/Komentár/ Petr Pavel nemá rád zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Keďže je prezident, nemôže to povedať z plných pľúc, ako by si želal a ako to urobil počas svojej prezidentskej kampane. Zatiaľ čo novopečený americký prezident nemá spojnicu medzi ústami a mozgom, hovorí, čo ho napadne, a potom pokojne robí niečo iné. Český prezident sa rozhodol pre určitú mieru, čiže na pravý opak spomínaného prejavu amerického excentrika.
"Český Donald Trump," označil sám seba v minulosti Miloš Zeman v gratulácii po prvom zvolení Donalda Trumpa za prezidenta, aby si ho získal. Ak zostaneme pri Zemanovej rétorike. Zeman bol celoživotným štátnym zamestnancom, následne dlhoročným kariérnym politikom, ktorý rehabilitoval ľavicu v postnovembrovom Česku. S podnikateľom Trumpom, ktorý sa stal prezidentom bez politických skúseností, má spoločného prakticky nič.
Zeman sa snažil hrať na Trumpove ego, aby ho pozval na prestížnu návštevu Bieleho domu. Zemanovi úradníci sa tým veľmi chvastali, ale pozvánka nikdy neprišla. Zeman svojimi výrokmi rád provokoval a v tomto ohľade bol Trumpovi podobný, s tým rozdielom, že prejavy najstaršieho zvoleného amerického prezidenta sú často dost chaosné, čo u rétora Zemana neplatilo.
Ohraničenie sa voči Zemanovmu štýlu vykonávania prezidentského úradu bolo, a stále je, v genetike Pavlových predstáv o prezidentstve. Petr Pavel sa aktuálne nesnaží prilízať sa k Trumpovi, hoci nie je pochýb o tom, že pozvanie do Bieleho domu by prijal. Myslenie Petra Pavla dobre dokumentuje jeho aktuálna výpoveď z diskusie so stredoškolákmi v Znojme.
"Občania si zvolili a pre nás to neznamená oslabenie vzťahov s USA. Niekoľkokrát som sa s ním osobne stretol, videl som, ako sa správal, čo hovoril, sledoval som, ako viedol kampane, ako sa vyjadruje k rôznym témam. Názor som si na neho urobil, ale nie je nijako relevantný. Je prezidentom, ja som prezidentom, a každý reprezentujeme svoju krajinu,"
povedal stručne študentom v reakcii na otázku týkajúcu sa výsledku amerických prezidentských volieb, ako informovala ČTK.
Bez znalosti kontextu by takéto vyjadrenie skoro vyzeralo, akoby prezident Pavel žil vo vákuu alebo dokonca nemal názory. Opak je však pravdou. Petr Pavel diplomaticky opakoval to, čo o Trumpe ne-prezidente, ne-prezident Peter Pavel už povedal. Teda, že je Trump pre neho "nechutný typ". Vtedy sa tiež zdalo, že trumpizmus skončil, lenže teraz vstal z mŕtvych so všetkou parádou.
Pavel pristúpil k umiernenému prezidentstvu, čím sa líši od svojich predchodcov. Vo svojich prejavoch však prezentuje svoje politické názory. V týchto súvislostiach mu len ťažko môže novopečený americký prezident byť po chuti. Jeden príklad za všetky.
V jednom z posledných príspevkov na sieti X vlastník tohto média Ellon Musk, ktorý utratil cca 120 miliónov dolárov za nákup hlasov pre Trumpa a teraz za to dostal nový úrad, zdieľal zaujímavý úryvok z prednášky profesora ekonómie Jeffreyho Sachsa. Teda slovom "zaujímavý/interesting" ho komentoval sám Musk.
Čo nám v príspevku profesor vysvetľuje? Že USA spôsobili ruskú inváziu na Ukrajinu porušením sľubu o sférach vplyvu pre posledného komunistického vladcu Kremľa Michajla Gorbacova. Ak Gorbacov umožní znovuzjednotenie Nemecka, USA neumožnia rozširovanie NATO ani o píď na východ, mal snívať tento sľub. Ako Sachs zdôrazňuje, v roku 1998 pristúpila do NATO mj. aj Česká republika.
Jedná sa o obľúbený motív ruskej propagandy, ktorý, ako sa na správnu propagandu sluší a patrí, nie je založený na realite, avšak Vladimir Putin tento motív rád opakuje. Žiadny takýto záväzok nikdy nevznikol, aj keď je dokonca pravdepodobné, že pri rokovaniach niečo takéto zaznelo. Sachs už nepripomína, že odvtedy zanikol Sovietsky zväz, Varšavská zmluva a napr. ČR vstúpila do NATO z vlastného záujmu a podľa pravidiel NATO.
Možno by nám toto video odhalilo, o čom sa Musk baví s Putinom, ked si telefonujú? Putin by rád videl svet, kde pravidlá určujú veľmoci a malé štáty ako Ukrajina alebo Česká republika sa podľa nich riadia. Pripomeňme, že Putinova fantázia obíhala ruskú rozhodovaciu sféru niekto kolem Prahy.
Petrovi Pavlovi túto Putinove názory zaujímavé nepripadajú. Strávil kus života vo vedúcej pozícii v NATO a české členstvo v tejto organizácii považuje za garanciu toho, že naša krajina nebude zakúšať to, čo zažíva Ukrajina pod ruskými raketami.
Video americkejho profesora ekonómie, ktorý v roku 2022 dával rozhovory ruskej televízii Rossija 1, podobne ako nedávno Robert Fico, Donald Trump našťastie nesdílel. Jeho výber spolupracovníkov však Pavlovi asi stačí k pocitu odpudivosti. Jeho strohý komentár hovorí jednoducho, "I am not Czech Donald Trump," nič viac. Prezidenti používajú rôzne komunikačné obraty. Donald Trump napr. označoval svoju protikandidátku Kamalu Harrisovú termínom "bitch" a Miloš Zeman v rádiu prekladal slovo "pussy".
Zdroje: autorský text, komentár, vanityfair.com, x.com, seznamzpravy.cz, idnes.cz, ČTK