Hneď na úvod by som rada povedala, že som na seba dobrovoľne uvalila karanténu. Teda, takmer… Kto ma pozná, vie, že ak nedostanem nôž na krk, nejaké tie víkendové brunche a pofľakovanie sa po obchodoch si neodpustím. A prečo by som aj mala, keď nemusím? Vo Švédsku sú reštaurácie, kaviarne aj obchody od začiatku koronavírusovej pandémie stále otvorené a rúška navyše dobrovoľné. Prečo teda vlastne zostávam 90 % svojho času doma? A pravdepodobne to urobilo aj dosť Švédov?
Zrejme ste už počuli o tom, že Švédi si prirodzene udržiavajú odstup a bozkávanie sa ako na juhu Európy nie je nič pre nich. Keď sa preto začali po celom Švédsku objavovať plagáty s odporúčaním, že by ľudia mal dodržiavať rozstupy 1,5 m – 2 m, začali sa medzi ľuďmi ihneď šíriť vtipy, že Švédi budú mať k sebe konečne bližšie. A viete čo? Majú pravdu! So susedmi sa vo výťahu maximálne pozdravíme a inak sa pozeráme do zeme. Čo by sme si hovorili, keď moja švédčina je takmer na rovnakej úrovni, ako keď som prišla. Nuž, toto je na Švédsku to kúzelné… Takmer každý tu bude rozumieť vašej angličtine, takže potreba učiť sa švédsky sa dosť vytráca. Čím ale nechcem ospravedlňovať svoju pohodlnosť a to, že stále zvládnem len niekoľko základných fráz a viet. Hanbím sa, ale poďme ďalej!
Čo na Štokholme, v ktorom žijem, oceňujem, je fakt, že tu necítite na každom kroku strach. Môžete ísť pokojne do kaderníctva, kvetinárstva, metra, obchodu a nemusíte mať na sebe povinne rúško. Nemusíme myslieť na koronavírusovú pandémiu 24/7 a nepripadáme si ako v zlom sne. Tiež tu v obchodoch momentálne nenarazíte na vyprázdnené regály s toaletným papierom ani ničím iným, ako to bolo napríklad na jar, keď celá pandémia prepukla.
Rada by som však veci uviedla na pravú mieru a upozornila, že tu rozhodne nevládne žiadna anarchia. Všetci si uvedomujú, aká vážna je situácia tu aj vo svete. Čo Švédi výrazne obmedzili už skraja, je návšteva nočných barov a klubov. No nebudem vám klamať, nejaké tie menšie domáce párty sa tu tiež sem-tam konajú. Ja som napríklad bola nedávno pozvaná na halloweensky večierok. V rámci svojho súčasného režimu som sa ale radšej zahrabala do deky, naliala si víno a šla spať.
Ak existuje niečo, čoho sa Švédi vážne nechcú vzdať, sú to voľnočasové aktivity, a to najmä tie vonkajšie. Čo sa koniec-koncov aj odporúča, či nie? Stačí sa ísť prejsť na pár minút von a stretnete bežcov, cyklistov, skejtbordistov či napríklad skupinku priateľov hrajúcich minigolf. Obľúbený je tu tiež nordic walking alebo len obyčajné sedenie v parku na lavičke a vychutnávanie si prírody.
Rovnako, ako sú Švédi prirodzene rezervovaní, tak sú aj celkom disciplinovaní. Takže keď im vláda niečo odporučí, väčšinou sa tým aj riadia. Aktuálne je do 19. novembra vydané odporúčania, aby sa ľudia vyhli návštevám vnútorných priestorov, ako sú obchody, múzeá, knižnice, bazény či telocvične, a aby sa nezúčastňovali zhromaždení, koncertov a zápasov. A potom je tu aj odporúčanie vyhnúť sa usporadúvaniu a účasti na večierkoch a iných spoločenských stretnutiach.
Aj naďalej tu platí zákaz zhromažďovania viac než 50 osôb. Od 3. novembra navyše platí, že diváci na koncertoch musia sedieť a že v reštaurácii pri stole sa nesmie zísť viac než 8 ľudí. Do 22. decembra je tiež pozastavené cestovanie do Švédska z krajín mimo EÚ, ak na to cestujúci nemajú významný dôvod.
Podobne ako Praha, aj Štokholm tento rok zrušil obľúbené vianočné trhy. Výnimkou nie je ani ten na Gamla Stan (Staré Mesto), ktorý svojím vzhľadom a umiestnením pripomína práve ten český na Staromestskom námestí. Len čo sa týka veľkosti, býva približne tretinový.
V minulosti už navyše Švédsko zrušilo klasické oslavy Švédskeho národného dňa, oslavy spojené so sviatkom Midsummer či obľúbený Oktoberfest.
Švédska agentúra pre verejné zdravie odporúča, aby každý, komu je zle, zostal doma. A sama viem, že v praxi to takto funguje. Niektorí moji známi alebo známi mojich známych nebežali ani k lekárom, ale sami sa vyležali doma a zriekli sa kontaktu s ostatnými. Ďalej sa odporúča zdržiavať sa ďaleko od ostatných a často si umývať ruky mydlom a vodou – teda žiadne novinky.
Hoci vo Švédsku momentálne tiež pribúdajú počty nakazených (pred tromi dňami rekordných 4 497 prípadov), nasledujúci deň číslo opäť kleslo (3 441). Podľa posledných zverejnených údajov majú Švédi od začiatku pandémie potvrdených viac ako 146 000 prípadov nákazy koronavírusom, zatiaľ čo Česká republika už vyše 403 000, hoci počet vykonaných testov je vo Švédsku dokonca vyšší. Podľa posledných údajov cca 240 000 na milión obyvateľov, v Česku je to približne 235 000 na milión obyvateľov.
Švédsko takisto pocítilo výrazný pokles v počtu úmrtí. Zatiaľ čo na začiatku pandémie sa počty obetí pohybovali v desiatkach denne, teraz hovoríme o jednotkách.
Otázkou zostáva, či za to môže ten odstup, disciplína, domáce liečenie či neabsolvovanie testov, aj keď sa ľudia cítia chorí? Ťažko povedať. Každopádne, vráťme sa na začiatok. Prečo som na seba, s výnimkou pár brunchových výjazdov, uvalila dobrovoľnú karanténu?
Mám to šťastie, že môžem pracovať z domu, to po prvé. Flexibilný typ pracovného pomeru (home office) navyše od začiatku pandémie podporuje vo Švédsku celý rad firiem. Ďalším faktom je, že spolu s jeseňou sa tu začína také to daždivé počasie, že by ani psa nevyhnal, a o tretej poobede je navyše tma ako v Česku o ôsmej večer. A po tretie, snažím sa byť zodpovedná k sebe a ohľaduplná k ostatným. Takže pevne verím, že jeseň so zimou a ľudská ohľaduplnosť sa stanú účinnou zbraňou v boji proti koronavírusu nielen tu, ale na celom svete. A snáď budeme môcť odštartovať nový a veselší rok zase všetci spoločne, bok po boku…
P. S. Teraz ma už ospravedlňte. Musím ísť nakŕmiť naše veveričky a vtáctvo, ktoré sa k nám v uplynulých mesiacoch nasťahovalo. A čo pozitívne dala táto pandémia vám? Verím, že spoločne niečo nájdeme.