Francúzsky kabinet schválil zákon, ktorý bojuje s prejavmi radikálneho islamu. Po sérii extrémistických útokov v krajine sa vládnuca garnitúra zamerala na boj s radikálmi. Český štát investuje čas a financie do oveľa viac príjemnejších vecí. Podporuje desiatkami miliárd vedu a výskum. A vedeli ste, že pandémia spôsobená koronavírusom ovplyvnila aj život v oceánoch?
Päť rokov po útokoch na redakciu Charlie Hebdo v Paríži francúzsky kabinet schválil návrh zákona zameraného na boj s radikálnym islamom. Ten sprísňuje okrem iného aj pravidlá vzťahujúce sa na domáce vzdelávanie či nenávistné prejavy. Ide o vyvrcholenie dlhodobej snahy prezidenta Emmanuela Macrona a jeho tímu. Niektorí kritici vo Francúzsku aj v zahraničí tvrdia, že ide o diskrimináciu islamu. Vládnuci činitelia však tvrdia, že zákon chráni aj obyčajných moslimov, ktorí sú radikálmi dlhodobo poškodzovaní. Zákon dáva štátnym orgánom do ruky účinné nástroje proti nenávistným prejavom na internete a zneužívaniu osobných údajov v kyberpriestore. Zakazuje aj propagáciu islamistickej ideológie či nosenie náboženských odevov v bazénoch alebo na trhoch. Kontroverzným bodom je odmietnutie pobytu v krajine polygamným žiadateľom.
Za posledné tri roky podporil český štát výskum a vývoj sumou, ktorá presahuje 3,8 miliardy eur. Skoro polovica (44 %) z tejto sumy putuje vysokým školám. Pracovisko Akadémie vied ČR získalo 28 % a súkromné podniky ďalších 10 % z celkovej sumy. V pomere podielu štátnej podpory na hrubý domáci produkt sa Česká republika drží v priemere Európskej únie. Najväčšia časť štátnych rozpočtových výdajov na výskum a vývoj v minulom roku smerovala do všeobecného a neorientovaného výskumu. Do oblasti zdravotníctva uvoľnil štát viac než 152 miliónov eur.
„V minulom roku dosiahli štátne rozpočtové výdavky na výskum a vývoj 1,4 miliardy eur. Za posledné dva roky vzrástli o viac než 190 miliónov eur. Ich podiel na štátnom rozpočte v tomto období však klesol z 2,4 % v roku 2017 na minuloročných 2,3 %,“
K explózii došlo po inak úspešnom skúšobnom štarte z raketového zariadenia spoločnosti v Boca Chica v Texase. Celá udalosť bola vysielaná naživo. Raketa hviezdnej lode sa zničila po tvrdom pristátí. Šlo o šestnásťposchodový prototyp ťažkej nosnej rakety, ktorá mala slúžiť na prepravu ľudí a až 100 ton nákladu pri budúcich misiách na Mesiac či Mars. Skúšobný let do výšky 12,5 kilometra poháňali tri najnovšie motory Raptor. Na incident reagoval na svojom Twitteri zakladateľ spoločnosti Elon Musk. Uviedol, že raketový tlak v palivovej nádrži bol počas zostupu nízky, čo spôsobilo vysokú rýchlosť pri pristátí.
O blahodarných účinkoch pandémie spôsobenej koronavírusom na živočíšnu ríšu sa toho už napísalo veľa. Zdá sa, že ďalším pozitívnym dôsledkom aktuálneho celosvetového stavu je zníženie hlasitosti v oceánoch, tzv. oceánskeho hluku. Obmedzenia námornej dopravy veľmi uľavili veľrybám, delfínom a ďalším oceánskym tvorom. Vedci tvrdia, že podobné „ticho“ zažili zvieratá v oceáne naposledy pred zhruba 200 rokmi. V dôsledku ľudskej činnosti je dnes hluk pod hladinou spôsobený hlavne vrčaním lodných vrtúľ a vzduchovými zbraňami, ktoré hľadajú ložiská ropy a zemného plynu.
„Pandémia, ktorá ľudí obmedzila a zúžila ich životný priestor, naopak rozšírila oblasť, v ktorej môžu žiť veľryby. Mám šťastie, že môžem vo svojom živote študovať komunikáciu veľrýb v prirodzenom pokoji,“
V auguste tohto roka ukončil brazílsky futbalista Neymar Jr. po pätnástich rokoch spoluprácu so spoločnosťou Nike. Teraz vidíme prvé plody jeho nového partnerstva s firmou PUMA. Vďaka grandióznej zmluve by si mala brazílska futbalová superstar zarobiť ročne viac než 24,6 milióna eur. Už v októbri svetu predstavili novú topánku PUMA KING Platinum s Neymarovým logom, ale až teraz prichádzajú na trh kopačky, ktoré presne odrážajú Neymarov temperament. Extravagantný model FUTURE Z zaujme na prvý pohľad. Charakterizuje ho marketingový slogan „Drive them crazy“.
Okrem prepracovaného dizajnu sa vývojári samozrejme zamerali aj na vlastnosti, ktorú sú pre futbalistov dôležité. V topánkach sa tak po trávniku behá jedna radosť. Zároveň maximalizujú kontrolu nad futbalovou loptou. V sprievodnej kolekcii dresov, šortiek, tréningových doplnkov či oblečenia na nosenie mimo ihriska dominuje prvok grafiti, ktoré sa nachádzajú všade v uliciach São Paula. Kopačky FUTURE Z 1.1 zoženiete na stránkach firmy PUMA za 200 eur.