Počas pandémie si mnohí z nás vybudovali nové návyky. Čas strávený doma bol a stále ešte je veľmi dlhý. Jednou z vecí, ktorá nám ho v minulom roku najviac skracovala, boli práve podcasty. Podľa štatistík si ich Česi zamilovali a v mnohých prípadoch ich vymenili aj za počúvanie hudby. Čím sú také zaujímavé? Na to vám odpovieme v našom článku, v ktorom sme vybrali sedem podcastov z najrôznejších sfér. Od športu, erotických tém až po búranie mýtu, že váha určuje krásu.
Ešte pomerne nedávno to však možno nebolo tak. Raketový boom zažili podcasty hlavne minulý rok, keď tento pojem poznalo 94 % ľudí vo veku od 15 do 39 rokov. V roku 2019 bol pritom podcasting v povedomí len u 42 % ľudí. Audio rozprávanie sa stalo príjemnou zvukovou kulisou pri bežných denných činnostiach. Vlastne by sa podcasty dali nazvať takým naším „ideálnym spoločníkom“.
Na rozdiel od videa alebo príspevku na blogu podcast odstraňuje vizuálny prvok. Vďaka tomu je oveľa jednoduchší na vstrebávanie informácií.
Podľa štatistík Podcast Insights je Južná Kórea svetovým lídrom v percente ľudí, ktorí v januári 2021 počúvali podcast (58 %). Druhí v počúvanosti boli Španieli (40 %) a tretí Švédi (36 %). Bohužiaľ, štatistiky neuvádzajú, ako je na tom Česká republika.
Terezie a Zuzana. Dve spolužiačky zo školy, z ktorých sa stala nerozlučná dvojica, a to aj pri mikrofónoch. Pre niekoho môže byť ich téma veľké tabu, pre iných, naopak, témou, ktorá patrí do bežnej konverzácie. Ich podcast má jeden hlavný motív a tým je SEX, veľa sexu. Rozprávajú sa o prvých skúsenostiach, trápnych momentoch a o veciach, o ktoré by sa ostatní nemali báť podeliť. Ako ony samy vravia: „veď to robíme všetci, no nie?“
„V priebehu pandémie sme zaznamenali úplne najväčší nárast počúvanosti. Ovplyvnil to ale aj článok, ktorý o nás v médiách vyšiel a prilákal tak nových poslucháčov,“
Ak sa chcete vzdelávať, inšpirovať a počúvnuť si niečo o vážnejších témach, ako je hodnota života alebo zmysel práce, potom vás bude zaujímať podcast Petra Ludwiga s názvom Deep Talks. Vo svojich rozhovoroch s hosťami rozoberá okruhy, ako sú politika, koronavírus alebo životná rovnováha. V poslednom diele sa napríklad zaoberá témou kritického myslenia.
Formát takéhoto podcastu sa len ťažko definuje jednou vetou. Má však jedno pravidlo a tým je, že sa pri jednom stole zídu Martin Klesnil a Patrik Fiala spoločne so zaujímavým hosťom. Ich rozhovory bývajú pomerne dlhšie, a to z jedného jednoduchého dôvodu – v témach idú naozaj do hĺbky a poslucháč sa tak môže tešiť na informácie, o ktoré sa hostia bežne nedelia.
„Pod vplyvom komentárov, ktoré som počúvala od detstva, som pristúpila na to, že štíhly vzhľad je dôležitou kvalitou. Meradlom, ktoré určuje moju hodnotu, šancu nájsť si partnera, byť obľúbená, úspešná. Trvalo mi mnoho rokov, kým som pochopila, že moje telo je moje: nesiem zaň zodpovednosť, ale nie som povinná vyhovovať predstavám iných ľudí,“
hovorí autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová, ktorá chce priblížiť, aké sú predstavy „ideálnej krásy“ a že väčšina z nich je úplne zlá! Ako to zvládajú dievčatá, ktoré nemajú miery 90-60-90? Na to sa snaží prísť Ahmedová vo svojom podcaste.
Teraz zase trošku z iného súdka. Bojové športy sú v posledných rokoch na vrchole, a to najmä MMA. Práve tento podcast zavedie poslucháčov na domácu i svetovú MMA scénu, hodnotí aktuálne zápasy a jednoducho prináša všetky potrebné informácie.
A na rad sa dostáva varenie a milované jedlo! Podcast Českého rozhlasu sa zaoberá gastro scénou doslova na dreň! Ryby, domáci chlieb, burgery alebo zdravá strava: priestor dostávajú úplne všetky kategórie.
Na velikána z verejnoprávnych médií nemôžeme zabudnúť! Je ním rozhodne Vinohradská 12. Ak práve nestíhate a nemáte toľko času na čítanie najnovších udalostí, pustite si tento spravodajský podcast. Vysvetľuje aktuálne témy z Česka i zo sveta. Obvykle máva okolo 20 minút, počas ktorých stručne zhrnie všetko podstatné.