Mnoho Pražanov chodí okolo budovy železničnej stanice Masarykovo nádraží denne a dokonca využívajú aj jej vlakové spojenia. Preto chodiť sa na „Masaryčku“ pozerať v rámci každoročného obľúbeného Open House Praha festivalu nemusí znieť až tak atraktívne, ale verte, že je…
Máte možnosť využiť príležitosť a pozrieť si salónik s trámovým stropom a honosným kozubom, ktorý vznikol v sedemdesiatych rokoch 19. storočia pre Františka Jozefa I. a neskôr bol prispôsobený potrebám T. G. Masaryka, ktorý odtiaľ vyrážal na cesty svojím salónnym vozom.
O najstaršej železničnej stanici na území historickej Prahy sa v poslednom čase hovorí predovšetkým v súvislosti s jeho revitalizáciou. Na uvoľnených pozemkoch sa plánuje obchodno-administratívna zástavba podľa návrhu svetovej architektky Zahy Hadid. Penta Investments investovala počas piatich rokov do rekonštrukcie už 200 miliónov českých korún (takmer 7,6 milióna eur, pozn. red.).
„Časťou viditeľnou pre každého je kompletne zrekonštruovaná príjazdová hala. Jej zastrešenie bol veru oriešok, časť sa musela urobiť ako presná kópia, rovnako ako liatinové stĺpy, ktoré držia strešnú konštrukciu. Nové sú aj toalety a na ich pôvodné miesto sa premiestnili pokladne. Novo zrekonštruované sú aj všetky priestory pre obchody. Pripravujeme takisto otvorenie reštaurácie na mieste bývalého kasína, ktorá bude návratom do obdobia prvej republiky, a to nielen svojou podobou,“
povedal LP-Life.sk hovorca Penty Ivo Mravinac a dodal, že reštaurácia bude po novom prístupná nielen z príjazdovej haly stanice, ale tiež z ulice Na Florenci. Za dohľadu pamiatkarov sa tu pripravuje aj obchodná pasáž, úschovňa batožiny a čakáreň.
„Sú časti, ktoré nie sú pre bežného návštevníka viditeľné a ani nie sú ničím atraktívne. Ide napríklad o technológie, ktoré sú skryté pod podlahou, alebo napríklad veľkú trafostanicu, ktorá kedysi stála vedľa stanice a po novom sa musela presunúť do sklepu pod stanicou,“
hovorí Mravinac a dodáva, že práve táto časť bola veľké dobrodružstvo, pretože všetko muselo klapnúť na sekundu presne. Napája totiž aj bezpečnostné systémy.
„Zahu je možné spomenúť len v jednej veci. Pri spracovaní urbanistickej štúdie na brownfielde Masarykovej stanice považovala samotné miesto za historický klenot, ktorý bude v kontraste so stavbami, ktoré navrhla priamo pri stanici podľa koľajiska. A v mieste, kde sú budovy tesne vedľa seba, sa musela Masarykovou stanicou zaoberať. Sú to ale už len dohady, pretože tejto ikony svetovej architektúry sa dnes už nikto nemôže nič spýtať…,“
Počas festivalu Open House Praha sa cez víkend 5. a 6. septembra verejnosti otvorí zdarma viac než sedemdesiat bežne neprístupných budov a areálov v 10 mestských častiach.