Hoci sa väčšina obyvateľov Egypta hlási k islamu, mnohí ľudia tu s radosťou oslavujú aj Vianoce. Presnejšie povedané, užívajú si ich dekoratívnu podobu v duchu amerických filmov a seriálov o Santa Clausovi. Niektorí rodičia kupujú svojim deťom vianočné dekorácie a navštevujú vianočné akcie. Vianočnú výzdobu nájdete tiež v veľkých nákupných centrách po celej krajine. Mnoho hotelov a reštaurácií organizuje najrôznejšie tematické vianočné akcie a večierky. Vianočné sviatky v kresťanskom duchu oslavujú v Egypte koptskí kresťania, ktorí v krajine tvoria približne 10% menšinu. Vianoce oslavujú 7. januára, a preto je tento významný deň v Egypte tiež štátnym sviatkom.
Egyptské Vianoce sú spojené s radom tradícií, ktoré sa od našich "západných" Vianoc mierne líšia.
Najväčším rozdielom medzi koptskými a západnými Vianocami je obdobie pôstu. Koptskí kresťania dodržiavajú od 25. novembra do 6. januára prísny pôst, počas ktorého nekonzumujú žiadne živočíšne produkty. Počas 43 dní sa zriekajú mäsa a ďalších potravín živočíšneho pôvodu, vrátane masla, mlieka a vajec.
Z pôstu sú vyňatí iba chorí alebo inak oslabení veriaci. Väčšina kresťanských Koptov sa po dlhom pôste stretáva ako rodina ku spoločným oslavám a hostinám, ktoré zahŕňajú jedlo i hudbu, ale nejedná sa o oslavu Vianoc, akú môžete zažiť v Európe alebo Amerike.
Kým mnoho kresťanov sa na Štedrý deň (24. decembra) účastní polnočnej omše, koptskí kresťania sa 6. januára účastnia aj zvláštnej nočnej bohoslužby. Tá obvykle začína okolo 22. hodiny a trvá až do polnoci, niekedy až do svitania. Po skončení modlitieb sa každý odoberie domov a pripraví si žalúdok na bohatú a chutnú hostinu, ktorá obsahuje všetky druhy jedla, ktoré boli počas adventného pôstu zakázané.
Všetky jedlá obsahujú mäso, vajcia a maslo, teda všetky tie lahôdky, ktoré si museli počas pôstu odoprieť. Jedným z obľúbených chodov je fatta, pozostávajúca z chleba, ryže, cesnaku a vareného jahňacieho mäsa.
Na pravoslávny Štedrý deň (7. januára) sa ľudia stretávajú na domácich večierkoch a oslavách. Návšteva s sebou ako darček často prinesie kahk (špeciálne sladké cukroví).
Egypťania slávia Vianoce úžasnými jasnými svetlami a farbami, ktoré demonštrujú ich jedinečnú kultúru. Bežným javom v mnohých egyptských domácnostiach a obchodoch je i vianočný stromček, ozdobený svetielkami a vystavenými darčekmi. Sviatok má jedinečnú atmosféru, ktorá ho odlišuje od iných osláv. Domy sú osvetlené žiarivými svetlami a dekoráciami, ktoré umocňujú sviatočný pocit. V mnohých domácnostiach je vystavený betlehem, zobrazujúci s úžasnými detailmi príbeh narodenia Ježiša. Kostoly sú vyzdobené krásnymi kvetmi a sviečkami, ktoré vytvárajú kľudnú náladu. Ulice sú plné slávnostných transparentov a dekorácií, k ich výzdobe sú použité i typicky egyptské symboly, ako palmy, pyramídy alebo ťavy, ktoré sviatkom dodávajú špecifický miestny ráz. Vianoce sú v Egypte aj dobou, kedy si ľudia pripomínajú tých menej šťastných a pomáhajú potrebným. Existuje tu mnoho cirkví a charitatívnych organizácií, ktoré organizujú rozdávanie jedla a oblečenia chudobným a bezdomovcom.
Duch štedrosti a láskavosti je v tomto období v egyptskom spoločnosti všadeprítomný.
Kresťania a moslimovia sa stretnú, aby spoločne oslavovali hudbou a tancom. Sú to oslavy, v ktorých sa mieša kresťanské tradície s miestnymi kultúrnymi prvkami.
Koptska štedrovečerná večera sa v podstate podobá štedrovečerní večeri na Západe, ale obsahuje aj niektoré tradičné egyptské pokrmy. Hlavným jedlom je obvykle vianočný moriak obklopený najrôznejšími voňavými prílohami. Okrem neho sa podáva aj už spomínané jedlo fatta, ktoré obsahuje chlieb, cesnak, ryžu a uvarené jahňacie mäso, a wara'einab teda plnené viničové listy. Hoci na Západe si obvykle s Vianocami nespojujeme cestoviny, pre Egyptských je tradičným štedrovečerným pokrmom macarona bechamel. Ide o zapiecane cestoviny penne s mletým mäsom a bešamelovou omáčkou. Patrí k základným jedlám takmer v každej egyptské domácnosti. Pre každého kresťana v Egypte znamená vianočné ráno obvykle šálka čaju s kahk sušienkami. V tento deň tiež veľa ľudí dáva chudobným zalabya (šišky) a bouri (rybu parmú).
Aj egyptské Vianoce sú spojené s rozdávaním darov, ale v niečo inej podobe. Niektorí kresťania v Egypte si na Božie hod vianočné dávajú navzájom darčeky, ktoré umiestňujú pod stromček.
Deti veria, že im ich prináša Baba Noel alebo Otec Vianočný. Keďže v Egypte nie sú komíny, Baba prichádza oknom a zanecháva darčeky, často výmenou za koláčiky kahk, ktoré sú obdobou našich perníčkov.
Táto miestna obdoba Santa Clause je v Egypte veľmi populárna. Odkazuje na svätca, ktorý svoj život zasvätil pomoci chudobným a najmä deťom. Či už Santa Claus alebo Baba Noel je egyptskými deťmi milovaný a každoročne požierajú príbehy a filmy o ňom. Jeho zobrazenie v typickom červenom obleku preto nájdete všade v egyptských uliciach.
Koptské kresťanské rodiny rozdávajú mladším členom na Štedrý večer (6. januára) namiesto darčekov peniaze. Je to populárna tradícia, ktorá je obvyklá aj pri väčšine ostatných egyptských sviatkov. Na koptský vianočný sviatok (7. januára) sa priatelia a rodiny stretávajú na domácich oslavách, na ktorých sa zvyčajne ako darčeky rozdávajú sladké cukríky.
Samotný vianočný zvyk obdarovávania detí je inšpirovaný rozprávaním o troch kráľoch, mudrcov, ktorí priniesli darčeky malému Ježiškovi. Mudrci, ktorí na východe zazreli hviezdu a vyložili si ju ako znamenie narodenia veľkého vládcu, nasledovali hviezdu až do Betlehema, kde objavili novonarodeného Ježiška, narodeného Márii a Jozefovi. Darovali chlapcovi tri dary: zlato, kadidlo a myrhu. Dar zlata predstavuje Ježišovu suverenitu a kráľovskú moc. Kadidlo sa používa pri náboženských obradoch a symbolizuje Ježišovo božstvo. Myrha je spojená so smrťou, bolesťou a budúcou obeťou Ježiša Krista na kríži. Príbeh troch kráľov tak robí zo zvyku obdarovávať počas sviatkov deti a blízkych dôležitú súčasť vianočných tradícií.
To, čo robí vianočný čas v Egypte ešte výnimočnejším, je biblický príbeh o úteku Svätej rodiny s malým Ježiškom do Egypta krátko po Ježišovom narodení. Egyptské vianoce sú s týmto príbehom úzko spojené.
Podľa kresťanskej Biblie prikázal kráľ Herodes zabiť všetky betlehemské novorodence, čím chcel zabrániť proroctvu, že jeden z nich ho nakoniec zosadí z trónu. Jozef a Mária s Ježiškom preto museli utiecť do Egypta, kde mali stráviť 4 roky života. V koptskej tradícii je s ich pobytom v Egypte spojených mnoho lokalít, od El-Farama na Sinaji po Asyut. Pasáž, ktorú nájdeme v kresťanskej Bibli, je v srdciach egyptských kresťanov hlboko zakorenená a zdôrazňuje dôležitosť, ktorú týmto sviatkom pripisujú.
Oslavy Vianoc v Egypte zahrňujú aj ďalšie aktivity, ktoré miestni i návštevníci vykonávajú na počesť príchodu Božieho syna na zem. Jednou z nich je aj návšteva hory Sinaj, na ktorej dostal Mojžiš desať prikázaní. Ide o miesto významné aj pre kresťanské náboženstvo. Na vrchole hory stojí malá kaplnka, do ktorej chodí veriaci ukladať svoje modlitby.
Vianoce sú v Egypte časom súdržnosti a spolupráce, keď kresťania a moslimovia zdieľajú radosť z týchto sviatkov a zároveň rešpektujú jeden druhého a svoje zvyky. Mnohé obchody pri tejto príležitosti ponúkajú špeciálne zľavy a darčeky a deti nadšene očakávajú príchod Santa Clause, ktorý je v Egypte obľúbeným symbolom vianočných osláv.
Vianoce nie sú v Egypte len náboženským sviatkom v znamení bohoslužieb a modlitieb, ktorými si kresťania pripomínajú narodenie Ježiša Krista, ale aj kultúrnou a spoločenskou udalosťou. Osláv a slávností sa tu zúčastňujú ľudia mnohých rôznych náboženstiev a vyznaní a demonštrujú tým náboženskú toleranciu Egypťanov. Všade, kam sa pozriete, môžete vidieť úžasné svetlá nádherných farieb a vianočné stromčeky, ktoré vás naplnia radosťou a sviatočnou náladou.
Zdroj: autorský text, Vianocnedarceky.sk, Whychristmas.com, Trafalgar.com, Gattours.com, Traveltriangle.com, Tripsinegypt.com