Hneď na začiatok musím podotknúť, že platy miestnych obyvateľov prevyšujú tie české. Z tohto dôvodu radíme Švédsko medzi drahšie destinácie. S priemerným českým platom preto budete musieť počítať, čo si môžete dovoliť a čo nie. Ak tu však získate slušne platenú prácu, budete si žiť takmer kráľovsky…
Nebudem vám klamať. Po mojom príjazde do Štokholmu som neustále všetko prepočítavala a porovnávala. Po dvoch týždňoch som toho ale začala mať plné zuby a zmierila som sa s tým, že život tu niečo stojí. Ak teda niekedy pôjdete do Švédska, či už na dovolenku, pracovne alebo za novým životom, počítajte s tým, že vo všeobecnosti zaplatíte za tovar, služby či jedlo v reštaurácii 2x – 3x viac. Taký je jednoducho kurz 1 SEK = 2,58 CZK (kurz ČNB k dňu 20. 7. 2020) a cena za život v Škandinávii.
Asi štvrtý deň po presťahovaní sa mi stala nemilá nehoda v kúpeľni. No, nebudem to rozoberať dopodrobna, rada by som si zachovala určitú noblesu. Každopádne, potrebovala som opravára a keď mi po dvoch minútach práce vystavil faktúru na 6 000 CZK (asi 226 EUR), šli na mňa mdloby. Chápem, niečo stojí cesta, niečo stojí jeho čas a bla bla, ale práve v tomto momente by som viac ako kedykoľvek predtým vítala s otvorenou náručou naše šikovné české ručičky, ktoré by si zrejme naúčtovali o dve tretiny menej. Mimochodom, podobnú čiastku si pripravte aj v prípade, že vyrazíte napríklad do kaderníctva.
Ak je tu niečo okrem služieb bez zveličenia naozaj drahé, je to verejná doprava. Zatiaľ čo v Prahe zaplatíte za 90-minútový lístok 32 českých korún (1,20 EUR), tu vás jedna taká jazda vyjde na 37 SEK, teda asi 95 CZK (asi 2,50 EUR). Veľmi si nepolepšíte ani v prípade, že si kúpite ročný kupón. Ten vás totiž vyjde na astronomických 25 207 CZK (670 EUR). Najobľúbenejším variantom je podobne ako u nás mesačný kupón, za ktorý zaplatíte 2 400 CZK (90 EUR). Služby ako Uber vás tu vyjdú asi na dvojnásobok.
Drink v bare, návšteva múzea, ktoré sú niekedy aj zdarma, či deň strávený v zábavnom parku Gröna Lund – s každou aktivitou sa spájajú iné výdavky. Prinášam vám preto prehľad toho NAJ, čo si nesmiete nechať ujsť.
Vstup do Gröna Lundu: aktuálne je permanentka na rok 2021 za cenu 800 CZK, čo je asi 30 EUR (pre koronavírus je tento rok zatvorené)
Sme to, čo jeme. Za kvalitu jedla si preto rada priplatím a musím povedať, že oceňujem výber, ktorý Švédsko ponúka. Či už sa bavíme o rôznych alternatívach pre vegánov, vegetariánov, alebo jednoducho len o kvalitných potravinách, Švédsko je pre mňa v tomto smere jednotkou.
Aby som mala pre vás tie najčerstvejšie informácie, vyrazila som do miestneho obľúbeného reťazca ICA ešte dnes! A vzala som to okolo Systembolagetu, švédskeho štátneho monopolu, ktorý smie ako jediný predávať alkoholické nápoje s viac ako 3,5 percentom alkoholu. Aké ceny tu teda na vás v supermarkete bežne čakajú?
Ak máte šťastie, kontakty, dlho hľadáte alebo ste sa vo Švédsku narodili, máte oveľa lepšiu šancu nájsť moderné bývanie v podobnej cenovej hladine ako v Česku (navyše niekedy aj s celoživotným prenájmom). Jednoduchá cesta to ale nie a aj rodení Švédi môžu na štátny byt s regulovaným nájomným čakať napríklad aj 20 rokov… Vo všeobecnosti tak aj v tomto prípade platí hore uvedené pravidlo dvoj- až trojnásobne vyšších cien a dávať za nájom približne tretinu platu nie je ani tu žiadnou výnimkou.
Švédsko určite nie je destinácia ako Miami, kde si za pár dolárov (ok, švédskych korún) nakúpite tovar od najluxusnejších značiek. Ak sa ale bavíme o klasických obchodných reťazcoch, ceny za oblečenie a kozmetiku sú vo Švédsku porovnateľné s tými u nás a často sú ešte priaznivejšie. Takže, milí shopaholici a shopaholičky, nemajte obavy! Aj tu si môžete zaobstarať niekoľko originálnych kúskov od švédskych značiek, ktoré v tuzemsku nebude mať len tak niekto, a vaša kreditka pritom ani príliš nezaplače. Šaty za 800 českých korún (30 eur) alebo top do štyroch stoviek (15 eur) tu ulovíte raz-dva! Ja som si zamilovala obchody Gina Tricot, Monki alebo Bik Bok.
Tak, teraz už približne tušíte, čo od Švédska čakať. Dajte mi preto vedieť, kedy vás mám čakať na letisku!