Štatistici zverejnili výsledky rozsiahleho výskumu ľudí v česku so zdravotným postihnutím. Z dlhodobého hľadiska ich pribúda a podľa štatistických údajov aj množstvo tých, ktorí o nich musia starať. Ľudí s postihnutím je v Českej republike viac ako jedno milión, ale zároveň časť z nich sa v štatistike nachádza podľa ich subjektívneho pocitu, nie podľa lekárskej diagnózy.
Podľa zistení aktuálne publikovanej štúdie Českého štatistického úradu (ČSÚ) v minulom roku žilo v českých domácnostiach 1 313 tisíc osôb starších 15 rokov so zdravotným postihnutím, čo predstavuje 15 % obyvateľov krajiny.
Pri pohľade na dlhšie časové porovnanie číslo vypovedá o jednoznačnom trende a tým je nárast počtu obyvateľov s takýmto hendikepom. Podľa štatistických údajov ešte v roku 2018 sa v Česku nachádzalo 1 152 tisíc ľudí so zdravotným postihnutím, teda 13 % tejto populácie. Za 6 rokov je teda zrejmý dvojpercentný rozdiel.
Hlavnú príčinu je možné hľadať v prírastku ľudí vo vyššom veku, keďže s postupujúcim vekom sa zhoršuje zdravotná kondícia človeka. Predstava, že väčšina týchto ľudí sa s postihnutím rodí je úplne mylná. Podľa dát je príčina zdravotného postihnutia vrodená len v 7 % prípadov.
„Zatiaľ čo u mladších ľudí vo veku do 40 rokov bolo zastúpenie osôb so zdravotným postihnutím 3,5 %, medzi seniorami nad 80 rokov sa potýkalo so zdravotným postihnutím takmer 60 % z nich,”
uviedla Helena Chodounská, vedúca oddelenia štatistiky vzdelávania, zdravotníctva, kultúry a sociálneho zabezpečenia ČSÚ, aký vliv má z hľadiska štatistík vek na demografické rozloženie v populácii.
"Pomoc druhej osoby, či už neformálnej alebo od profesionálnych poskytovateľov, pravidelne využívalo 827 tisíc ľudí so zdravotným postihnutím, teda 63 % z nich. Pre 98 tisíc osôb nebola poskytovaná pomoc dostatočná alebo ju zatiaľ nemali vôbec, hoci by ju potrebovali,"
vysvetlila Markéta Pištorová z odboru štatistiky rozvoja spoločnosti ČSÚ.
Ak bude trend nárastu ľudí so zdravotným postihnutím pokračovať, je jasné, že rovnako tak porastie dopyt po opatrujúcich osobách. Hoci sa do starostlivosti o svojich znevýhodnených rodinných príslušníkov zapájajú príbuzní v 94 % prípadov, už teraz panujú obavy o dostatok ľudí v sociálnych službách.
"Trebárs Európska komisia hovorí, že v sociálnych službách bude potreba 1,6 milióna pracovníkov do roku 2050 a tiež tvrdí, že je to jeden z najrýchlejšie rastúcich sektorov, kde vznikli v posledných jedenástich rokoch dva milióny pracovných miest. Len v sociálnom sektore pracuje päť percent všetkých zamestnancov Európy, takže vidíme, že potreba už sa prejavuje a už rastie aj počet zamestnancov. Prejavuje sa starnutie populácie, ale trebárs aj neustále sa zvyšujúci počet ľudí žijúcich s nejakým typom demencie,"
nedávno uviedol pre ČRo Jiří Horecký, prezident Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb. Podľa údajov Ministerstva práce a sociálnych vecí bude Česko potrebovať do roku 2035 ďalších 45 tisíc opatrovateľov.
Štatistici sa zamerali aj na možnosti pracovného uplatnenia ľudí s postihnutím. V vekovej kohorte 20 až 64 rokov uviedlo 23 % ľudí s postihnutím že pracujú a neberú žiadny dôchodok, 26 % pracujú a zároveň berú invalidný dôchodok a 36 % len berie invalidný dôchodok.
Invalidné dôchodky sú rozdelené do troch stupňov, pričom v prvých dvoch stupňoch sa počíta s tým, že jeho príjemca je schopný práce, ale ak pracuje na plný úväzok, môže byť invalidný dôchodok takému človeku odobratý, keďže ho vo skutočnosti v ekonomickom živote handicap neobmedzuje.
Výška invalidného dôchodku sa vždy vypočítava individuálne, ale v hypotetickom prípade človeka, ktorý mal priemerný príjem za svoju predchádzajúcu pracovnú kariéru 30 tisíc korún hrubého, by mu mohol pripadať invalidný dôchodok v najvyššom stupni vo výške približne 18 tisíc korún.
Zdroje: autorský text, TZ, ČSÚ, ČRo, Moneta