Top hledané
Výsledky (0)
Národné múzeum hostí unikátnu filatelistickú výstavu v hodnote 9,6 milióna eur.

V Prahe sa začína výstava známok v hodnote 9,6 milióna eur. Červený maurícius privezie ochranka

Karolína Lišková
16.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty

Národné múzeum úplne prvý raz v dejinách predstaví filatelistickú výstavu súkromných zberateľov. Unikátna výstava s názvom Poklady světové filatelie je celosvetovo jedinou filatelistickou výstavou tohto roka. „Známkoví“ nadšenci sa môžu tešiť na skutočné rarity, napríklad Červený maurícius, ktorý vraj do múzea privezie špeciálna ochranka len pár minút pred začiatkom výstavy.

Známku privezie ozbrojená ochranka

Verejnosť vníma súrodenecké duo v modrej a červenej farbe ako jedny z najznámejších známok. V Prahe bude teraz možné vidieť Červeného maurícia z roku 1847.

Spolu s modrou dvojpencou sa stali legendami, pretože práve ony po prvýkrát ukázali, ako môže byť nejaký unikát nedostupný. Z pôvodného nákladu 500 kusov sa do dnešného dňa dochovalo len 15 Červených mauríciov. Jeden z nich patrí aj českému filatelistovi a investorovi, ktorý svoj poklad požičal organizátorom výstavy. Jeho hodnota sa odhaduje na 766 tisíc eur. Vzhľadom na jeho cenu sa na výstavu dopraví až tesne pred jej začiatkom v sprievode ozbrojenej ochranky.

Otvoriť v galérii (3)
Červený mauritius.
Červený mauritius. Source: archiv Prestige Philately Club Prague

Modrý maurícius zostal v sejfe

Najznámejšiu známku sveta, Modrý maurícius, by ste tu teda nenašli.

„Manipulácia so známkou je mimoriadne náročná a nechceme ju príliš často vyťahovať na svetlo,“

vysvetlil organizátor výstavy a prezident Prestige Philately Clubu Prague Tomáš Mádl.

Otvoriť v galérii (3)
Modrý mauritus.
Modrý mauritus.Source: profimedia.cz

Maurícius je síce najznámejšou koloniálnou známkou, málokto však vie, že nebol úplne prvou. Už v apríli roku 1847 bola totiž na ostrove Trinidad vydaná Lady McLeod. Ani táto známka nebude na výstave chýbať.

Absolútne prvenstvo vo svete poštových známok drží známka Penny Black, ktorá uzrela svetlo sveta už v roku 1840. Na výstave bude možné si pozrieť unikátnu rekonštrukciu jej hárku.

Ružový Merkúr

Medzi ďalšie unikáty patrí aj ružový Merkúr. Červený či vzhľadom na svoj špecifický odtieň nazývaný aj ružový Merkúr je svetovo preslávená a takisto najdrahšia rakúska známka. Keďže bola platná aj na českom území, ide zároveň aj o jednu z najdrahších známok českej poštovej histórie.

Tradične je táto známka považovaná za jednu z ikon takzvanej svetovej klasiky, dochovalo sa totiž len 40 exemplárov. Z vzácneho exemplára, ktorý bol vždy súčasťou tých najväčších zbierok, si návštevníci môžu pozrieť až tri kusy. Všetky sú od českých majiteľov a ich celková hodnota je zhruba 536 tisíc eur. V takom veľkom počte sa navyše dosiaľ nikde neobjavili.

Medzi vystavovanými raritami bude aj niekoľko ďalších exkluzívnych exemplárov, ako je úplne prvý list prepravený pravidelnou poštou v 16. storočí alebo prvé novinové známky sveta či unikáty pretlačí Pošta Československá 1919.

Otvoriť v galérii (3)
Československá známka.
Československá známka. Source: archiv LP-Life.cz

Žiadosť o výnimku

Výstava Poklady světové filatelie sa mala pôvodne konať už počas novembra. Vzhľadom na protiepidemické vládne nariadenia bolo Národné múzeum uzatvorené a nebolo tak isté, či sa akciu podarí uskutočniť už tento rok.

„Keď už sa opatrenia uvoľnili, mali sme radosť, že budeme môcť výstavu uskutočniť, ale vláda opäť všetko uzatvára od piatka 18. decembra. Preto sme ministerstvo požiadali o výnimku. Ak ju dostaneme, výstava bude dostupná do 3. januára s možným predĺžením do 8. januára. Ak žiadosti ministerstvo nevyhovie, diváci si ju budú môcť pozrieť len túto stredu a štvrtok a potom už len v online verzii,“

hovorí Mádl.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie