Top hledané
Výsledky (0)
O koronavíruse, sexuálnom správaní a správnom výbere partnera

Rýchla spoveď – psychologička Laura Janáčková: Druhá vlna koronavírusu priviedla do ordinácie milenky

Karolína Lišková
13.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
5 minut

Psychologička Laura Janáčková je veľmi váženou odborníčkou s mnohými titulmi a bohatou praxou z oblasti medziľudských vzťahov a komunikácie. Okrem sexuológie rieši aj psychológiu onkologických pacientov. Veru, robí toho skutočne veľa, a navyše je ešte aj manželkou a matkou. Človek by povedal, že sa to nedá zvládnuť, ale keď si sadnete do jej ordinácie a chvíľku ju počúvate, pochopíte, že toho zvládne oveľa viac. Energia z nej srší aj po náročnom pracovnom dni. V rozhovore pre LP-Life.sk by sme zvládli prediskutovať aj nesmrteľnosť chrústa, ale to by bolo na knižný bestseller.

Podpísal sa koronavírus na vašej praxi?

Vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe mám onkologických a chronicky chorých pacientov. V čase pandémie sa niektorí z nich obávajú navštevovať nemocnicu. Obmedzujú svoje kontakty s okolím, a to má, samozrejme, negatívny vplyv na ich psychické zdravie. Sú viac úzkostliví, plní obáv a len ťažko nachádzajú i drobné každodenné radosti. V ordinácii sa častejšie stretávam so smútkom, pocitmi samoty, stratou nádeje a depresiou. Viac než kedykoľvek predtým ma kontaktujú rodiny chorých, ktoré sa strachujú o svojich blízkych, obávajú sa aj sociálnych a finančných neistôt.

Opatrenia v súvislosti s pandémiou sa zreteľne odrážajú aj v mojou súkromnej praxi, kde riešim partnerské a sexuálne problémy svojich klientov. Už počas prvej vlny Covidu sa u párov, ktoré sa nestarali o svoj vzťah, prejavili komunikačné problémy. Krízy vo vzťahu kulminovali tiež vďaka nenaplneným očakávaniam eventuálnych ďalších partneriek (mileniek). Prvé prieskumy z Číny a USA predikujú aj nárast rozvodov. V druhej vlne pandémie sa u svojich klientov častejšie stretávam aj s problémami v oblasti sexuality, riešim dysfunkcie a rozdielnu sexuálnu apetenciu v dôsledku chronického stresu a narušených vzťahov.

Kto z trojice manžel, manželka, milenka máva najväčší problém?

Myslím si, že problém majú všetci. Všeobecne sa situácia vyvíjala tak, že v dôsledku opatrenia muži trávili väčšinu času s rodinami, nebolo tak jednoduché udržiavať súčasne milenecký vzťah, ktorý tým trpel. Milenky si začali viac uvedomovať svoju pozíciu a rolu „milenky“ a narastali pochybnosti o nenaplnených sľuboch a vyznaniach. Navyše na ne doliehali odlúčenosť, samota a strach. V takej chvíli človek môže prehodnocovať svoj doterajší život a hľadať priority. Stres potom často vedie k unáhleným rozhodnutiam a činom. V ich dôsledku vzniká partnerská kríza na všetkých stranách. Je rozumné, keď vzniknutú situáciu zainteresované osoby riešia u odborníka a vyvarujú sa unáhlených rozhodnutí, ktoré by neskôr ľutovali alebo ktoré by ublížili tam, kde by si to človek najmenej prial.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Nedokážem si predstaviť, že sa žena ide pýtať odborníka, ako má získať muža s rodinou a deťmi…

Určite za mnou neprichádza s touto otázkou, tú má predsa dávno vyriešenú. (úsmev)

Čo teda očakáva?

Príde napríklad preto, že miluje človeka, ktorý jej celý čas vraví niečo, čo nemusí byť pravda. Miluje človeka, ktorý je možno nešťastný v súčasnom vzťahu, sľubuje jej pekný život a ona na neho čaká. Venovala mu x rokov života, chce s ním založiť rodinu a teraz nastal čas, keď sa jej do mysle začali vkrádať obavy, či sa jej očakávania niekedy naplnia. Pochybnosti sa odrážajú v dôvere a následne aj chovaní. Možno začne aj premýšľať o rodine a deťoch muža, ktorého miluje, nechce ubližovať a prijať zodpovednosť za mužovo rozhodnutie, ale na druhú stranu je jej láska sebecká. Do ordinácie však prichádzajú aj muži, ktorí riešia, ako najmenej ublížiť deťom, ako sa rozísť, ako im to povedať atď. Klientkami sú i manželky neverníkov, ktoré napriek veľkej vnútornej bolesti a poníženiu chcú zachovať rodinu, deťom otca a sebe manžela.

Takých žien, ktorým už tikajú biologické hodiny, chcú založiť rodinu a niekomu obetovali niekoľko rokov, je veľmi veľa. Čo týmto milenkám poradiť? Nekonajú potom aj tak skôr podľa emócií?

Úlohou skúseného psychológa je pomôcť človeku, aby sa rozhodol sám a prevzal zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Je potrebné odkryť cesty i ich úskalia, získať čas, keď hrozí unáhlené, len emočné rozhodnutie, čas pre nadhľad nad situáciou a jej dopadom.

Vy sama ste tretíkrát vydatá. Ako sa vyrovnávate so svojou profesiou? Máte dve ordinácie, kde riešite veľmi emotívne prípady.

Práve preto, že som už v živote niečo zažila, viem, že zodpovednosť ľudská, partnerská i profesijná je kľúčom k dobrým rozhodnutiam. V ordinácii sa snažím porozumieť situáciám, ktoré sú niekedy len ťažko pochopiteľné, napríklad situáciám, keď manžel opúšťa svoju chorú ženu bojujúcu s rakovinou preto, že sa sám nedokáže pozerať na jej utrpenie. Alebo žene, ktorá prehráva boj s touto zákernou chorobou, znemožní styk s malou dcérou s odôvodnením, aby dcéra nebola traumatizovaná a podobne. Stretávam sa však aj s mužmi, ktorí prevádzajú svoje majetky pred rozvodom, aby sa nemuseli deliť so ženou a deťmi. So ženami, ktoré využívajú svoje deti ako zbrane proti otcom a podobne. Dve strany však majú vždy len ťažko pochopiteľné situácie a nemusia byť čierno-biele, ako sa na prvý pohľad zdá. A niekedy majú dokonca aj svoje riešenia. Veď len v ťažkých situáciách sa preverí charakter človeka, jeho skutočná ľudská hodnota, a to je pre život i neživot s ním, tiež dôležité.

A čo váš partner, toho už máte prevereného?

Samozrejme, opakovanými pokusmi sa človek učí. (smiech)

Svojho muža preverujem denne už viac ako desaťročie. Aj jemu zomrela manželka na rakovinu, váži si teda moju prácu a dokáže ju pochopiť. Nerobí mu problém ma aj vo voľnom čase odviezť za mojimi chorými pacientmi k nim domov, keď už nemajú silu prísť do ordinácie. Pomáha mi niesť ťarchu smútku, utrpenia i bolesti, s ktorou sa v práci stretávam. A to najlepšie je, že ma napriek nášmu veku dokáže stále milo prekvapiť a potešiť. Vďaka nemu mám možnosť denne prežívať rodinné šťastie.

Píšete knihy pre ženy, sú teda o ceste k manželskému šťastiu?

