Južná Kórea je relatívne malá krajina, v ktorej žije veľmi veľa ľudí. Okrem toho je tam hlboko zakorenený rasizmus, fascinácia krásou a veľká miera bohatstva, čo je ideálny mix na to, aby sa z tejto zeme stalo kráľovstvo plastických operácií.
Predstavte si, že máte mladú dcéru, ktorá práve dokončuje vysokú školu a čoskoro si začne hľadať svoju prvú prácu. Je veľmi múdra a ambiciózna, ale vzhľadovo tak trochu priemerná. A keďže chcete pre svoje dieťa to najlepšie, zaplatíte jej plastickú operáciu tváre – trošku sa jej zreže príliš zaoblená čeľusť, zvýraznia sa oči a pery a trochu zosvetlí pokožka, aby si ľudia na pohovore nemysleli, že pochádza z rodiny poľnohospodárov.
Možno sa chytáte za hlavu, čo je to za šialenosť, ale ak žijete v Južnej Kórei, je to veľmi dobrá investícia. Práve tam totiž platí viac než kdekoľvek inde na svete, že krásni ľudia získavajú lepšiu a viac platenú prácu. Plastická operácia pre vašu dcéru tak v skutočnosti znamená investíciu, aby mala kvalitnejší a bohatší život. Inteligencia skrátka nestačí a úspechu je treba ísť naproti pomocou skalpelov a laserov. A čeľusť „zrezaná“ do ideálneho V je tým pravým, pretože presne toto sa v Kórei považuje za znamenie ženskej krásy. Čo na tom, že väčšina juhokórejských dievčat sa rodí skôr s guľatou tvárou.
Juhokórejčania sú jednoducho posadnutí estetickou medicínou a v Soule dokonca vybudovali celú špeciálnu štvrť, ktorá sa špecializuje na túto oblasť. A keďže krajina má viac ako 50 miliónov obyvateľov, všetci mladí sa chcú odlišovať, aby vynikli, zaujali a mali šancu si nájsť nielen dobrú prácu, ale tiež čo najlepšieho partnera. Znie to hrozne, ale ak máte nepekný či priemerný výzor alebo príliš tmavú pokožku, nikto si o vás neoprie ani bicykel.
Potvrdzuje to aj majiteľ kliniky estetickej medicíny Roman Šmucler. „Plastická chirurgia v USA a čiastočne aj v Rusku smeruje k ideálu krásy a keď to doktori urobia dobre, všetci vyzerajú rovnako. V Kórei je, naopak, snaha ľudí esteticky odlíšiť a podčiarknuť ich individuálne detaily,“ povedal pre LP-Life.sk a dodal, že ak je niekto tmavší, automaticky ho považujú za člena nižšej triedy.
Juhokórejčania, ale aj ľudia z ďalších ázijských národov nám, Európanom, závidia našu svetlú pokožku. A ak môžu, nechávajú si ju zosvetliť. Je to skrátka parameter krásy, po ktorom mladí ľudia túžia. Napokon, stačí sa pozrieť na tancujúce dievča v metre zo slávneho videoklipu Gangnam Style juhokórejského rapera PSY – jej pokožka je neobyčajne svetlá. Podobný vzhľad je možné pozorovať u mnohých skupín tamojšieho obľúbeného žánru K-pop.
Tieto chlapčenské a dievčenské kapely sú fenoménom samé osebe. Vďaka tomu, že ich hltajú milióny tínedžerov na celom svete, hudobné produkčné korporácie vytvárajú tieto skupiny v podstate „na kľúč“. Organizujú sa veľké konkurzy, ladia sa choreografie, oblečenie a tiež vzhľad jednotlivých členov a členiek. Dievča, ktoré má šancu stať sa novou juhokórejskou popovou hviezdou, s nadšením podstúpi pár vylaďovacích chirurgických zákrokov. Verte tomu, že ak by váhalo, rodičia by ju veľmi rýchlo presvedčili, aby takú šancu nezahodila. Veď na jej miesto čakajú tisícky ďalších dievčat!
Celá táto plastická mašinéria má ešte jednu samostatnú kapitolu, ktorou sú nepodarené operácie a komplikácie. Konkrétne úpravy čeľustí sú skutočne razantným zásahom, takže rozhodne nie je nič výnimočné, keď nevyjde všetko podľa plánu. Komplikácie sa objavujú až v desiatkach percent prípadov, či už ide o zníženú citlivosť tváre, tuhnutie čeľuste, takzvané „putovanie“ úst do strany alebo nadmerné slzenie a slintanie. Známe sú aj prípady, keď dievčatá spáchali pre nevydarenú operáciu samovraždu. Vo svojom živote totiž už nevideli zmysel.
Ani to ale zástupy mladých ľudí neodradí od toho, aby takéto riziko podstúpili. Ak sa totiž zákrok vydarí, je to takmer ako výhra v lotérii.
Toľko juhokórejských dievčat vo veku 19 až 29 rokov podstúpilo plastickú operáciu. V celej populácii je to až polovica.