Nedávna udalosť, ktorá zatiaľ nemá svojou významnosťou obdobu, ukázala neuveriteľnú zraniteľnosť ľudí pri „konzumácii“ obsahu na sociálnych sieťach. Hackeri napadli twitterové účty Billa Gatesa, Elona Muska, Baracka Obamu a ďalších elitných osobností a prostredníctvom falošných príspevkov vytiahli z ľudí peniaze. Zvykli sme si priamo sledovať slávnych ľudí a prestávame vnímať riziko, že sa môžeme ľahko stať obeťami podvodu.
Už od pradávna platí, že najslabším článkom zabezpečenia je vždy človek. Napríklad jadrová elektráreň dokáže odolať aj tým najväčším útokom zvonka, ale ak teroristi získajú takzvaného insidera, teda človeka zvnútra, nastáva veľký problém a môže dôjsť ku katastrofe. A podobné je to aj s počítačovou bezpečnosťou a podvodmi cez internet. Môže vás chrániť ten najdokonalejší antivírus a firewall, ale ak zlyháte „ako človek“, pohrome nezabránite.
Na to, aby ste zlyhali, slúži technika nazývaná sociálne inžinierstvo. V podstate ide o to, že sa niekto vydáva za niekoho iného (a dôležitého) a ľudia mu sami „vyklopia“ citlivé informácie, napríklad svoje heslo. Túto techniku doviedol do dokonalosti pred rokmi legendárny počítačový hacker Kevin Mitnick. Na to, aby prenikol cez zabezpečenie veľkých korporácií, nepotreboval ani dokonalé počítačové zručnosti, ale skôr schopnosť predstierať.
„Ahoj, som šéf IT, potrebujem na chvíľu tvoj počítač a heslo,“ povedal obvykle tým správnym ľuďom a oni mu uverili. A už bol vnútri. Nainštaloval svoj zákerný hackerský program, potom sa vytratil a už sa mohol na diaľku prihlasovať do siete a kradnúť firemné údaje. Ľahké, jednoduché a najmä desivé. Zvlášť v súčasnosti, keď môže dôjsť k podobnej krádeži účtov na sociálnych sieťach najmocnejších ľudí sveta.
Pravdepodobne sa niečo podobné stalo aj v spomínanom škandále Twittera. Prvé informácie hovoria o tom, že hackeri získali prostredníctvom insiderov, teda zamestnancov Twittera, prístup k účtom Baracka Obamu, Billa Gatesa, Elona Muska a ďalších osobností a zverejnili tam verejný tweet, v ktorom stálo: „Pošlite mi 1 000 dolárov a ja vám obratom pošlem 2 000 dolárov.“ Poslúchli stovky ľudí a keby Twitter do pár minút tieto príspevky nezmazal a napadnuté účty nezablokoval, mohli to byť tisíce alebo milióny ľudí. Veď len Obamu sleduje na tejto sieti 121 miliónov ľudí.
S veľkou pravdepodobnosťou si hackeri zatiaľ takzvane skúšali terén, pretože útok mal veľa základných nedostatkov (napríklad správy rôznych účtov boli rovnaké, a preto sa dali rýchlo zmazať) a vďaka tomu bol rýchlo odhalený a zastavený. Lenže v budúcnosti môžu byť takéto útoky oveľa sofistikovanejšie a zákernejšie. A dopady môžu byť závažnejšie, než si vôbec dokážeme predstaviť.
Politici, celebrity, influenceri a mnohé ďalšie osobnosti sa prostredníctvom sociálnych sietí dostali k nám bližšie ako kedykoľvek predtým. Prihovárajú sa nám, inšpirujú nás, ovplyvňujú nás a vravia nám aj to, na akú charitu alebo projekt máme poslať peniaze. Je to už také samozrejmé, že ani nepremýšľame o tom, či je na druhej strane skutočne ten, kto píše alebo hovorí. Stačí nám povestný modrý štítok (kvačka) overujúci skutočnú totožnosť a ďalej to neriešime.
Nachádzame sa vo veľmi turbulentných časoch, keď tweety Donalda Trumpa dokážu hýbať akciovými trhmi a popové hviezdy oznamujú vydanie nových albumov či singlov príspevkom na Facebooku a bez reklamy tým oslovia milióny ľudí. Všetko je rýchle a všetkému veríme.
Ale čo keby zrazu Trump vyhlásil jedným falošným tweetom vojnu inému štátu? Čo ak falošné výzvy áčkových hercov podvodom vytiahnu z ľudí milióny alebo miliardy? Čo sa stane, keď sa na sociálnych sieťach naplno zabývajú takzvané deep-fake videá, z ktorých sa nám budú prihovárať celebrity a vyzývať nás ku konkrétnym činom? Digitálne a grafické technológie idú dopredu tak rýchlo, že čoskoro už nerozpoznáme fiktívne video od toho skutočného. Veď už dnes dokážu vo filmoch ožívať mŕtvi herci. A to je ešte len začiatok!
A preto platí viac než kedykoľvek predtým, že musíme premýšľať nad tým, čo sa na sociálnych sieťach objavuje. Je nutné zapojiť sedliacky rozum a nekonať impulzívne. Je skutočne normálne, aby Elon Musk rozdával peniaze? Nie je, takže to bude asi nejaký podvod. Bodka.
Takú veľkú hodnotu v dolároch mali bitcoiny, ktoré od dôverčivých osôb dorazili na účet hackerov po zverejnení falošných výziev. Nabudúce to môže byť rádovo viac.