Píšem knihy pre ľudí, ktorí sú chronicky chorí (trpia rakovinou, diabetom, zažívacími a črevnými problémami, autoimunitnými ochoreniami, kožnými, pľúcnymi a inými dlhodobými chorobami). V nich sa venujem konkrétnym postupom a praktickým odporúčaniam, ako zvládnuť ťažkú situáciu, ako bojovať s obavami, strachom, bolesťou atď. Samozrejme, venujem sa v nich aj vzťahom a sexu, takže sú určite o ceste za šťastím. Vy sa ale pýtate asi na moje knižné bestsellery venované ženám (Jak rozdojit kozla, Muži chtějí potvory, Od bezvědomí k sebevědomí, Poznej muže beze slov atď.). Aj to sú návody a konkrétne postupy preverené praxou a podložené poznatkami evolučnej sexuológie, ako uspieť v partnerskom živote a nájsť osobné šťastie. Veď už dávno sa vie, že sú to partnerské vzťahy, ktoré robia človeka šťastnejšieho a zdravšieho od narodenia až po starobu. Je preto potrebné venovať im starostlivosť a uvedomiť si ich hodnotu.

Laura, ešte by som sa rada s vami rozprávala, ale to je na ďalší rozhovor. Za tento veľmi pekne ďakujem.

Fast confession:

Sú ľudia stvorení pre monogamný život? Áno alebo nie?

Niektorí áno, niektorí nie.

Ako by ste definovali šťastný vzťah jednou vetou?

To je nejaká fantázia alebo skôr rozprávka pre dospelých.

Najhoršia veta, ktorú môžete povedať onkologicky chorému pacientovi?

Je otázka, či ju povie príbuzný, ten najbližší, potom je to určite: Je to také strašné, že od teba musím odísť, pretože sa nemôžem pozerať na to, ako trpíš. A potom, keď to povie lekár: Nemáme pre vás žiadnu liečbu, je dôležité, aby ste sa doma porozprávali s najbližšími.

Kto je podľa vás najviac sexy muž na planéte?

Môj manžel.

Najoriginálnejšie pozvanie na rande, aké ste kedy počuli alebo zažili?

Najoriginálnejšie nie je publikovateľné. Ale to menej originálne, čo mi teraz preblyslo hlavou a stalo sa mi: svojho času ma jeden lekár pozýval na rande a ja som ho stále odmietala. A on sa ma spýtal, či s ním pôjdem na večeru, keď sa postaví nahý niekde, napríklad na Václaváku. Myslela som si, že to nikdy neurobí, tak som povedala áno. Prišli sme tam, na to miesto, ktoré bolo verejné priestranstvo, on tam kriedou napísal hej, tam sa postavil a bolo to.

Myslíte si, že sex na prvom stretnutí je chyba?

Vo verejnom dome je to pravidlo.

Keď zbadáte na verejnosti pár, v ktorom je muž o 30 a viac rokov starší ako žena, čo vám napadne ako prvé?

Chudák. Ale neviem, ktorý z nich, asi obaja trošku.

Akú najcennejšiu radu ste dali svojej dcére v súvislosti s mužmi?

Že ich nikdy nepochopí, ale môže ich mať rada.

Kde dnes nájsť dokonalého partnera?

Vo filme.

Čo si myslíte o online zoznamkách v jednej vete?

Keď niekto hľadá sex, je to úžasné, ale keď hľadá vzťah, mal by najskôr skúsiť offline.

Najväčší trapas na rande, aký sa vám kedy stal?

Keď som šla na rande s jedným a odišla som s druhým.

Kedy naposledy ste sa cítili šťastná?

Včera, keď som dopísala knihu.

Spočítali by ste, koľkým párom ste zachránili vzťah?

Už to robím dlho, takže ich bude určite viac než stovka, ale niekedy sa to nepodarí a niekedy som ho ani zachraňovať nechcela, pretože to nebolo žiaduce.

Ktorú z vašich kníh by ste mi odporučili ako tú najlepšiu?

Tá najlepšia je tá, ktorú mám ešte v hlave.
Respondent sa pýta redaktora:

Akú ste si dnes urobili radosť?

Ešte žiadnu, ale deň sa ešte neskončil.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - porodník Antonín Pařízek:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - Bořek Slezáček:
Zobrazit článek