celý ľudský život. Boris to však dokázal len v priebehu pár desiatok rokov. A bohužiaľ sa nezastavil len u svojich zarobených financií. Nepomohli mu ani aukcie jeho trofejí, ktorými získal len malú časť z dlhovaných peňazí. Súd minulý rok potvrdil jeho dlh voči štrnástim veriteľom v celkovej výške viac ako 57 miliónov eur.
Veľa peňazí stál Borisa prvý, ostro sledovaný rozvod. Ten médiá dlhý čas označovali ako jeden z najdrahších rozvodov histórie. Veľká časť z honosného balíka zmizla v mnohých podnikateľských a investičných projektoch, ktoré sa skončili fiaskom. Nemecká legenda si s financiami nikdy nerobila ťažkú hlavu. Jednodenné výlety súkromným lietadlom, drahé autá a šperky, honosné večierky či luxusné dovolenky sú alfou a omegou jeho života.
Aktuálne je na Beckera uvalený bankrot až do roku 2031. Napriek tomu si však tento rok v auguste doprial luxusnú dovolenku na jachte. Splácaniu dlhov sa dlhodobo vyhýba a zatajuje svoje aktíva.