Top hledané
Výsledky (0)
Odborníci radia izolovať sa a nosiť rúška.

O koronavíruse prehľadne: Aká je aktuálna situácia v Česku a na čo sa pripraviť?

Linda Veselá
15.Oct 2020
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty
Roman Prymula a Andrej Babiš

Nakazených koronavírusom pribúda raketovým tempom. Boli zverejnené dva scenáre, ktoré hovoria o tom, čo nás pravdepodobne ďalej čaká. A ani jeden z nich nie je príliš pozitívny. Súčasne však odborníci zverejnili aj opatrenia, ktoré by podľa nich mali katastrofu zmierniť. Dodržovať ich pritom môže každý z nás.

Nový rekord

V súčasnosti je celkovo nakazených viac ako 77 000 ľudí. Včerajšok si pripísal smutný rekord v počte nových nakazených – za stredu ich pribudlo 9 544. Na ochorenie za včerajšok zomrelo 35 ľudí. V nemocnici v súčasnosti podľa posledných informácií leží z dôvodu koronavírusu 2 678 pacientov, 518 z nich je vo vážnom stave.

Od 1. marca ochorením v Česku ochorelo viac ako 139 000 ľudí, takmer polovica počas októbra. Zatiaľ sa z neho vyliečilo necelých 61 000, podľahlo mu 1 172 ľudí.

Až každý tretí test je pozitívny

Otvoriť v galérii (6)
Žena se nechává testovat na covid-19
Žena se nechává testovat na covid-19Source: freepik.com/photos/car

Zvyšuje sa tiež pomer pozitívnych testov. Vrchol toto číslo dosiahlo pred necelým týždňom, keď zo všetkých uskutočnených PCR testov vyšla pozitívna necelá tretina. V posledných dňoch sa ich pomer pohybuje okolo štvrtiny. Denne sa pritom v Česku uskutoční približne 20 000 až 30 000 testov.

Kde pribúda nakazených najrýchlejšie?

Otvoriť v galérii (6)
Počet osob s covid-19 na 100 000 obyvatel
Počet osob s covid-19 na 100 000 obyvatelSource: MZČR

Najrýchlejšie pritom v posledných dňoch nepribúda nakazených v Prahe, ale v okrese Uherské Hradiště, kde za posledný týždeň pribudlo približne 616 osôb s ochorením Covid-19 na 100 000 obyvateľov. Druhá je Plzeň – sever s 538 prípadmi a Žďár nad Sázavou s 537 prípadmi.

Smutné druhé a štvrté miesto vo svete

A ako si Česko stojí medzi ostatnými krajinami? Tieto informácie priniesol denník The New York Times. Podľa neho je Česko za minulý týždeň v počte nakazených na 100 000 obyvateľov 2. na svete, hneď za Andorrou a pred Belgickom. V počte úmrtí na 100 000 obyvateľov je Česko svetovo na 4. mieste – pred nami sú Andorra, Argentína a Čierna Hora.

Možné budúce scenáre

Včera vydala skupina vedcov z rôznych odborov pod záštitou rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka mimoriadnu výzvu. Pod tú sa podpísal napríklad infektológ a hlavný epidemiológ IKEM Petr Smejkal, dátový vedec Petr Ludwig či prorektor Univerzity Karlovej pre vedu a výskum Jan Konvalinka.

Otvoriť v galérii (6)
Graf počtu hospitalizovaných
Graf počtu hospitalizovanýchSource: Výzva multioborového panelu vědců

Podľa ich predpovede sa takmer určite blíži preťaženie zdravotného systému. V prípade malých nemocníc v horizonte dní, v prípade veľkých v rámci týždňov. Ak nedôjde k dramatickej zmene správania, podľa tejto prognózy môže mať epidémia do konca roka 5 000 až 15 000 obetí:

„Je veľké riziko, že Česká republika bude nasledovať taliansky či newyorský scenár, lekári budú nútení rozhodovať o tom, kto dostane starostlivosť a kto nie,“

píše sa okrem iného vo vyhlásení skupiny vedcov. Podľa neverejnej predikcie Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR (ÚZIS) sa nemocničné lôžka do konca októbra naplnia aj pri priaznivom vývoji epidémie.

