Chceli by ste vedieť, koľko jazdí v Prahe áut, koľko bytov sa za rok postaví či aké množstvo odpadu každý Pražan za rok vyprodukuje? Zaujímavé čísla o živote v Prahe nájdete teraz prehľadne na webe Pragozor.
Web Pragozor chce poskytovať informácie zo všetkých oblastí, ktoré by mohli bežného Pražana zaujímať. Návštevník má preto na výber z ôsmich kategórií: zdravie, bývanie, životné prostredie, MHD, autá, bezpečnosť, mobilita a turizmus.
Na webe sa tak napríklad dozviete, že mestská zeleň zaberá viac ako šestinu plochy Prahy (17,7 percent). To je síce o trochu menej ako vo Varšave či Viedni, ale viac ako napríklad v Bratislave alebo v Berlíne.
Rovnako tam nájdete aj detailné informácie o pražskej bytovej situácii. V minulom roku sa dokončilo 6 002 nových bytov a toto číslo pritom v posledných rokoch pozvoľna stúpa – v roku 2013 bolo bytov menej o viac ako dve tisícky. A v ktorých európskych krajinách rastú ceny nových bytov najrýchlejšie a ako je na tom Česko? Áno, aj to nájdete na Pragozore!
V súčasnosti má pražský magistrát pod správou 7 243 mestských bytov (zvyšok obecných bytov spravujú jednotlivé mestské časti). Opravy v týchto bytoch vyšli v minulom roku na 245,8 milióna korún (takmer 9,1 milióna eur, pozn. red.).
Alebo by vás zaujímala skôr bezpečnosť na pražských uliciach? Majetková kriminalita sa v Prahe totiž výrazne znižuje a v porovnaní s rokom 2013 klesla takmer o polovicu. Znížila sa aj násilná kriminalita – zatiaľ čo v roku 2013 policajti monitorovali 2 058 prípadov, minulý rok to bolo 1497.
„Je to nielen o tom, že vás zaujímajú nejaké informácie, ale tiež o tom, že sa nám v poslednom čase čoraz častejšie stáva, že sa šíria najrôznejšie fake-news,“
vysvetlil priamo pre LP-Life.sk pražský primátor Zdeněk Hřib. Šírenie neoverených informácií podľa neho ešte umocňuje prebiehajúca koronavírusová kríza. Cieľom webu je preto vniesť do verejnej diskusie overené a spoľahlivé dáta. Vzorom pre Pragozor bolo mesto Brno, kde už podobný systém funguje.
„Pri každom grafe je zdroj, z ktorého údaje vychádzajú. Je teda možné si ich overiť, rovnako ako ich pôvod,“
dodal riaditeľ spoločnosti Operátor ICT Michal Fišer. Práve od tejto spoločnosti pochádza dátová platforma Golemio, ktorá stojí za Pragozorom.
Pragozor zatiaľ obsahuje približne 115 grafov. Štyridsať z nich je aktívnych – sú založené na živých dátach a pravidelne sa aktualizujú. Systém získava dáta napríklad z dopravných snímačov, aplikácie PID Lítačka, ale aj z policajných štatistík či parkovacích domov. Súčasný obsah webu však nie je konečný – prevádzkovatelia chcú pridávať ďalšie údaje podľa toho, ako sa budú postupne zverejňovať, či na základe dopytu používateľov webu.