Prejav prezidenta Donalda Trumpa bol najostrejšie sledovanou časťou jeho inaugurácie, kedy všetci sledovali, čo skutočne nový prezident plánuje vo svojom mandáte. Potvrdil v ňom to, čo hlásal v kampani, ale na druhej strane prekvapil tým, že sa rady kontroverzií hodlá naďalej držať. Trumpovými oznámeniami v kampani sa však nechcelo veriť. Aktuálne však platí pravidlo Ockhamovej britvy. Najjednoduchšie vysvetlenie je to správne. Keď Trump niečo hovorí, tak to tak aj myslí, v celej svojej kráse i hrôze. Vrátane hajlovanie, k ktorému na jeho inaugurácii došlo.
Na obranu známeho milionára a televízneho šoumena, súčasného 47. prezidenta USA, je potrebné na úvod zdôrazniť, že on nikde pred fanúšikmi nevykrikoval ani neodkazoval na príšernosť nacistické a fašistickej minulosti. Na druhej strane takú "radosť" prejavovali len jeho rozhýrení fanúšikovia, ktorí sú schopní v mene konšpiračných teórií rozbiť symbol americkej demokracie, ako sme videli v roku 2021.
Nacistické Nemecko pripomenul hlavný Trumpov sponzor a najbohatší muž planéty Elon Musk. Miliardár, ktorý sa čoraz intenzívnejšie snaží zapojiť do politiky, podľa princípu: "za peniaze sa dá kúpiť všetko," aj sloboda vykrikovania.
Trump vo svojom prejave hovoril o tradičných amerických hodnotách a slobode. Tie sa stali dôvodom, prečo tisíce Američanov položilo život v boji proti nacistickému úsilie zničiť slobodu ľudí raz a navždy. Ako je možné, že Musk, ktorý sa so slobodou zaklína na každodennej báze svojich príspevkov na svojej sociálnej sieti, zdraví Trumpových fanúšikov ako novodobý Hitler?
V lepšom prípade dáva svetu najavo, že mu peniaze umožňujú čokoľvek, od nákupu amerického prezidenta po hakľovanie pred kamerami a v horšom prípade káže vodu a pije víno. Svojim nasledovníkom rozpráva o slobode a v zákulisí si buduje svoj fašistický systém, v ktorom sa štát intenzívne spojuje s jeho korporáciou pohlcujúcou verejný priestor ako hydra, ktorá vyháňa od stola svojich oponentov. Tak to robili aspoň talianski fašisti a nemeckí nacisti. Vpad Muska do politiky sa tomu podobá nielen vo zvolenom pozdrave.
Systém, kde sa hovorí biela, ale bez mrknutia oka robí čiernu, je naozaj zvláštny. Trumpovi a Muskovi fanúšikovia, dvojica ktorá včera oslavovala dobytie úradu najmocnejšieho človeka planéty, si však týmto spôsobom ich konanie vysvetľujú.
"Po demokratickej prestávke medzi 45. a 47. prezidentom nie je Amerika ani svet v nijak skvelom stave. Práve naopak. Pokračovanie demokratickej administratívy by žiadnu nádej na zmenu neprinieslo. Trump tou nádejou je! A Američania si to myslia tiež, politický comeback tohto druhu je totiž v amerických dejinách bezprecedentný. Verím, že aj Trump sa po štyroch rokoch na lavičke v mnohých poučil a že mu prestávka pomôže byť lídrom, ktorého USA dnes tak veľmi potrebujú. Staronový obyvateľ Bieleho domu bude mať nepochybne ostré lakte, nie všetko s čím príde, sa nám v prvom okamžiku bude páčiť a bude v našom záujme. Ale úplne určite to bude v záujme Ameriky. A možno sa touto lekciou zo suverenity a asertívnejšej obhajoby národných záujmov v duchu hesla MAGA nakoniec inšpirujeme aj my!"
Na sieti X oslavoval poslanec Jan Skopeček (ODS) Trumpovu inauguráciu do úradu.
V preklade do ľudskej reči nám Skopeček hovorí, že Trumpova politika je objektívne proti európskym a českým záujmom a poškodí nás, ale je to super, pretože demokratické intermezzo prezidenta Bidena sa mu nepáčilo. V kontexte veselého hajlovania na inaugurácii sa objavuje otázka, či Skopečkov odkaz na "demokratickú prestávku" odkazoval na názov Bidenovej strany alebo si nezahrával s podporou nedemokratických, t.j. totalitných manierov.
Celé je to nejako zamotané. Prečo nepokrytý nacionalista Klausovej školy jasá nad poškodzovaním českých záujmov? Príliš zložitý uzol nejde rozviazať a musí sa preraziť. Ponúka sa overená Ockhamova britva. Filozofická metóda podporuje v zložitých situáciách s väčším množstvom riešení to najmenej komplikované.
Teda ak niekto niečo hovorí, robí to pretože si to myslí. Musk hajluje, pretože sa zhladol v fašizme a vymýšľa si, pretože nemá odvahu to povedať naplno. Tak ako sa deti boja priznať rodičom k rozbitému kvetináču.
Zvolenie Trumpa prezidentom sprevádzali četné analýzy v duchu, že nikto nevie, čo nevypočítateľný odfarbený blonďák z Floridy urobí. Čo urobil v deň nástupu do funkcie? Začal podpisovať dekréty smerujúce k politike, ktorú hlásal v kampani. Prosté ako facka. Len sa tomu niektorí zdráhali uveriť.
Zdroj: autorský článok, komentár, x.com, irozhlas.cz