Po šestnásťročnom intenzívnom koncertovaní po celom svete sa riaditeľ Bohemian Music Agency a šéfdirigent Bohemian Symphony Orchestra Prague Martin Šanda dostal do nepríjemnej situácie. Koronavírus zrušil všetky jeho koncerty. On ale nelenil a vymyslel spôsob, ako svojich kolegov nenechať v štichu. Založil firmu a z muzikantov sa hneď stali šoféri, ktorí ľuďom dovážajú nákup až k dverám. A keďže sú to navyše svetoví virtuózi, tak občas doručia aj nejakú tú peknú pesničku. Martin nám v rozhovore pre LP-Life.sk porozprával nielen o tom, ako vznikla firma Přivezeme Nákup.cz, ale tiež o tom, že umelci z dôvodu nedostatku peňazí začali trpieť napríklad depresiami…
Posledný koncert pred prvou vlnou pandémie sme mali 12. marca 2020, a to v Katedrále svätého Klimenta v Prahe. To sme boli ešte prehnane optimistickí a vraveli si, že ako rýchlo to prišlo, tak rýchlo to zase odíde. Následne sme museli zrušiť niekoľko desiatok koncertov v marci až júni. Bohužiaľ, vrátane novo pripravovaného audiovizuálneho projektu Carmina Burana skladateľa Carla Orfa v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe. Po tom, ako prišlo letné rozvoľnenie, odohrali sme pár koncertov v lete a posledný väčší koncert bol 11. augusta práve v Obecnom dome. Potom prišla druhá vlna pandémie, a to nám už bolo jasné, že si tak skoro verejne nezahráme.
Ako ste vy a ostatní umelci, ktorých máte na starosti, reagovali, keď ste zistili, že nebudete môcť vystupovať, koľko koncertov sa muselo zrušiť a koľko peňazí to stálo?
Ako som už vravel, na začiatku prvej vlny sme boli plní optimizmu. Veď na chrípkové epidémie sme boli zvyknutí už roky. Takpovediac studená sprcha prišla so začiatkom druhej vlny. Málokto si uvedomuje, že agentúra musí platiť prevádzkové náklady, aj keď nemôže organizovať koncerty, ako nájmy za kancelárie a uskladnenie hudobných nástrojov a archívov, energie, údržbu. Rádovo ide o stotisíce.
Bolo to na začiatku októbra 2020, teda na začiatku druhej vlny pandémie. Museli sme zrušiť zvyšok koncertov do konca roka vrátane niekoľkokrát presúvaného veľkého koncertu Carmina Burana v Obecnom dome a obrovského koncertu Hauser in Prague (Stjepan Hauser/2cellos) v pražskej Veľkej športovej hale. O desiatkach menších koncertov vrátane vianočných ani nehovorím.
Vymýšľanie zase toľko práce nedalo. Mali sme to v hlave pripravené už nejakú chvíľu. Navyše si myslím, že sme ja aj môj obchodný partner František Zemjánek celkom kreatívni a už sme sa za svoj život stretli s mnohými zmenami.
Napríklad František je okrem iného bývalý šéf pražskej kriminálky – odbor vraždy a krádeže, a dnes je z neho úplne famózny dramaturg kultúrnych akcií, ktorého si žiadajú najväčšie svetové firmy a korporácie, napríklad Microsoft. Takže neustála realizácia niečoho nového bola naším denným chlebom dlhé roky a na pestrosť života sme sa nemohli vôbec sťažovať. Realizácia teda bola rovnako rýchla ako príprava našich spoločných akcií. Veľmi nám pomohli priatelia a okrem iného tiež skvelí muzikanti z Orange Cup Studio, ktorí nám e-shop pripravili na prevádzku za neuveriteľne krátky čas a patrí im za to obrovské ďakujem! Vlastne nás najviac zdržala len pomalosť českých bánk…
Opíšte detailne, ako biznis funguje – koľko máte ľudí, áut, zákazníkov, čo rozvážate, kde nakupujete, kam až jazdíte, aké máte dodacie lehoty?
Samozrejme, každé začiatky sú ťažké. Je potrebné sa neustále učiť. Ale ak to, čo robíte, robíte poctivo a srdcom, ľudia to dokážu oceniť. Ja som sa napríklad naučil veľa nového o online marketingu a teraz už napríklad viem, že PPC alebo SEO nie sú skratky nejakých sexuálnych úchyliek. (smiech)
Rozvážame kompletný sortiment potravín, tiež drogériu, domáce potreby, krmivá pre domácich miláčikov a v súčasnosti aj potrebné ochranné pomôcky proti šíreniu COVID-19. Sme vlastne klasický online supermarket s komplexným sortimentom, ktorý ale neustále rozširujeme. Momentálne rozvážame prostredníctvom našich kuriérov po celej Prahe a priľahlom okolí, a to podľa času objednávky a vyťaženosti kuriérov buď v ten istý deň, keď bol tovar objednaný, najneskôr však v nasledujúci deň. Ale prostredníctvom služby Balíkovna rozosielame všetok tovar okrem čerstvého a chladeného po celej ČR. Máme svojich zmluvných dodávateľov. Navyše sa snažíme držať ceny čo najnižšie – ide nám viac o spokojných a vracajúcich sa zákazníkov, a tým aj viac pracovných príležitostí pre našich umelcov bez práce, než o vlastný zisk a prospech.
Aj v súčasnom, celkom depresívnom období dokážeme našim zákazníkom priviezť spoločne s nákupom aj trochu radosti. Na prianie zákazníkov máme i „hudobných“ kuriérov, ktorí dokážu zákazníkovi v rámci možností napríklad krátko zaspievať alebo zahrať. A občas to býva zábavné, keď si niekto z ulice objedná dovoz napríklad so spievajúcim kuriérom a vo finále má z toho celá ulica, ako sa vraví, druhé Vianoce. Veľmi dojemné bolo, keď sme boli prítomní pri žiadosti o ruku.
Zaujíma ma psychika vaša a umelcov – ako to všetci berú, majú rodiny, ktoré musia živiť, musíte predsa skúšať. Ako sa vám to všetko darí skĺbiť, ako sa staráte o svojich muzikantov?
Stovky umelcov „na voľnej nohe“ prišli o všetku prácu a zdroj obživy. Nie sú to len muzikanti, ale tiež herci a ďalšie nadväzujúce umelecké profesie, ako technici, zvukári, osvetľovači, maskérky, vlásenkárky a mnoho ďalších, bez ktorých by koncerty alebo divadelné predstavenia nemohli fungovať tak, ako sme boli zvyknutí.
U nás majú kuriéri kĺzavý pracovný čas a majú tak možnosť udržiavať aj sami seba v hudobnej kondícii. Samozrejme, ak vám niekto zo dňa na deň zakáže vykonávať to, na čom driete celý život, zanechá to na vašej psychike obrovské následky.
Klasický muzikant je zvyknutý cvičiť od šiestich rokov niekoľko hodín denne, v čase štúdií bežne šesť až desať hodín každý deň. A keď sme mali klasické skúšky alebo nahrávanie, boli sme denne v procese pokojne dvanásť hodín. A potom vám 12. marca 2020 vláda povie, že je koniec a nesmiete nič, len sedieť a čakať. Mnoho ľudí v našom okolí začalo trpieť depresiami z úplne nejasnej budúcnosti. Ako zaplatiť nájom, za čo kúpiť jedlo pre rodinu a tak ďalej.
Niektorí „premúdrení“ sa začali s obľubou oháňať online koncertami. Tie si ale môže dovoliť jedine štátom dotovaný orchester alebo divadlo, ktorým idú aj v súčasnosti peniaze priamo z vreciek nás, daňových poplatníkov. Náklady na taký koncert ťažko prevyšujú príjmy, a to si my, ktorí sme nikdy nepoberali žiadnu dotáciu, nemôžeme dovoliť.
Vyštudoval som hru na husle a následne dirigovanie. Som riaditeľom Bohemian Music Agency s.r.o. a šéfdirigentom Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP). Okrem toho, že posledných takmer desať rokov uvádzame pravidelné koncerty v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe, koncertujeme takmer po celom svete. Za zmienku stojí napríklad mesačné turné po celom Japonsku, ale tiež mnoho európskych turné (Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a ďalšie).
Okrem klasických koncertov sa tiež špecializujeme na spoluprácu s rockovými, popovými i metalovými kapelami a umelcami. Z tých zahraničných rockerov to boli napríklad Alice Cooper, Bonnie Tyler, Kim Wilde, Gianna Nanini, Joey Tempest (Europe), Steve Lukather a Boby Kimball (Toto), Rick Parfitt (Status Quo), Ian Gillan (Deep Purple), Dan McCafferty (Nazareth), Mick Box a Bernie Shaw (Uriah Heep) alebo napríklad kapela Corvus Corax. S niektorými z nich sme dvakrát absolvovali aj festival vo Wackene, čo je jeden z najväčších metalových festivalov v Európe.
Z metalových kapiel sme ako prvý orchester spolupracovali s kapelou Sabaton na festivale Rock in Vienna, a Visions of Atlantis na festivale Bang Your Head.
Zo zahraničnej popovej scény to boli napríklad taliansky spevák Max Gazzé či nemecká speváčka Helen Fischer. A keď prejdeme do „populárnej klasiky“, sú to Vanessa Mae, Sarah Brightmann, The Tenors alebo José Carreras.
Z českých populárnych umelcov to bola spolupráca s Ivetou Bartošovou, Václavom Noidom Bártom, Markétou Konvičkovou, Gabrielou Goldovou alebo Xindlom X. A z tých klasických to boli napríklad sopranistka Kateřina Kněžíková a Václav Hudeček.
Na to sa ťažko odpovedá, pretože nikto netuší, kedy to pominie. Len veríme, že to pominie. Len čo sa tak stane, začneme hrať, ale firmu necháme bežať, aj keď tej práce bude menej. Ale verím, že extra zárobok sa bude hodiť aj ku koncertovaniu.