Top hledané
Výsledky (0)
San Francisco je kontrastom medzi Silicon Valley a bezdomovectvom a zločinnosťou. Niektoré drahé európske mestá majú s kriminalitou tiež problémy.

Kriminalita v drahých mestách. Niektoré mestá s drahými nájmami majú problém so zločinnosťou

Radim Červenka
25.Aug 2024
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
San Francisco

V poslednej dobe zaujal rastúci kontrast medzi sídlami milionárov zo Silicon Valley a rastúcimi problémami s bezdomovectvom, drogami a kriminalitou v jednom z centier najbohatšieho štátu USA, kalifornskom San Franciscu. Problémy s bezpečnosťou má podľa štatistických údajov aj niekoľko európskych miest, známych predovšetkým drahým nájomným bývaním.

Kalifornia je najbohatším štátom USA. Keby sa osamostatnila, ako štát by bola piatou najväčšou ekonomikou sveta. Predbehla by ju len zvyšok USA, Čína, Nemecko a Japonsko (zoradené podľa veľkosti HDP jednotlivých štátov). Pre ďalšie porovnanie, HDP Ruska je oproti najbohatšiemu z "päťdesiatky" amerických štátov približne polovičné.

Jedným z aspektov tohto mimoriadneho bohatstva je známe sídlo technologických gigantov, tzv. Silicon Valley v San Franciscu. Nájdeme tu firmy ako Apple, Facebook, Adobe alebo Hewlett-Packard. Zamestnanci týchto firiem sa tu tešia vysokým výdelenám, lenže miesto, kde mnoho ľudí našlo svoj americký sen, má tiež svoju odvrátenú stranu mince.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Americký sen obklopujú bezdomovci a narkomani

Pozemky v Silicon Valley sú najdrahšie v krajine a svojou cenou prekonajú aj luxusné adresy na Manhattane v New Yorku. Priemerné životné náklady v San Franciscu dlhodobo prevyšujú o polovicu štandard zvyšku USA. Napr. prenájom trojizbového bytu v centre San Francisca vyjde miestnu rodinu v prepočte na približne 150 000 Kč.

Všadeprítomné drahé ceny sa podpísali na negatívnych javoch, ktoré mesto oslavujú čoraz viac. Miestne široké chodníky, na americké pomery, sa stávajú čoraz viac miestom pre stany bezdomovcov a narkomanov. Problém s vysokými cenami v San Franciscu zhoršuje opiátová kríza posledných rokov, keď sa medzi ľuďmi čoraz viac šíria drogy, aktuálne v čele s opiátom proti bolesti fentanylom.

Aj v Európe nájdeme rad miest s vysokými nákladmi na živobytie. Veľmi dobre ich dokumentuje výška ceny nájomného bývania. Práve mesačné náklady na bývanie totiž do značnej miery určujú, koľko nám toho v peňaženke zostane. Inými slovami sú často tou najväčšou položkou medzi mesačnými výdavkami domácností.

Ak sa pozrieme na najnovší prieskum cien nehnuteľností od firmy Deloitte, ktorý sa zameriava nielen na ceny nehnuteľností v európskych mestách, ale aj na ceny nájomného bývania, môžeme si urobiť obrázok, ktoré mestá sú v Európe najdrahšie. 

Drahý Londýn má v rebríčkoch kriminality nelichotivú pozíciu, Madrid nie

Prvé miesto patrí zároveň najväčšiemu mestu západnej Európy. Hlavné mesto Veľkej Británie, Londýn, je zároveň mestom s najdrahšími nájmami medzi európskymi metropolami pre rok 2024. Priemerne tu nájomníci zaplatia 33,8 eura za meter štvorcový bytu. Obvyklý sedemdesiatmetrový

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1
v Londýne tak vyjde z pohľadu mesačného nájmu na cca 60 000 korún. Na porovnanie, ceny v Prahe sú podľa indexu menej než polovičné (15,8 eura za štvorcový meter).

Ako je na tom Londýn s kriminalitou? Podľa webovej prezentácie Londýna na webe lodgeservice.com, ide o mesto s priemernou kriminalitou z globálnej perspektívy. Najčastejšie tu dochádza k protizákonnému konaniu formou násilných a sexuálnych útokov. Veľké rozdiely spôsobuje značná rozloha londýnskej metropolitnej aglomerácie, v ktorej žije 15 miliónov ľudí. Napríklad okolie Westminsteru patrí k lokalite s najväčšou kriminalitou v krajine a naopak napríklad štvrť Kingston k tým najkľudnejším.

V iných porovnaniach však Londýn nevyznieva tak lichotivo. Web cestomila.cz porovnal kriminálny index Numbea u významných európskych miest s ohľadom na zločinnosť páchanú vo dňovej dobe a Londýn sa tu umiestnil na nelichotivom piatom mieste.

Porovnanie európskych miest s ohľadom na najväčšie množstvo kriminality vyhralo juhofrancúzske Marseille. To však na rozdiel od Londýna zďaleka nekraluje výške európskych nájomných. S cenou 15 eur za meter štvorcový nájomného bývania je až za Prahou v druhej polovici rebríčka Deloitte. Pre zaujímavosť Praha s podobnými cenami nájomného ako Marseille sa nachádza hneď na druhom mieste vo zmienenom štatistike bezpečnosti za Záhrebom,

Dobré postavenie v indexe bezpečnosti majú aj drahé mestá. V tomto ohľade môžeme spomenúť španielsku metropolu Madrid. Ten má 7. najdrahšie nájomné v Európe a podobne mu patrí pekné 12. miesto medzi najbezpečnejšími krajinami podľa indexu kriminality.

Zdroje: gov.ca, deloitte.cz, traveltables.com, czechrunch.cz, cestomila.cz, lodgeservice.com, autorský článok

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie