Top hledané
Výsledky (0)
Príchod čínskej umelej inteligencie šokoval svet, za technologickým zázrakom sú však možno staré dobré podvody.

Na rovinu: Zase sme kúsok pred nimi! Zázrak s DeepSeek sa začína rozpúšťať

Radim Červenka
31.Jan 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Špeciálna rubrika
DeepSeek

Nový vynález predstavili svetu súdruhovia z Čínskej ľudovo-demokratickej republiky. Komunistická Čína šokovala svet a búrku s novou umelou inteligenciou rozvírila aj na svetových akciových trhoch. DeepSeek je lacnejší, vyrobený s menším množstvom čipov, jeho kód je k dispozícii ako open source a vôbec potvrdzuje tento vynález slová Miroslava Donutila v jeho najslovutejšej úlohe v legendárnom filme Pelíšky: "Zase sme o krok pred nimi!" 

No a pôvodné prekvapenie z nových technológií z umelého materiálu sa rýchlo zmenilo na sklamanie. Silnejšia rana rozbila i nerozbitný pohár z Poľska, nehovoriac o fascinujúcich črepinách, a plastové lyžičky z NDR nezvládli kontakt s horúcou kávou.

Vyvinúť vysoko pokročilý jazykový model v povedzme zaostalých podmienkach súčasnej Číny oprávnene upútalo pozornosť celého sveta. Ale naša vlastná skúsenosť s komunistickým režimom a samoľúbymi superlatívmi nad jeho úspechmi naznačuje, že pod viečkom by sa môže všetko trošku odlišovať.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 75m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 75m, Praha 9

DeepSeek ako pozostalosť dobrých starých komunistických výmyslov

V reálnom socializme bola pravda veľmi relatívny pojem. Komunistická propaganda pred rokom 1989 tak dlho vychvaľovala československý priemysel ako svetovú špičku alebo úspechy kolektivizovaného poľnohospodárstva, že dodnes niektorí v týchto bláboliach veria.

Zabúdajú však na realitu, že náš údajne svetový priemysel v 90. rokoch rýchlo skrachoval. Je zvláštne, že po tomto technologickom zázraku kapitalisti, ktorí mohli lacno investovať a profitovať z jeho technickej prepracovanosti, neuskočili po peniazoch. Socialistický priemysel neuspel, pretože jednoducho nebol konkurencieschopný s lepšími technológiami Západu.

Muselo sa transformovať aj slávne sebestačné poľnohospodárstvo. Dodnes po ňom volajú nostalgiči a agrobaróni, ktorí milujú štátne dotácie a ochranu pred zahraničnou konkurenciou, avšak malo svoje limity. Nikto netrpel hladom, ale regály boli často prázdne a banány a pomeranče proste nejde v našich zemepisných šírkach vypestovať, nehovoriac o obľúbenom avokáde, mangi alebo papáji.

Zvykom bolo klamať, avšak v roku 1989 u nás "pravda a láska zvíťazila nad lžou a nenávisťou". V Číne však boli pokusy o liberalizáciu krvavo potlačené na Námestí nebeského mieru a zhodou okolností, najpokročilejšia čínska umelá inteligencia nedokáže na toto téma nič sdeliť. Začne len hmliť.

Náklady na tréning DeepSeek boli približne 40-krát nižšie ako v západnom OpenAI, tak sa asi niekde muselo trochu ušetriť. Alebo za tým stojí bezprecedentná cenzúra totalitného režimu? 

"Naša analýza naznačuje, že obavy investorov ohľadom spomalenia výdajov na AI sú prehnané a že skutočné náklady na tréning tohto modelu by mohli byť okolo 2 miliárd dolárov, čo je v rozpore s uvádzaným číslom 5 miliónov dolárov. Hoci sa v minulosti objavili podobné obavy, sme presvedčení, že cyklus kapitálových výdajov na AI infraštruktúru je stále v plnom prúde,"

informuje web investičnej spoločnosti Amundi.

Číňania použili na DeepSeek metódu vedeckého kopírovania

Čo sa to dozvedáme? Že by k nám z Ďalekého východu nedoputovala celá pravda? Ešte pár dni pred tým, sa veselo písalo o kolapse akciových trhov, ktoré v súčasnosti ťahajú technologickí giganti ako je NVIDIA, Microsoft alebo Meta (tieto spoločnosti sú v kontexte umelej inteligencie v poslednej dobe často skloňované).

Navyše sa nám začali objavovať správy, že Číňania sa pravdepodobne držali svojej obľúbenej vedeckej metodológie, ktorou je krádež know-how. Škoda, že v deň predstavenia DeepSeek, stávkové kancelárie nenabídli túto stávkovú príležitosť. Chcel som si staviť, aj keď kurz by bol asi veľmi nízky.

Číňania si už obhliadli Český Krumlov alebo škodovácku oktávku, tak prečo tentokrát neokopírovať niečo poriadne? Pani učiteľka síce v škole hovorila, že opisovať sa nemá, ale práve v tejto hodine asi chýbalo 1,4 miliardy Číňanov. Na záver ešte jedno ohliadnutie do histórie. Roku 1949 uskutočnil Sovietsky zväz svoj prvý test atómovej bomby. Američanom spadla sánka.

Najväčšiu zásluhu o nej mal prof. Špionáž, ako nám na okraj nedávno pekne pripomenul filmový megahit Oppenheimer. Nič to však nemení na fakte, že putinovské Rusko je stále jednou z dvoch najväčších jadrových mocností a Čína sa môže pochváliť jednou z najpokročilejších technológií dneška, hoci za všetkým stoja zlodejské praktiky.

Zdroje: autorský text, komentár, Financial Times, Amundi, The Guardian, Forbes

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie