uviedol zástupca primátora pre oblasť financií a rozpočtu Pavel Vyhnánek. Rozpočet mesta sa bude odvíjať od neustávajúcej pandémie koronavírusu a s ňou spojených vládnych opatrení. Mesto predpokladá, že by mohlo budúci rok hospodáriť s daňovými príjmami 53,4 miliardy českých korún (takmer 2 miliardy eur, pozn. red.) a bežnými výdajmi 41,7 miliardy českých korún (vyše 1,5 miliardy eur, pozn. red.). Výška budúcich investícií zatiaľ nie je známa. Praha ich však obmedziť nechce a prípadne si na ne plánuje peniaze požičať.
V tomto roku očakáva Pavel Vyhnánek prepad v hospodárení Prahy presahujúci 10 miliárd korún (takmer 370 miliónov eur, pozn. red.). Najvýznamnejšou stratou mesta po príjmovej stránke je Pražská integrovaná doprava, kde straty siahajú až do výšky 1,5 miliardy korún (viac ako 55 miliónov eur, pozn. red.). Rozpočtový schodok sa týka aj príspevkových organizácií, napríklad divadiel, zoologických či botanických záhrad. Najväčšie výdaje však muselo mesto investovať v spojení s Covidom-19. Podpora cestovného ruchu a kultúrneho odvetvia a dotácie športových organizácií… To všetko Prahu stálu ku koncu septembra 2020 už 1,3 miliardy korún (asi 48 miliónov eur, pozn. red.).
Pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok bude musieť mesto operovať s tromi neznámymi. Tou prvou je ekonomický pokles v dôsledku koronavírusovej pandémie. Ďalšou neznámou je, ako sa prejaví výška spätne uplatnenej daňovej straty, tzv. loss carryback, do mestského rozpočtu. Posledným faktorom bude nepredvídateľné chovanie vlády vo vzťahu k ekonomike obcí a krajov a stratégii zadlžovania štátu. Kľúčom na podporu ekonomiky bude najmä dôraz na investície, čím by sa mala reštartovať ekonomika, uviedol Pavel Vyhnánek.
Momentálne mesto pracuje s predpokladom daňových príjmov 53,4 miliardy korún (takmer 2 miliardy eur, pozn. red.), čo je o 3 miliardy menej ako tento rok. Polovica tejto čiastky poputuje na mestskú hromadnú dopravu. Bežné výdaje by sa mali pohybovať okolo 41,7 miliardy korún (vyše 1,5 miliardy eur, pozn. red.).
Praha plánuje hospodáriť s realistickým rozpočtom, ktorý zohľadňuje prepad príjmov. Vo väčšine oblastí preto dôjde k škrtom v bežných výdajoch, pričom výnimkou sú základné funkcie mesta – systém Pražskej integrovanej dopravy (PID) či odvozu odpadov.
Zatiaľ čo v bežných výdajoch sa škrtá, cieľom na nasledujúci rok je čo najmenej obmedziť výdaje kapitálové. Ich rozpočet je stanovený na 7 miliárd korún (viac ako 258 miliónov eur, pozn. red.).
Náklady na PID každým rokom rastú. V aktuálnom návrhu počítajú ako u jedinej služby z bežných výdajov s nárastom rozpočtu v porovnaní s týmto rokom, a to o 1 miliardu korún (takmer 37 miliónov eur, pozn. red.). Mesto by vďaka tomu malo predísť drastickému obmedzovaniu hromadnej dopravy.
Aktuálne najväčšou hrozbou je zrušenie superhrubej mzdy, s ktorou však aktuálny rozpočet nepočíta, a toto rozhodnutie zatiaľ nebolo schválené. Mesto však chce byť pripravené na najhoršie. Ak by skutočne došlo k zrušeniu superhrubej mzdy a štát by neprijal žiadne ďalšie opatrenia, ktoré by chránili kraje a obce, Praha by podľa septembrových predikcií prišla takmer o 5,5 miliardy korún (takmer 203 miliónov eur, pozn. red.).