Podľa tej najoptimistickejšej predikcie bude do konca mesiaca denne pribúdať približne 7 000 nakazených. Chorobe ich podľahne tisícka. Ak sa však naplní ten najsmutnejší scenár, na ochorenie by mohlo zomrieť až 1 755 ľudí, nakazení by mohli pribúdať tempom 22 000 za deň.

Čo robiť? Izolovať sa a nosiť rúška

Otvoriť v galérii (6)
Žena s rouškou si dezinfikuje notebook
Žena s rouškou si dezinfikuje notebookSource: freepik.com/photos/medical

Podľa vedcov je preto potrebné, aby ľudia zmenili svoje chovanie. Jedným z opatrení, ktoré navrhujú, je osobný lockdown.

„Medzi ľudí vychádzajte len v najnutnejších prípadoch – napríklad z dôvodu starostlivosti o blízkych. Nezhlukujte sa. Minimalizujte fyzický kontakt so všetkými ľuďmi mimo vašu domácnosť,“

píše sa ďalej vo vyhlásení spomínanej skupiny vedcov. Ak už človek musí ísť medzi ľudí, mal by si nasadiť rúško vždy vnútri a vonku na miestach, kde nemôže od ostatných udržať odstup dva metre.

„To, čo urobíme či neurobíme teraz, rozhoduje o tom, koľko ľudí bude za mesiac vážne chorých alebo bude umierať – nehrajme ruskú ruletu s osudom našich blízkych.“

Praktická lekárka z Prahy 6 Ludmila Bezdíčková zdôrazňuje najmä to, aby ľudia dodržovali izoláciu aj pri samotnom podozrení, že by mohli byť pozitívni. Pri rizikovom kontakte s nakazeným je potom potrebné zostať 10 dní v karanténe aj napriek negatívnemu testu:

„Svojím chovaním môžeme výrazne ovplyvniť, ako veľmi strmý bude nárast chorých,“

tvrdí Ludmila Bezdíčková.

Otvoriť v galérii (6)
Žena s rouškou nakupuje v supermarketu
Žena s rouškou nakupuje v supermarketuSource: freepik.com/photos/food

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Výzva ministra zdravotníctva Romana Prymulu

Vzhľadom na rekordný nárast nových prípadov dnes český minister zdravotníctva Roman Prymula zverejnil „trojsekundovú výzvu“, ktorej posolstvo je stručné a jasné:

„Prosím vás všetkých, zostaňte doma.“

Otvoriť v galérii (6)
Roman Prymula v roušce
Roman Prymula v roušceSource: Profimedia

Kto ide proti prúdu?

Mimo hlavný prúd sa, naopak, stavia vedúca oddelenia virológie Zdravotného ústavu so sídlom v Ostrave Hana Zelená. Kritizuje napríklad plošné nosenie rúšok. Upozorňuje aj na ich riziká v podobe zhoršenej cirkulácie vzduchu pod rúškami, takže ich nosenie môže byť náročné napríklad pre ľudí s respiračnými problémami. Ochrana pred ochorením by podľa nej mala byť na osobnej zodpovednosti každého človeka. Plošné testovanie bezpríznakových ľudí podľa nej nemá význam.

Ako je to s lôžkami?

Jedným z hlavných problémov, ktoré sa s ochorením spájajú, je počet ľudí, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť – počet lôžok by totiž podľa prognóz nemusel stačiť. Pred tromi dňami bola v Česku voľná štvrtina lôžok na ARO a JIP.

Dnes český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že cez víkend chce začať stavať lôžka mimo nemocnice. Plánuje nákup 3 000 postelí, k tomu ďalších 1 000 pre ťažké prípady. V sobotu sa začne výstavba lôžok napríklad na pražskom výstavisku Letňany, kde by ich malo byť 500. Minister zdravotníctva Roman Prymula v utorok avizoval, že pre pacientov s koronavírusom, urgentnú medicínu a neodkladnú starostlivosť sa vyčlení až 10 000 lôžok.

Počet lôžok navyšuje aj Nemocnica Na Bulovce

Na prípravu nových lôžok pre pacientov s Covidom-19 sa pomaly pripravuje aj Nemocnica Na Bulovce. Celkovo by ich malo byť až 228. Na JIP má nemocnica zatiaľ zaplnených 13 percent lôžok, tých štandardných je zatiaľ plných 15 percent.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie