Cestovanie v období Covidu je a bude iné než v časoch pred ním. Meteorologické leto je každopádne tu a letná turistická sezóna sa začína. Už to je samo osebe dobrá správa. Podmienky cestovania do jednotlivých destinácií sa neustále menia a významné zmeny nastali práve od júna. Poďme sa pozrieť na vzdialenejšie destinácie a niektoré covidové paradoxy. Snáď vás po prečítaní tohto článku neprejde chuť vydať sa na cesty.
Nielen, že sa zmenili pravidlá bezplatného testovania, ale ľudia, ktorí sa chystajú na zahraničnú dovolenku, môžu získať potvrdenie o negatívnom teste online, rovnako ako potvrdenie o prekonaní ochorenia alebo očkovaní. Všetky tieto informácie poskytuje Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky a po ich stiahnutí si certifikát môžete pred cestou uložiť do mobilu či vytlačiť. Okrem online možnosti ho získate aj v očkovacom centre a potvrdenie o prekonanom Covide aj u praktického lekára. Samozrejme ale neplatí všade a aj tu je nejaké „ale“: hoci s týmto certifikátom môžete cestovať najmä do bližších krajín, ako je Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Slovensko či Slovinsko, aj naďalej platí, že podmienku vstupu si každá krajina definuje sama.
Od 1. júna je navyše možné si nechať urobiť dva PCR testy a štyri antigénne testy mesačne zdarma, ktoré sú hradené zdravotnou poisťovňou. Keďže na cestovanie do vzdialenejších destinácií ale väčšinou potrebujete anglický certifikát (niekedy i ruský), za tieto si musíte extra priplatiť.
Dobrou správou je, že už do siedmich krajín môžu Česi bez testu, ktorý nahradí absolvované očkovanie. Ide o Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko a Chorvátsko. A niektoré z nich (Chorvátsko, Maďarsko a Rakúsko) dokonca uznávajú už prvú dávku (22 dní po aplikácii). Tá mimochodom uľahčuje i návrat z niektorých krajín stredného a vysokého rizika, medzi ktoré patrí napríklad Fínsko, Írsko, Nórsko, Portugalsko, Grécko, Španielsko a Taliansko. Ak teda máte za sebou prvú dávku očkovania, po návrate z týchto krajín vás nečaká karanténa ani testy!
Podmienky sú navyše recipročné. Turisti z týchto krajín môžu pri rovnakých podmienkach aj do Česka. Umožnený im pritom bude i vstup do reštaurácií, rovnako ako využívanie ďalších služieb. Od 1. 6. môžu do Česka vstúpiť tiež očkovaní turisti z Izraela, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Južnej Kórey. To všetko sú relatívne dobré správy. Dalo by sa teda povedať, že turizmus sa pomaly vracia do normálu?
„Úplne normálna tohtoročná turistická sezóna nebude, ale rozhodne bude lepšia ako tá minuloročná. Podľa odhadov by tento rok mal byť minimálne dvojnásobne lepší než minulý,“
povedal relácii Epicentrum denníka Blesk zástupca predsedu asociácie cestovných kancelárií Jan Papež. A dodal, že zhruba spolovice obsadia zájazdy ľudia s poukazmi z minulého roka. Momentálne sú medzi klientmi cestovných kancelárií poukazy za jeden a pol miliardy korún (59 mil. eur, pozn. red.).
Súčasné cestovanie v mnohých krajinách navyše už dávno neovplyvňuje koronavírusová pandémia, ale skôr politická reakcia na ňu.
„Existujú veľmi bezpečné krajiny, do ktorých sa stále nesmie, či už z rozhodnutia danej krajiny, alebo z rozhodnutia nášho ministerstva zdravotníctva,“
„Existujú krajiny, ktoré vás prijmú bez testu, ale vy sa do nich musíte nejako dostať. To znamená pristúpiť na podmienky leteckých spoločností, ktoré testy vyžadujú. A potom sa z nich musíte tiež vrátiť, čo znamená akceptovať podmienky ministerstva zdravotníctva,“
Iná situácia väčšinou vládne v krajinách Európskej únie. S negatívnym testom je pre turistov otvorená napríklad Dominikánska republika. To návštevníkov Veľkej Británie podľa webových stránok Ministerstva zahraničia čaká po prílete desaťdňová karanténa v domácom prostredí. Dokonca bez série testov sa nezaobídu návštevníci Egypta a Spojených arabských emirátov. Tieto krajiny rovnako ako Tunisko a Turecko neuznávajú ani ukončené očkovanie.
V zimných mesiacoch boli obľúbenou turistickou destináciou Maldivy. Teda až dovtedy, kým sa tamojšia epidemiologická situácia nezhoršila do tej miery, že krajina vyhlásila stav núdze. K uzatvoreniu hraníc ale nepristúpila. Na vstup je nutný opäť negatívny test na koronavírus.
Uzatvorené naďalej zostáva Maroko a Izrael. Do Juhoafrickej republiky, Brazílie, Kene a niekoľkých ďalších afrických štátov majú Česi zakázaný vstup. Naopak, bez podmienok je pre turistov otvorené Albánsko, Andorra, Lichtenštajnsko, Mexiko a Severné Macedónsko. Problematický je však návrat z týchto krajín. Ten sa väčšinou nezaobíde bez testu a prípadnej karantény.
Jedny z najprísnejších pravidiel má Austrália a Nový Zéland. Obe krajiny turistom ešte vôbec neotvorili svoje hranice. Na Nový Zéland je vstup už 14 mesiacov umožnený len občanom, rezidentom a ich rodinným príslušníkom, a to za veľmi prísnych podmienok. Každý prichádzajúci musí po prílete stráviť dva týždne v štátom riadenom karanténnom zariadení hotelového typu. To je navyše v niektorých prípadoch spoplatnené čiastkou pohybujúcou sa v rozmedzí od 3 100 do 5 000 NZD (asi 1 818 až 2 933 eur, pozn. red.).
Túto karanténu absolvovala v januári tohto roka aj autorka tohto článku, ktorá má na Novom Zélande rodinu. Na dva týždne vás normálne zamknú v hotelovej izbe. Jedlo vám trikrát denne prinesú pred dvere, nárok máte na hodinovú prechádzku denne, ktorá je do negatívneho výsledku prvého testu s eskortou. Testy absolvujete tri. Prvý po príjazde, druhý na piaty a tretí na dvanásty deň pobytu. V prípade negatívneho výsledku vás na 14. deň v rovnakú hodinu, v akú ste prileteli, prepustia. Je to dlhé, ale dá sa to prežiť. Ak sa zabavíte, tak aj bez väčších ťažkostí.
Podmienky vstupu na Zéland sú prísne, ale majú svoje výsledky. Krajina doteraz zaznamenala len 2 317 prípadov. V súčasnosti má len 17 aktívnych prípadov (všetky zachytené v týchto karanténnych zariadeniach).
Platená karanténa čaká aj cestujúcich do niektorých ázijských krajín vrátane Thajska. Cena je medzi 30 tisícmi do 220 tisícov bahtov (1 baht je 0,026 eura) v závislosti od kategórie hotela. Za luxusnú karanténu tak zaplatíte zhruba 132 tisíc korún (5 200 eur, pozn. red.). V prípade pozitívneho testu cestovateľov čaká izolácia v inom zariadení, opäť na vlastné náklady.
Paradoxom sú niektoré tmavo červené krajiny mimo EÚ, ktoré sú na tom z epidemiologického hľadiska oveľa lepšie ako väčšina krajín EU. Napríklad Cookove ostrovy od 3. januára do 29. mája nezaznamenali jediný prípad koronavírusu. Krajina je pritom na cestovateľskej mape vedená ako tmavo červená. V Európe sú na tom podobne Čierna Hora, Macedónsko a Albánsko.
„Ministerstvo zdravotníctva skrátka väčšinu krajín mimo EÚ automaticky a často nezmyselne označuje tmavo červenou farbou, nezávisle od toho, aká je v nich situácia. Každá z krajín EÚ navyše pracuje s inou cestovateľskou mapou. Každá je inak prísna a rozhoduje sa aj na základe vzťahu s druhou krajinou,“
Prvé informácie o vstupe do väčšinou blízkych krajín sme písali tu. Pretože sa ale stále všetko mení a o covidových pasoch sa nám stále môže skôr snívať, pozrime sa, aká je aktuálna situácia.
Najobľúbenejšia dovolenková destinácia podľa informácií denníka Mladá fronta Dnes prijíma turistov buď s negatívnym testom, alebo už zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu (po 22 dňoch). Pred odjazdom sa odporúča vyplniť vstupný formulár. Podobné podmienky nastavilo tiež Maďarsko a Rakúsko.
Grécko vyžaduje na vstup spolu s vyplnenou vstupnou registráciou kompletné očkovanie. Očkovaní turisti môžu ísť aj na Cyprus. Bez očkovania je nutný negatívny PCR test. Podobné pravidlá má i Francúzsko, kde budete navyše musieť na hraniciach vyplniť čestné vyhlásenie o neinfekčnosti.
Turistom s ukončeným očkovaním krajina umožní vstup až 8. júna. Dovtedy budú musieť cestovať s negatívnym PCR testom alebo potvrdením od lekára o prekonanom ochorení Covid-19. To však musí byť v angličtine či španielčine.
Čaká na európsky Covid pas, respektíve dohodu o ňom. Očkovanie zatiaľ neuznáva. Cestovanie je možné s negatívnym testom a po vyplnení príjazdového formulára.
Bez testu môžete v krajine pobudnúť menej ako 24 hodín. Ďalší pobyt v krajine vyžaduje ukončené očkovanie, negatívny test alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19. Všetkých prichádzajúcich tiež čaká povinná registrácia. Povinná karanténa sa Čechov už netýka.
Jediná úplne otvorená krajina. Nevyžaduje očkovanie ani test. Avšak len ak prídete do krajiny vlakom, autom či autobusom. Pri cestovaní lietadlom sa bez negatívneho testu nezaobídete.
Zatiaľ čo ostrov Madeira uznáva dokončené očkovanie, pevninské Portugalsko nie. Cestovať teda môžete len s negatívnym testom.
Cestovateľ často môže len neveriacky krútiť hlavou. Ako je vidno, z cestovania sa začína stávať adrenalínový zážitok. Zrejme však ide o iný typ adrenalínu, než aký turista na svojich cestách vyhľadáva. Tak pevné nervy a veľa cestovateľských zážitkov.
Leoš Mareš s Monikou boli nedávno v Španielsku. Týnuš Třešničková pri Červenom mori, Nikol Švartnerová v Marbelle, Nela Slováková v Mexiku, Dara Rolins v Emirátoch. Ktoré z týchto mien budete nasledovať?
Keďže vstupné podmienky do jednotlivých krajín nie sú jednotné, rozhodne je vhodné si ich naštudovať na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.