Top hledané
Výsledky (0)
Vybavenie všetkých povolení na vybudovanie veterné elektrárne doteraz v priemere trvalo desať až pätnásť rokov.

Výstavba fotovoltaických a veterných elektrární dostala zelenú. Ich povolovanie by sa malo urýchliť

Radek Polák
18.Apr 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Veterná energia chráni životné prostredie

Fotovoltaické a veterné elektrárne u nás budú nové schvaľované v zjednodušenom rýchlejšom režime. To posilní našu energetickú sebestačnosť a zmenší závislosť na dovoze fosílnych palív. Česká vláda, ktorá o uvedenom kroku v marci rozhodla, začne postupne rokovania s krajinami. Zónam, kde vzniknú, budú vyhradené predovšetkým predošlé priemyselné plochy.

„Sme v situácii, že väčšinu energie do Českej republiky dovážame, a to vo forme ropy a zemného plynu. Naším cieľom je zvyšovať mieru sebestačnosti vyrobenej energie na našom území,"

povedal nedávno minister životného prostredia Petr Hladík ČTK.

Štát preto do budúcnosti počíta s výrazným zvýšením podielu obnoviteľných zdrojov energie. Zatiaľ čo teraz tvoria okolo 19 percent, podľa minulý rok schváleného Vnútroštátneho plánu v oblasti energetiky a klímy by sa mal do roku 2030 zvýšiť minimálne na 30 percent.

Pronájem RD, Průhonice - 260 m2
Pronájem RD, Průhonice - 260 m2, Okolí Prahy

Byrokracia zatiaľ víťazí

Snaženie o nahradenie tradičných zdrojov energie tými šetrnými ale narazí na schvaľovacie limity. Napríklad vybavenie všetkých povolení pre stavbu veterné elektrárne doteraz často trvalo 10 až 15 rokov. Zložité a zdĺhavé administratívne postupy stavebného konania vedú ale zatiaľ k tomu, že sa investori do výstavby nových elektrární z obnoviteľných zdrojov príliš nehrnú.

O tom, že sa zatiaľ ľady príliš nepohnuli, svedčí tvrdenie zástupkyne spoločnosti ČEZ.

"Momentálne chýba jasné stanovisko, v akých lokalitách prevláda celospoločenský záujem na rozvoji čistej energetiky nad ochranou krajinného rázu. Pre urýchlenie povolení je nevyhnutné vymedzenie akceleračných zón v územne plánovacej dokumentácii a nastavenie urýchleného povolenia elektrární v legislatíve,"

názor na situáciu odovzdala LP Life hovorkyňa spoločnosti Barbora Peterová.

Veterné elektrárne sú pritom spolu s fotovoltaikou najlacnejším obnoviteľným zdrojom elektrickej energie. Jedno otočenie vrtule veterného turbínu vyrobí toľko energie, ako spotrebuje priemerná česká domácnosť za celý deň, uviedla vo svojej analýze Aliancia pre energetickú sebestačnosť.

Uvedené združenie predpokladá, že inštalovaný výkon českých veterných elektrární by mohol do piatich rokov narásť o 2 000 megawattov. Na ilustráciu: množstvo čistej veterné energie by v tom prípade ročne nahradilo fosílnu elektrinu zodpovedajúcu spaľovaniu 4 miliónov ton hnedého uhlia.

Otvoriť v galérii (1)
Počet fotovoltaických elektrární sa môže zvýšiť
Počet fotovoltaických elektrární sa môže zvýšiťSource: Pixabay

Akceleračné zóny

Marec návrh českej vlády, ktorý dáva fotovoltaickým a veterným elektrárňam zelenú, si od zjednodušeného režimu ich schvaľovania sľubuje zakladanie takzvaných akceleračných oblastí, kde budú obnoviteľné zdroje schvaľované. Príprava a povolenie stavby v nich má trvať do 12 mesiacov.

Celý proces bude oslobodený od posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). Bude sa teda dotýkať len samotných zdrojov elektriny a nadväzujúcej infraštruktúry, ako sú transformátory, elektrické vedenia alebo akumulátory.

Po zriadení akceleračných zón dlhodobo volajú dodávatelia energie, ktorí sú zástancami obnoviteľných zdrojov. Podľa nich naša krajina vo výstavbe veľkých solárnych parkov, ktoré by sa pri tom v budúcnosti mali stať dôležitou súčasťou energetiky, dlhodobo zaostáva.

Samo vyčlenenie akceleračných oblastí sa bude stanovovať na troch úrovniach. Konkrétne pôjde o územné plány obcí, ďalej v zásadách územného rozvoja krajov a na celoštátnej úrovni územným rozvojovým plánom. Oblasti pre obnoviteľné zdroje budú musieť vznikať minimálne 500 metrov od zastavaného územia. O tom, kde budú stáť, by malo byť jasné už do budúceho roku.

Vďaka akceleračným zónam budú hlavné problémy s povoleniami vyriešené ešte pred tým, ako sa firmy a obce dohodnú na umiestnení veterných alebo fotovoltaických elektrární na konkrétnom mieste,

uviedol pre ČTK Hladík.

Celkovo bude do modernizácie energetiky do roku 2030 potrebné investovať približne 500 miliárd korún. Okrem elektrární z obnoviteľných zdrojov sa počíta s tým, že peniaze pôjdu rovnako na posilnenie jadrovej energetiky. Do päť rokov by jej podiel na výrobe elektriny mohol byť až okolo 40 percent. Hlavným zdrojom podpory transformácie bude Modernizačný fond, ktorý je financovaný z výnosov z emisného obchodovania.

Fotovoltaické a veterné elektrárne môžu síce u niektorých občanov vyvolávať kontroverzie, ako však dokladajú skúsenosti zo zahraničia, ich výstavba i samotný prevádzka sa rozhodne oplatí.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Zdroje: vlastné dotazovanie, ČTK, Aliancia pre energetickú sebestačnosť

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie