Koronavírus nepochybne ovplyvnil množstvo vecí a jednou z nich je aj uzatvorenie športovísk. Česi si preto našli inú aktivitu, pri ktorej môžu posilňovať telo i ducha – otužovanie. Na sociálnych sieťach sa to začalo hemžiť ich fotkami v zamrznutej vode. Tomuto fenoménu prepadlo aj veľa celebrít. V bikinách sa v zime blysli napríklad snoubordistka Eva Samková, moderátorka Eva Decastelo a herečka Nela Boudová.
Otužovanie sa dostalo do povedomia najmä vďaka Holanďanovi Wimovi Hofovi prezývanému tiež Iceman. Tento muž sa venuje extrémnym športom a je známy svojou odolnosťou práve voči extrémnemu chladu. Je vynálezcom tzv. Wim Hofovej metódy, ktorá spočíva prevažne v dychových cvičeniach a otužovaní ľadovou vodou, a má viesť k celkovému zlepšeniu imunity.
„Poriadne sa obleč, lebo prechladneš.“ Túto vetu sme počúvali už odmalička, zima však nie je naším nepriateľom, skôr naopak. Chlad nám dokáže pomáhať so stresom, filtrovať emócie a zlepšiť našu telesnú zdatnosť. Rýchla termoregulácia tela navyše zvyšuje hladinu hormónu irisín, ktorý prispieva k odbúravaniu tukov v tele.
„Otužovaním posilňujeme imunitný systém, zoceľujeme telo i ducha, získavame vytrvalosť, schopnosť znášať nepohodu, liečime nechutenstvo, prekrvujeme telo, posilňujeme kardiovaskulárny systém. Druhotne zároveň získavame spokojnosť (endorfíny – elixír šťastia) a hlavne znižujeme chorobnosť na virózy a prechladnutie,“
Ľudia, ktorí sa pravidelne sprchujú alebo kúpu v studenej vode, sú oveľa odolnejší a prechladnutie sa im vyhýba. Ak túžite po tom, aby malo otužovanie dlhodobé účinky, odborníci odporúčajú sprchovať sa studenou vodou každý deň. Otužilci sú schopní po niekoľkých rokoch pravidelného tréningu zvládať nízke teploty bez väčších problémov.
Ľadová voda vyvoláva v tele prudkú reakciu a dochádza k aktivácii ochranného mechanizmu. Vzhľadom na to, že sprcha je len krátka, nedôjde k prechladnutiu, najmä ak sa potom dosucha vytriete a premasírujete suchým uterákom. Navyše dochádza k stimulácii krvného obehu a obranného systému. Medzi ďalšie pozitívne účinky ľadovej vody patrí určitá forma detoxikácie.
Počas pandémie je naozaj menej príležitostí, ako sa športovo „zabaviť“. Ľudia nemôžu ísť do posilňovní, bazénov ani na športoviská, a práve otužovanie sa stalo jednou z obľúbených alternatív. Trend zdieľania fotiek na sociálnych sieťach neminul ani otužilcov, čo je fajn spôsob, ako motivovať aj niekoho ďalšieho.
Kúpanie vo Vltave pravidelne zdieľa na svojom Instagrame moderátorka Eva Decastelo, ktorá s otužovaním začala v októbri. Svojich sledujúcich nezabúda informovať o aktuálnych teplotách vody. Stretnúť ju môžete najčastejšie ráno v pražskej štvrti Braník.
„Keď vás to chytí, tak vás to len tak nepustí. Je to závislosť. Na pôžitku. Na prínose pre vaše telo aj myseľ. Ja som sa napríklad inšpirovala Wim Hofovou metódou (a okrem otužovania robím aj jeho dychové cvičenia),“
Posilňovanie imunity otužovaním si obľúbili aj športovci, ako je víťazka olympijských hier Eva Samková. Dvadsaťsedemročná snoubordistka sa venuje otužovaniu už niekoľko rokov, v ľadovej vode vydrží okolo troch minút. Otužovanie odporúča každému, a to nielen ako prevenciu pred nachladnutím:
Aj herečka Nela Boudová sa snaží posúvať svoje hranice. Netají sa ale tým, že jej kamarátka povedala, že vďaka otužovaniu nebude mať celulitídu. Metódu sa preto rozhodla poctivo otestovať.
Otužujte sa pravidelne. Keď na 14 dní otužovanie vynecháte, budete musieť opäť začínať postupne a zľahka od začiatku.
Nie je dobré sa otužovať, keď je človek sám – chvíľková indispozícia môže prísť aj na skúsených otužilcov.
Po pobyte vo vode nepodceňujte oblečenie a hlavne pohyb! Ideálne si zabehnite pár roviniek na zahriatie, urobte drepy alebo akýkoľvek iný pohyb. Hlavné je mať z toho radosť.