Top hledané
Výsledky (0)
Pre rozhodnutie hlasovalo všetkých sedem členov rady Českej národnej banky.

Centrálna banka nechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 3,75 percenta. Rizikom zostávajú inflácia a deficity verejných rozpočtov.

Radek Polák
26.Mar 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
S guvernérom hlasovalo za ponechanie sadzby ďalších šesť členov bankovej rady

Centrálni bankári na svojom marcovom zasadnutí ponechali základnú úrokovú sadzbu na hodnote 3,75 percenta. Za tým stojí predovšetkým obava z nárastu inflácie. Analytici predsa predpokladajú, že sadzba tento rok ešte mierne klesne.

Hoci bol výsledok rokovania Českej národnej banky nakoniec jednoznačný, pretože všetkých sedem členov rady bolo za udržanie sadzby na 3,75 percentách, ešte pred jeho konaním sa niektorí experti vyjadrili inak.

"Ekonomické ukazovatele by mohli podporovať výraznejšie zníženie až o 0,5 percentného bodu. Česká koruna je voči euru najsilnejšia za posledný turbulenciu polrok,"

uviedol finančný riaditeľ investičnej skupiny Jet Investment Milan Gašo pre ČTK.

Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany
Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany, Praha 4

Ďalší argument pridal hlavný ekonóm Cyrrusu Vít Hradil.

„V prospech zníženia hovorí hlavne relatívne silný kurz českej koruny, ktorá pôsobí ako samovôľné prísťahovanie menovej politiky a otvára tak priestor pre nižšie sadzby. Nemožno ignorovať ani naďalej skôr malátny výkon českej ekonomiky, ktorá zostáva pod svojim potenciálom a prudko by ocenila formu nižších úrokov,“

povedal Hradil.

Dôvodov pre ponechanie sadzby na súčasnej hodnote je viac

Väčšina analytikov napriek tomu predpokladala, že banková rada znovu preruší uvoľňovanie menovej politiky a základnú úrokovú sadzbu ponechá  tak, ako ju nastavila na začiatku februára. A to sa nakoniec také naplnilo.

Dôvodom je podľa expertov predovšetkým vyššia januárová i februárová inflácia, rýchlejšia mzdová dynamika na konci minulého roka i rozhodnutie navýšiť výdaje verejného sektora s dôrazom na obranu. Ako pripomenul na tlačovej konferencii guvernér Aleš Michl, príčina sa ďalej skrýva v náraste úverov, ktoré sú poskytované na financovanie bývania.

Rizikom je ale tiež zahraničný vývoj, najmä riziko amerických ciel na európske výrobky. Kvôli tomu je zrejmé, ako kroky administratívy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa môžu neistiť trhy a negatívne dopadnúť na globálne fungovanie ekonomiky. Nemožno pri tom rozhodne zabudnúť ani na dopady očakávaného rastu obranných výdavkov v Nemecku.

"Najväčšími proinflačnými rizikami nie sú obchodné vojny, ale deficity verejných financií. Na ich zvýšenie môže mať ale potom aj vplyv spomínané prehlbovanie obchodných vojen. Banková rada potvrdzuje svoje odhodlanie pokračovať v menovej politike tak, aby sa inflácia dlhodobo pohybovala okolo dvojpercentného cieľa. V súčasnosti to stále vyžaduje prísnejšiu menovú politiku,"

upozornil Michl.

Otvoriť v galérii (1)
Centrálna banka sa kvôli inflácii bráni vyššiemu obehu peňazí v ekonomike
Centrálna banka sa kvôli inflácii bráni vyššiemu obehu peňazí v ekonomikeSource: Pixabay

Väčšina expertov rozhodnutie vítá

Udržanie úrokovej sadzby na súčasnej úrovni naznačili v rozhovoroch s médiami už v minulom týždni dvaja členovia bankovej rady Jakub Seidler a Jan Kubíček.

„Naše kroky budú dostatočné na udržanie cenovej stability v súlade s naším zákonným mandátom,“

upokojuje verejnosť guvernér, ktorý vie, že odborná verejnosť je tentokrát na jeho strane.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Rozhodnutie bankovej rady ponechať úrokové sadzby je určite správnym rozhodnutím, ktoré odráža vývoj a dynamiku jednotlivých odvetví spotrebiteľského koša,"

povedal ČTK analytik investičnej skupiny DRFG Vojtěch Měřínský. 

Stabilita sadzieb je podľa ekonóma Banky Creditas Petra Dufka priaznivou správou aj pre sporiteľov. Naopak úroky hypoték hneď tak dole asi nepôjdu.

„Nie kvôli centrálnej banke, ale v dôsledku zdražovania strednodobých a dlhodobých peňazí na finančných trhoch v dôsledku avizovanej rozpočtovej expanzie,"

vysvetlil Dufek. 

Tiež českej korune sa rozhodnutie ponechať sadzby bez zmeny v prvých chvíľach zjavne zamlúvalo, lebo sa stále držala pod hranicou 25 Kč za euro.

Zo siedmich na 3,75 percenta

Centrálna banka začala s uvoľňovaním menovej politiky v decembri 2023. Bolo to v čase vysoké inflácie, keď bola základná úroková sadzba na sedmich percentách. Aktuálne je tento ukazovateľ na najnižšej úrovni od januára 2022. Analytici predpokladajú, že tento rok bankári úrokovú sadzbu ešte znížia, pokles ale podľa nich už nebude výrazný.

Hlavný ekonóm Roklenu predpokladá jedno až dve zníženia sadzieb vždy o štvrť percentného bodu.

„Načasovanie ďalšej úpravy určia prichádzajúce dáta,"

povedal Berka.

Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a pôžičiek. Podnikom vyššie úroky prinášajú drahšie pôžičky na investície a prevádzku, domácnostiam zasa drahšie pôžičky na bývanie. Zároveň ale pri vyšších úrokoch rastie zhodnotenie vkladov na účtoch.

 

Zdroje: ČTK, ČNB

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie