Nemecko sa postavilo čelom k migračnej kríze vyvolanej vojnovými udalosťami v Sýrii v roku 2015. Aktuálne však krajina chystá sprísňovať azylovú politiku a hraničné kontroly budú bežnou vecou pri prejazde hraníc. Svoju rolu v tom hrá útok na psychicky vyšinutého páchača, údajne Afgánca, na deti a náhodného okoloidúceho. Pod čiarou sa rozvíja debata o rozklade bezpečnosti v Nemecku a informačnom embargu o agresii migrantov.
Núka sa celú problematiku pozrieť pod pokrievku. Tým holport o zamlčiavaní kriminality migrantov a ďalších problémov s ich integráciou je obľúbený slamenný panák. Krásny príklad ponúkne sieť X, keď napríklad nemenovaný používateľ obvinuje ODS za mlčanie týmto smerom. Asi krátká pamäť.
Peter Fiala (ODS) v čase, keď symptomaticky nosil hlavu ostrihanú veľmi na krátko, sa napríklad vybral v inkriminovanom roku riešiť situáciu na maďarskej hranice. Hoci mal tak trochu reprezentovať určitú liberalizáciu medzi konzervatívcami v ODS, jeho postoj k migrácii dával tušiť, že v tomto ohľade má bližšie k Tomiovi Okamurovi, než k neexistujúcemu českému politikovi, propagujúcemu migráciu ľudí z moslimských krajín do ČR.
Je to tak trochu ako s obľúbeným klišé Štěpána Kozuba, keď komik túži ostrejší vtip ozvláštniť tým, že povie niečo, čo už sa dnes hovoriť nesmie. Veselo to hovorí ďalej, za výkladom sú knihy s jeho fotkou, v TV sú jeho filmy a naďalej môže vystupovať pre početné publikum v sálach.
O nedávnom brutálnom útoku Afgánca v Nemecku sme sa tiež dozvedeli, podobne ako o nájazde sýrskeho lekára na trhoch v Magdeburgu. Problém sa na jednej strane ututláva a na druhej vykresľuje pomerne strašidelný obraz nezvládnuteľnej brutality ľudí, ktorí sa do Nemecka prisťahovali. Ide o pojmy alebo dojmy?
Do súvislostí nám problematiku pomôže zasadiť štatistika. Napríklad v ČR bola spáchaná 13 115 násilných činov za rok 2023. Keby sme si o každom prečítali v médiách, museli by sme zvládnuť cca 35 správ s týmto kriminálnym obsahom každý deň aj o víkende. Dojem, ktorý to vyvoláva je dosť desivý a ponúkala by sa logická interpretácia, že v našej krajine je násilie na každodennom poriadku a pobyt v ČR je životu nebezpečný.
Lenže rovnaký zdroj ponúka aj čiastkové porovnanie s ostatnými európskymi krajinami k roku 2022. Tentoraz v otázke počtu vrážd na 100 000 obyvateľov. Podľa tohto porovnania je Česko 8. najbezpečnejšie. O jedno miesto lepšie na tom je Nemecko a najlepšie, čo možno prekvapí, Taliansko. Naša krajina s tisíckami násilníkov patrí všeobecne k veľmi bezpečným, o čom vypovedá aj každodenné správanie ľudí.
Každý násilný trestný čin nie je hneď vráždou, aj tak sa v roku 2022 v Česku uskutočnilo podľa štatistiky cez 80 vrážd. V Nemecku s nižším pomerom, ale väčšou populáciou, takmer 600 vrážd. Prečítať si mediálnu informáciu o každej z nich by rovnako mohlo viesť k predstave, že ide o veľmi nebezpečné krajiny.
Tieto údaje hovoria o dojmoch vyvolaných jedným správou o brutálnom čine a vynechanie pojmov o tom, čo sa reálne deje v celej spoločnosti. Lenže sa v nich stratili inkriminovaní migranti. Problém s nimi má aj čerstvo zvolený americký prezident a chystá sa riešiť tragédiu s migrantskou kriminalitou. Dáva to logiku. Novoprišelci sú v cudzích krajinách vystavení radu komplikácií v čele s xenofóbiou starousedlíkov, a tak sa ponúka vybíjať si hnev násilnou formou.
Vedci z amerického Stanfordu sa rozhodli preskúmať dáta o kriminalite novoprisťahovalcov oproti "bielym Američanom". Bohužiaľ z toho tradiční obyvatelia štátu vyšli horšie. Napriek tomu sa administratíva Donalda Trumpa chystá migrantov deportovať, aby túto kriminalitu nespáchali.
Ani v 21. storočí tak svetonázor ľudí netvoria veda a dáta ale mýty, podobne ako v starovekom Grécku ľudia verili, že o oheň sa zasadil Prométheus a nie fyzika.
Zdroje: autorský článok, komentár, x.com, stanford.edu, ods.cz, csu.gov.cz,