Top hledané
Výsledky (0)
Objem investovaných peňazí do podielových fondov na Slovensku za posledné dva roky stúpol o 60 %.

Česi už nie sú chudobní. Minulý rok investovali rekordné množstvo peňazí.

Radim Červenka
01.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Peniaze

Česi našli zaliebenie v investíciách, čo svedčí o tom, že majú čoraz viac voľných prostriedkov a nechcú, aby ich znehodnotila inflácia. Využívanie investičných nástrojov, akými sú napr. podielové fondy alebo burzovne obchodované akciové indexy (ETF) ponúka možnosť v dlhodobej perspektíve nielen uchrániť peniaze pred infláciou, ale aj na rozhodnutí zarobiť. Nebude to však bez investičného rizika. Napriek tomu však v Česku čoraz viac investorov nachádza odvahu k tomuto kroku.

Hoci na Slovensku platí, že ľudia najčastejšie odkladajú svoje peniaze na sporiaci účet a ak sa rozhodnú pre investovanie ušetrených peňazí, najradšej majú nehnuteľnosti. Rekordná inflačná vlna posledných rokov však podporila záujem o ďalšie investičné stratégie, ktorá ponúka príležitosť, ako zabrániť znehodnoteniu úspor.

Suma, ktorú Česi držia v cenných papieroch, rozhodne nie je malá. Podľa Asociácie pre kapitálový trh (AKAT) v roku 2024 takto investovali Česi 3,16 biliónu korún. Čo je možno ešte zaujímavejšie, suma za rok 2014 stúpla o 816 miliárd korún, čo je viac než štvrtina.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Objem investícií minulý rok pokračoval v rekordnom tempe rastu

Zaujímavé môže byť porovnanie so štátnym dlhom, ten sa totiž nachádza v podobnej výške. Za rok 2024 sa celkový deficit verejných financií vyšplhal 3,365 biliónov korún. Napriek tomu, tento dlh štát budoval celú svoju éru od osamostatnenia v roku 1993 a samozrejme tu sú počítané aj deficity (často viac štrukturálne, ako účtovné) z čias spoločného štátu so Slovenskom. Porovnateľné množstvo investovaných prostriedkov sa tak dlho nehromadilo.

„Minulý rok je druhým rekordným rokom výrazného dvojciferného rastu objemu investícií v rade. Objem investícií vo fondoch kolektívneho investovania za posledné dva roky vzrástol o takmer 60 %. Pozitívna nálada na kapitálových trhoch a hľadanie alternatív k sporivým účtom pri klesajúcich úrokových sadzbách zohrali kľúčovú úlohu. Spokojní tak mohli byť ako konzervatívni investori, ktorí profitovali z vysokých úrokových sadzieb a výnosov dlhopisov, tak aj akcioví investori vezúci sa na vlně optimizmu svetovej ekonomiky,“

komentoval vývoj v oblasti domáceho investovania do cenných papierov predseda AKAT Jaromír Sladkovský.

Akciový strom nerastie do nebies, Česi riešia peniaze, informácie ich zaujímajú čoraz menej

Ako poukazuje spomenutý výčet, nárast vkladov je skutočne významný. Ak je do značnej miery skutočne poháňaný optimizmom svetovej ekonomiky, môže sa v najbližšej dobe spomaliť. Minuloročný značný optimizmus sprevádzal zisk najpopulárnejšieho indexu amerického trhu S&P 500 o 24 % a svojim veriteľom tak priniesol značný zisk.

Prvé mesiace roka 2025 boli však poznačené problematickou politikou administratívy Donalda Trumpa najmä v ekonomickej oblasti (jeho zvolenie trhy veľmi kvitovali) a teraz sa americké akcie nachádzajú v pomerne výraznom poklese. Naopak sa darí európskym trhom na čele s Nemeckom a môžeme pozorovať nezvyčajný jav akciového prekonania Európy nad USA.

Do hodnotenia akciových trhov tak hovorí rad faktorov. Lenže zatiaľ čo dôvera vyjadrená množstvom vložených prostriedkov rapídne stúpa, informovanosť o fungovaní akciových trhov nie. Aspoň podľa indexu finančnej gramotnosti investičnej spoločnosti Portu.

Index síce na Slovensku funguje len od roku 2021 (to tiež hovorí o prudkom záujme o investície do cenných papierov v poslednej dobe), ale v meraní za minulý rok zistil, že informovanosť slovenských investorov klesá.

„Investičná gramotnosť je dôležitá, pretože pomáha ľuďom lepšie zvládať riziká a finančne sa pripraviť na budúcnosť. Medziročný pokles však ukazuje, že v dobe rastov na akciových trhoch sa v ľuďoch môže vytvoriť falošný pocit bezpečia a znížiť záujem o vzdelávanie v oblasti investícií. Ľudia potom môžu podceňovať riziká a sú náchylnejší robiť v investíciách chyby. Pravidelné sledovanie investičnej gramotnosti pomáha odhaliť slabiny a pracovať na ich zlepšení, čo je kľúčové pre finančne stabilnejšiu budúcnosť Slovákov,“

upozornil v komentári vydaniu výsledku indexu zakladateľ investičnej platformy Portu Radim Krejčí.

Zdroje: autorský text, AKAT, TZ, Portu, Aktuálne,cz, Patria, ČT

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie