Top hledané
Výsledky (0)
November je mesiac pľúc. Podporme charitatívnu zbierku nadácie Naše plíce a tímu Rytíři Kladno pre kladenskú nemocnicu.

Poďakujme sa našim pľúcam za 6 miliónov nádychov za rok

Kristina Vacková
03.Nov 2021
+ Pridať na Seznam.cz
7 minut

Hoci všetci vieme, že bez pľúc by sme nemohli dýchať a žiť, málokto si zisťuje zaujímavosti o tomto pre nás životne dôležitom orgáne. Vedeli ste napríklad, že povrch pľúc je dostatočne veľký, aby pokryl celý tenisový kurt? Naše pľúca sú navyše natoľko úžasný orgán, že dokážu „dýchať“ 7 500 litrov vzduchu za deň. A keďže november je mesiacom pľúc, prijmite našu výzvu a venujte im nasledujúcich 30 dní.

Naše pľúca fungujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. Dýchajú 12- až 15-krát za minútu, čo znamená 17 000 nádychov denne alebo viac ako 6 miliónov nádychov za rok. A nemajú žiadne dni dovolenky! Pľúca sú jedným z najväčších orgánov v našom tele. Okrem toho, že povrch oboch pľúc je zhruba rovnako veľký ako tenisový kurt, celková dĺžka dýchacích ciest, ktoré nimi prechádzajú, je niečo málo vyše 2 400 kilometrov, čo je asi ako z Prahy do Madridu.

Otvoriť v galérii (12)
Průřez mužským a ženským tělem
Průřez mužským a ženským tělemSource: Pixabay

Život s jednou polovicou pľúc

Všetci máme obvykle dva pľúcne laloky, ale nie každý vie, že ľavá polovica pľúc je o niečo menšia a má zárez, aby poskytla miesto pre srdce. Každá polovica pľúc je rozdelená na laloky – ľavá polovica pľúc má dva a pravá tri, ktoré pripomínajú balóniky naplnené hubovitým tkanivom. Každý lalok prijíma vzduch zo svojej vlastnej vetvy bronchiálneho stromu, ale všetky majú rovnakú funkciu: privádzať kyslík do krvného obehu a odstraňovať oxid uhličitý. Preto je možné, ale samozrejme nie ideálne, žiť len s jednou polovicou pľúc.

Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha
Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha, Praha 2

Naše pľúca v číslach

Kapacita pľúc je množstvo vzduchu, ktoré naše pľúca zadržia pri jednom nádychu. Líši sa podľa veľkosti človeka, veku, pohlavia a zdravia dýchacích ciest. Maximálne množstvo vzduchu, ktoré môžu pľúca priemerného dospelého muža poňať, je asi šesť litrov. Každý deň pritom vdýchneme niečo vyše 7 500 litrov vzduchu, čo je dosť na to, aby sme vzduchom naplnili bazén normálnej veľkosti. Je to množstvo potrebné na okysličenie približne 7 500 litrov krvi, pumpovaných denne naším srdcom.

Hlavným dýchacím svalom je bránica. Táto kupolovitá svalová stena odvádza väčšinu dychovej práce tým, že rozširuje a sťahuje hrudník, aby nasával vzduch dovnútra a von z pľúc. Ak sú vaše pľúca zdravé, je to asi 80 percent. Keď pľúca potrebujú byť výkonnejšie, napríklad keď trpíte pľúcnym ochorením, ktoré zhoršuje dýchanie, alebo ste športovec či hudobník, ktorý chce zvýšiť výkon, bežným spôsobom, ako začať, sú dychové cvičenia zamerané na bránicu.

Otvoriť v galérii (12)
Pacient s respiračními problémy na lůžku pod dohledem lékařů
Pacient s respiračními problémy na lůžku pod dohledem lékařůSource: Freepik

November – mesiac pľúc

November je mesiacom pľúc a dýchania, a s tým spojenej pľúcnej kultivácie a hygieny. Pľúcne ochorenia skracujú životy mnohých, čo sme si najmä v posledných dvoch rokoch celosvetovej pandémie dobre uvedomili. Naše pľúca pracujú bez oddychu. Aj keď my oddychujeme alebo spíme, ony usilovne transportujú kyslík do nášho krvného obehu a vylučujú oxid uhličitý. Sú teda súčasťou seriózneho „biznisu“ prevádzkovaného zložitou štruktúrou orgánov a tkanív, nášho dýchacieho systému.

Otvoriť v galérii (12)
Lékařka v roušce analyzující rentgen plic
Lékařka v roušce analyzující rentgen plicSource: Freepik

Orgán, ktorý môžeme sami chrániť

V ľudských mysliach narastá aj povedomie o rakovine pľúc, preto je práve jeseň skvelý čas prestať brať tento životne dôležitý orgán ako samozrejmosť. Hoci nás pľúca udržiavajú pri živote a v zdraví, väčšinou na ne nemusíme vôbec myslieť. Ale to robíme chybu.

Naše telo má prirodzený obranný systém navrhnutý tak, aby chránil pľúca a udržiaval nečistoty a choroboplodné zárodky na uzde, aby do nich neprenikli. Aj napriek tomu ale môžeme urobiť pre pľúca veľa aj sami. Prinášame niekoľko spôsobov, ako udržať pľúca zdravé a znížiť riziko ich ochorenia.

Otvoriť v galérii (12)
Dívka s činkami v parku
Dívka s činkami v parkuSource: Freepik

Normálne je nefajčiť

Fajčenie cigariet je hlavnou príčinou rakoviny pľúc a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), ktorá zahŕňa chronickú bronchitídu a emfyzém. Cigaretový dym totiž zužuje dýchacie cesty a sťažuje dýchanie, spôsobuje chronický zápal alebo opuch pľúc, ktorý môže viesť až k chronickej bronchitíde.

Pri dlhodobom vdychovaní dymu môže dôjsť k zničeniu pľúcneho tkaniva, čo môže prinášať zmeny, ktoré prerastú do rakoviny. Ak ste sa tohto zlozvyku ešte nezbavili, je načase začať napríklad práve teraz.

Otvoriť v galérii (12)
Muž se zlomenou cigaretou
Muž se zlomenou cigaretouSource: Freepik

„Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť pre naše pľúca, je nefajčiť, či už ide o bežné cigarety, alebo elektronické cigarety, známe tiež ako vaping,“

povedal pre LP-Life lekár Antonín Weisner.

„Vieme, aké dlhodobé účinky majú cigarety na pľúca a ďalšie orgány vrátane srdca a krvných ciev. Nepoznáme síce dlhodobé účinky vapingu, ale obávame sa, že by mohli byť rovnako zlé a že za desiatky rokov naozaj uvidíme účinky dlhodobého používania elektronických cigariet.“

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Pohybujte sa v zdravom prostredí

Našim pľúcam takisto pomôže, keď sa vyhneme vystaveniu vnútorne znečisťujúcim látkam.

Pasívne fajčenie, používanie chemikálií v domácnosti a na pracovisku – to všetko môže spôsobiť alebo zhoršiť pľúcne ochorenie. Urobte svoje domovy a autá nefajčiarske, otestujte radón vo svojej domácnosti, vyhnite sa cvičeniu vonku v dňoch so zlým ovzduším. A snažte sa viac vzdelávať.

Otvoriť v galérii (12)
Mladá dívka s respiračními problémy
Mladá dívka s respiračními problémySource: Freepik

Aj kvalita vonkajšieho vzduchu sa každý deň líši a v niektoré dni je najmä vo veľkých mestách nezdravé dýchať. Znalosť toho, ako znečistenie vzduchu vonku ovplyvňuje naše zdravie, a užitočné stratégie na minimalizáciu dlhodobého vystaveniu nečistotám nám môžu pomôcť udržať sa v pohode. Zmena klímy a prírodné katastrofy môžu tiež priamo ovplyvniť zdravie pľúc.

Otvoriť v galérii (12)
Žena s cigaretou, detail obličeje
Žena s cigaretou, detail obličejeSource: Pixabay

Pozor na infekcie, najlepšie je cvičenie

Nachladnutie alebo iné respiračné infekcie môžu mať niekedy veľmi vážne následky, ale aj proti nim je možné sa chrániť. Pomáhajú aj také banality, ako časté umývanie rúk, vyhýbanie sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, najmä v období nachladnutia a chrípky, dbanie na dobrú ústnu hygienu a pravidelné kontroly pľúc lekárom. Pomocou je aj vakcinácia proti chrípke či novej hrozbe Covid-19.

Rovnako ako u bežných ochorení, i pravidelné kontroly pomáhajú predchádzať prípadným problémom. Je totiž možné, že pľúcne ochorenie zostane dlho neodhalené, kým nie je vážne. Preto je lepšie mať istotu. Počas pravidelných kontrol bude váš lekár počúvať vaše dýchanie a spýta sa na vaše obavy a rodinnú anamnézu.

A mali by ste do svojho dňa zaradiť aj cvičenie, a to bez ohľadu na to, či ste mladí alebo starí, štíhli alebo veľkí, zdatní alebo žijete s chronickým ochorením či postihnutím. Fyzická aktivita totiž pomáha udržať pľúca zdravé.

„Na zaistenie správneho zdravia pľúc by ste mali cvičiť. Rovnako ako cvičenie robí silné a zdravé svaly, posilňuje aj pľúca a zvyšuje ich efektivitu. Priemerný človek by mal stráviť stredne intenzívnym cvičením 150 až 300 minút týždenne alebo 40 minút denne, alebo 75 až 150 minút týždenne venovať intenzívnej fyzickej aktivite. Ak dokážete cvičiť viac ako 300 minút, samozrejme, znásobujú sa aj benefity,“

povedal pre LP-Life fitness tréner David Vondra.

Otvoriť v galérii (12)
Mladá dívka se protahuje
Mladá dívka se protahujeSource: Freepik

Pľúca a čínska medicína

Dokonca aj podľa čínskej medicíny je elementom jesene kov a z orgánov priraďujeme ku kovu práve pľúca v novembri a hrubé črevo v decembri. November je mesiac, keď sa rok pomaly preklápa do zimy. Príroda sa upokojuje a my máme potrebu byť viac doma. A práve preto by sme sa mali naučiť hospodáriť s našou energiou, rovnako ako to môžeme sledovať v prírode. Môžeme tak dosiahnuť aj oslabenie depresií, strachov a zlej nálady.

Správne dýchanie je nesmierne dôležité, pretože je prevenciou proti nachladnutiu, zlepšuje náladu a napomáha dobrému spánku. Väčšinou sa odporúča dýchať len nosom, pretože sliznica v nose zachytáva nečistoty a ohrieva vzduch. Pľúca sú veľmi náchylné na chlad z vonkajšieho okolia a často podliehajú zápalom. Dlhodobé oslabenie pľúc má však za následok i chradnutie celého organizmu, pretože pľúca zásobujú každú bunku v tele kyslíkom.

Otvoriť v galérii (12)
Dívka s dýchacími problémy
Dívka s dýchacími problémySource: Freepik

Ako pľúca jednoducho posilniť?

Medzi typické prejavy oslabenia pľúc patrí nemožnosť nadýchnuť sa, dýchavičnosť, kašeľ, výrazná únava, búšenie srdca, vysychanie pleti a ťažšie ochorenia, ako astma a zápal pľúc. Ak máte zahlienené pľúca, máte zanesené a zahlienené črevá. Na úrovni duševnej je to neschopnosť alebo nechuť komunikácie a smutná nálada.

Najjednoduchšia vec, ktorú môžeme pre naše pľúca v jeseni urobiť, je zamerať sa na správny dych s dlhším výdychom. Jednoduché dychové cvičenia nás nielen povzbudia, ale aj pozitívne naladia na celý deň. Najlepšie je hneď po prebudení sa desaťkrát zhlboka nadýchnuť a dlho vydychovať nosom. Z potravín je dobré zaradiť najmä tie, ktoré majú pikantnejší charakter, respektíve zahrievajú organizmus, ako sú napríklad reďkovky, pór, cibuľa, chren, cesnak. Ideálny je aj zázvorový čaj. Je takisto dobré upraviť si spánkový režim: mali by sme chodiť spať skoro a vstávať s východom slnka, aby sme načerpali energiu na zimné mesiace.

A urobme niečo aj pre druhých.

Otvoriť v galérii (12)
Lékařka se dívá na rentgenový snímek
Lékařka se dívá na rentgenový snímekSource: Freepik

Naše plíce a Rytíři Kladno

A práve preto, že november je mesiacom pľúc, Nadačný fond Naše plíce sa rozhodol spolu s hokejovým klubom Rytíři Kladno a realitnou kanceláriou Y&T Luxury Property usporiadať charitatívnu zbierku a vybrať v nej peniaze na pľúcny ultrazvuk.

Otvoriť v galérii (12)
Charitativní sbírku pro kladenskou nemocnici pořádá Nadace Naše plíce za podpory Rytířů Kladno
Charitativní sbírku pro kladenskou nemocnici pořádá Nadace Naše plíce za podpory Rytířů KladnoSource: Naše plíce

Primárka pľúcneho oddelenia Oblastnej nemocnice Kladno MUDr. Jana Keilová k celej charitatívnej akcii LP-Life.sk povedala:

„Som primárkou pľúcneho oddelenia nemocnice Kladno. Pracujem tu už viac ako 30 rokov. V spolupráci s Nadačným fondom Naše plíce vyzývam a prosím sponzorov a darcov, aby prispeli na ultrazvukový prístroj, ktorý by nám veľmi vylepšil diagnostiku ochorenia pľúc. Bližšie informácie sú na webovej stránke www.našeplíce.cz. Ďakujem.“

Prosíme vás o súdržnosť a príspevok na pľúcny ultrazvuk SONON 300L, ktorý nemocnica potrebuje pre svojich pacientov. Zbierku môžete podporiť tu.

Otvoriť v galérii (12)
Bezdrátová ultrazvuková sonda Healcerion SONON 300L
Bezdrátová ultrazvuková sonda Healcerion SONON 300LSource: Promedica Praha

„Podporujeme českých lekárov a nemocnice. Chceme, aby sa vyšetrenie najnovšími technológiami stalo štandardom dostupným každému. Zvyšujeme povedomie o pľúcnych ochoreniach a nebezpečenstvách, ktoré ich spôsobujú. Kľúčovou súčasťou je osveta, ako sa o pľúca správne starať. S vašou podporou zaistíme, aby jedného dne všetci dýchali vzduch zdravými pľúcami. Veríme vo včasnú diagnostiku,“

povedala zakladateľka realitnej kancelárie Elena Jakubovič.

Pomôžme ľuďom sa zase zhlboka nadýchnuť.

Zdroje: nhlbi.nih.gov, zijmesvujzivot.cz, lung.ca, lung.org, nadácia Naše plíce, vlastné zisťovanie, www.darujme.cz/projekt/1205292

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie