Top hledané
Výsledky (0)
Zbierka „Sluneční králové“ má nevyčísliteľnú hodnotu

Národné múzeum láka na výstavu: Slneční králi odhaľujú svoje tajomstvá

Karolína Lišková
02.Sep 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty

Národné múzeum v Prahe slávnostne otvorilo zatiaľ najunikátnejšiu výstavu vo svojej histórii: o starovekom Egypte. Do Egypta síce radi lietame najmä na dovolenku, aby sme si dosýta užili teplé počasie a krásne more, no táto krajina je už mnoho rokov atraktívna najmä pre archeológov z celého sveta. Staroveký Egypt stále ukrýva nejedno tajomstvo. Jeho civilizácia sa vyvíja viac ako 3 000 rokov a z jej vyspelosti čerpáme dodnes vo všetkých oblastiach – kultúre, umení, filozofii i životnom štýle.

Na výstavě jsou k vidění i předměty z denního života.
Fragment sochy krále Veserkafa
Hlavice sloupu v podobě palmy pochází z chrámu krále Venise.

Výstava Sluneční králové prenesie návštevníkov do najstaršieho obdobia egyptskej ríše, do doby dávnych staviteľov pyramíd. Prostredníctvom súboru takmer 300 vzácnych predmetov nevyčísliteľnej hodnoty, starých približne 5 tisíc rokov, ktorý ešte nikdy na svete nebol vystavený, sa pomocou moderných multimediálnych technológií a nevšednej architektúry návštevníci prenesú do najstarších časov staroegyptskej civilizácie. Budú tak môcť zažiť atmosféru doby veľkých egyptských kráľov.

Splnený sen Národného múzea

Ešte nikdy nebolo z Egypta do zahraničia požičané také množstvo významných artefaktov ako na výstave Sluneční králové.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

„Výstava Sluneční králové je nielen splneným snom Národného múzea a niekoľkých generácií českých egyptológov, ale aj jednou z najvýznamnejších výstav, ktorú Národné múzeum za obdobie svojej existencie usporiadalo,“

hovorí hrdo riaditeľ pražského Národného múzea Michal Lukeš a dodáva, že niektoré predmety nikdy neopustili hranice Egypta, kde sú starostlivo uschované. Mnoho z nich je požičaných z Egyptského múzea v Káhire, z Veľkého egyptského múzea v Gíze, z múzeí v Berlíne, Lipsku, Hannoveri, Heidelbergu, Hildesheime a Frankfurte nad Mohanom. Vidieť tu možno aj predmety, ktoré Národné múzeum získalo ako československý podiel na nálezoch, o ktoré sa zaslúžili členovia expedície Univerzity Karlovej v Abúsíre.

Vidieť tu možno celý život Egypťanov

Na prvý pohľad určite zaujmú najväčšie poklady z doby 3. až 1. tisícročia pred naším letopočtom v čele s úplne jedinečnými kráľovskými sochami panovníka Raneferefa, ktoré predstavujú jeden z najväčších zachovaných súborov kráľovskej plastiky z doby Starej ríše.

Nechýba ani rozsiahly súbor sôch princeznej Šeretnebtej a pisára Nefera. Súčasťou výstavy sú aj kamenné nádoby, keramika, texty a reliéfy z kráľovských komplexov panovníkov z mesta Abúsír.

Otvoriť v galérii (2)
Muž z Abussíru je pět tisíc let stará soška.
Muž z Abussíru je pět tisíc let stará soška. Source: archiv LP-life.cz/Karolína Lišková

„Nerád vyberám jednotlivé predmety, výstava je unikátna celým súborom predmetov, ale asi by som vyzdvihol sošku kráľa Raneferefa, jedného zo staviteľov pyramíd. Tú si egyptológovia vážia asi najviac,“

prezradil Lukeš.

Poistenie vo výške takmer 38 miliónov eur

Zbierka má nevyčísliteľnú hodnotu, s predmetmi sa vraj nedá ani obchodovať. A preto celková poistná hodnota predmetov predstavuje 1 miliardu českých korún (takmer 38 miliónov eur, pozn. red.).

Medzi historicky najcennejšie objavy českej expedície v meste Abúsír bezpochyby patrí chrámový komplex panovníka Raneferefa s jedným z najväčších súborov kráľovských sôch z doby staviteľov pyramíd a jeho unikátny papyrusový archív, v ktorom sa opisuje kult a život v jeho chráme.

Otvoriť v galérii (2)
Lidé mají o výstavu velký zájem.
Lidé mají o výstavu velký zájem. Source: archiv Národního muzea

„Ľudia majú o výstavu až nečakane veľký záujem, a to nás teší,“

vyjadril sa Lukeš. Výstava v historickej budove Národného múzea potrvá až do 7. februára 2021.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Národní muzeum
Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1
+420 224 497 111