Top hledané
Výsledky (0)
Máme sa báť chodiť nakupovať a dezinfikovať si ruky je otázkou posledných dní. Panika okolo rozšíreného výskytu žltačky typu A nabiera na sile. MHD v Prahe sa dezinfikujú a mnohých určite napadá, či to stačí... a odkiaľ sa nákaza vôbec vzala?

Žltačka typu A sa šíri a ešte nejaký čas bude. Prevencia je veľmi jednoduchá

Renata Petříčková
18.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
MHD v Prahe

Nákaza sa šíri naprieč republikou. Vírusová hepatitída typu A, infekčná žltačka alebo tiež choroba špinavých rúk, sa zásadne rozširuje najmä v Prahe. Podľa údajov zo zahraničia sa choroba šíri aj v ďalších krajinách vo zvýšenej miere, nie len v Európe.

metro v Prahe

U nás, podľa údajov Štátneho zdravotníckeho ústavu je najhoršia situácia (od začiatku roka do konca marca) vo štyroch regiónoch:

Praha – 43 prípadov

Stredočeský kraj – 63 prípadov

Moravskosliezsky kraj – 70 prípadov

Olomoucký kraj – 44 prípadov

Najlepšia situácia je v Ústeckom a Jihomoravskom kraji s jednotkami prípadov, uviedla pre LP Life Štěpánka Čechová, hovorkyňa SZÚ a dodáva, že situáciu monitorujú a vyhodnocujú každý mesiac. Nárast je viditeľný.

Za celý minulý rok bolo nahlásených 636 prípadov, za tohtoročné prvé štvrťrok 320 prípadov.

Vlny žltačky typu A nie sú výnimočné

Nejde o nič zásadne výnimočné. Vlny zvýšeného výskytu sa v minulosti už vyskytovali, napríklad na konci 90. rokov, v rokoch 2008-2010 a 2016-2017. Konca 90. rokov bola zaznamenaná navyše zvýšená chorobnosť vo vekových skupinách 15–19ročných a 20–24ročných, čo je vyšší vekový priemer, než býva obvykle. Prispel k tomu predovšetkým vtedy rastúci podiel dospievajúcich a mladých dospelých s rizikovým správaním, predovšetkým závislých na drogách.

Odkiaľ sa nákaza šíri?

Bolo by mylné domnievať sa, že ide len o lokálnu záležitosť. Prípady nákaz stúpajú nielen v rámci Európy, ale aj celého sveta. Nasledujúce leto tak môže byť veľmi rizikové.

„320 prípadov za prvé štvrťrok tohto roku ukazuje, že trend rýchle narastajúcich prípadov z minulého roka sa nezastavil. S nadchádzajúcim obdobím častejšieho cestovania napríklad za rekreáciou bude z ohnísk infekcie dochádzať ku zvýšenému riziku ďalšieho šírenia nákazy.“

Dodáva MUDr. Renata Ciupek z KHS Jihomoravského kraja. S tým súvisí aj nutnosť buď očkovania, ale aj zvýšenej opatrnosti a dodržiavania základných hygienických návykov pri letnom cestovaní. A to aj do zahraničia.

Základnou poučkou je:

„Prevrieť, upiecť, olúpať, alebo nechať tak.“

Pronájem RD, Průhonice - 260 m2
Pronájem RD, Průhonice - 260 m2, Okolí Prahy

Neodporúča sa ani v rizikových oblastiach používať vodu na čistenie zubov a pitie, pretože môže byť kontaminovaná. Použite balenú vodu.

Ovocie a zeleninu vždy dôkladne omyjte.
Morské plody v rizikových oblastiach jedzte iba vtedy, ak ste očkovaní proti žltačke typu A.

Ako sa chrániť na Slovensku?

Nákaza stúpa celosvetovo, nemá jasne dané primárne ohnisko. Zvýšený výskyt je skôr lokálny, takže riziko, že sa nakazíte napríklad v obchode z rúčok košíkov, je pomerne nízke, ak nie ste vyslovene v lokalite, kde táto nákaza aktuálne je. Vyššie je už v MHD, kde prevenciu v tomto momente zabezpečuje mesto dezinfikáciou jednotlivých vozidiel.

Chorý človek vylučuje vírusy stolicou, takže najrizikovejšie formy prenosu sú:

  • Na verejných WC
  • Zdieľaním hygienického zariadenia spoločne s chorým človekom v domácnosti
  • V školách, sociálne vylúčených komunitách, v komunitách bezdomovcov, ubytovniach

Menšie riziko nákazy je potom cez kocky ľadu, znečistenú vodu. To sa týka skôr zahraničných destinácií, ale aj u nás v lokalitách s potvrdenými nákazami.

Ak prídete z MHD alebo z nákupu, dôkladne si umyte ruky mydlom. Pred, počas a po pobyte v rizikovom prostredí môžete riziko nákazy znížiť aj používaním dezinfekčných gélov na ruky.

Ako je to s očkovaním?

Očkovanie, ktoré často podstupujeme v detskom veku, chráni dlhodobo. Odporúča sa predovšetkým, ak sa zdržiavate v rizikovej oblasti (či už u nás, alebo v zahraničí), alebo ste prekonali pečeňové ochorenie. Očkovanie proti hepatitíde typu A nie je hradené zo zdravotného poistenia, môžete si ho zabezpečiť ako samoplatci.

Ako sa prejavuje žltačka?

Začiatok môže byť chrípkové príznaky, bolesť brucha a pod pravým rebrom, neskôr zožltnutie očí a kože, tmavnutie moču a svetlá farba stolice. Príznakom je v tejto fáze aj svrbenie kože.

Inkubačná doba je až 50 dní. Infikovaná osoba je schopná chorobu prenášať už za týždeň alebo dva po infekcii, kedy o svojej chorobe ešte ďalšie približne dva týždne nevie. Komplikáciou potom môže byť aj časť chorých, ktorá prekonáva chorobu bezpríznakový.

Po prekonaní choroby je človek doživotne imunný voči tomuto typu žltačky, ale je možné, že si odnesie náchylnosť svojich pečien k ďalším možným chronickým ochoreniam.

Zdroj: autorský text, SZÚ, nzip.cz, vlastné dotazovanie

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie