Vláda amerického prezidenta Joea Bidena vymenuje Roberta Malleyho za svojho zvláštneho vyslanca pre Irán. Práve on bol kľúčovým členom tímu bývalého prezidenta Baracka Obamu. Kontroverzný dokument Kráľovská rodina sa znova objavil na YouTube potom, ako bol v roku 1972 nahlásený na základe zákazu kráľovnej. Herec Pavel Liška oslavuje 49. narodeniny. Roly bláznov a podivínov mu boli vždy šité na mieru.
Dátová platforma hlavného mesta Prahy – Golemio – prináša na svojich webových stránkach www.golemio.cz informácie týkajúce sa celého radu oblastí života najmä v hlavnom meste. Jednými z tém, ktoré sú v súčasnosti nanajvýš aktuálne, sú vývoj a situácia týkajúce sa pandémie Covid-19. Platforma prináša súhrnné a detailné informácie na jednom mieste. Navyše ponúka aj vizualizácie dát, ktoré nie sú zverejnené na žiadnych iných webových stránkach, ktoré ponúkajú informácie o pandémii.
„V čase pandémie sa dátová platforma Golemio osvedčila ako kľúčový nástroj na riadenie mesta. Musíme sa rozhodovať na základe reálnych dát a nie dojmov. Aj na sociálnych sieťach koluje mnoho zavádzajúcich informácií a fake news,“
hovorí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy. Väčšinu dát k vizualizáciám čerpá platforma z Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR, časť je prevzatá zo stránok Ministerstva zdravotníctva ČR.
Rose Hills Memorial Park v Kalifornii je najväčším cintorínom v Severnej Amerike. Cintorín s rozlohou 1 400 akrov sa však musí vyrovnať s počtom tiel čakajúcich na pohrebnú službu z dôvodu nárastu úmrtí na Covid-19. Navzdory mnohým zariadeniam v Rose Hills môžu rodiny využiť pohrebné služby pre svojich blízkych so zhruba mesačným oneskorením.
Patrick Monroe, generálny riaditeľ a prezident Rose Hills, povedal, že od novembrového Dňa vďakyvzdania došlo k prudkému nárastu dopytu služieb, ktorý sa takmer zdvojnásobil. Spoločnosť Rose Hills priniesla napríklad veľké množstvo chladiacich jednotiek, aby si poradila s ďalšími telami. Park tiež vybudoval stanové oblasti, ktoré nahradili kaplnky na mieste, a využíva nové metódy, ako je priamy prenos, aby poskytol služby rodinám.
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena vymenuje Roberta Malleyho za svojho zvláštneho vyslanca pre Irán. Uviedol to včera vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničia a dal mu tak jednu z najnáročnejších zahranično-politických výziev, ktorým vláda USA čelí.
Malley bol kľúčovým členom tímu bývalého prezidenta Baracka Obamu, ktorý vyrokoval jadrovú dohodu z roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Dohodu, ktorú bývalý prezident Donald Trump v roku 2018 opustil, a to navzdory silnému odporu európskych spojencov Washingtonu.
„Minister Blinken buduje špecializovaný tím, ktorý čerpá z odborníkov s jasným pohľadom a má rôzne názory. Týmto vedúcim nášho zvláštneho vyslanca pre Irán bude Rob Malley, ktorý do tejto pozície vloží výsledky úspešných rokovaní o obmedzení iránskeho jadrového programu,“
uviedol úradník ministerstva zahraničia. V poslednom čase bol Malley prezidentom medzinárodnej krízovej skupiny, neziskovej organizácie zameranej na globálne konflikty.
Liberecký rodák Pavel Liška vyštudoval JAMU v Brne a preslávil sa ako divadelný a filmový herec. Roly bláznov a podivínov ho sprevádzajú celou jeho filmovou kariéru. Za rolu v snímke Štěstí získal Českého leva. A dnes oslavuje 49. narodeniny.
uviedol v rozhovore pre Český rozhlas herec, ktorý sa vyučil mechanikom strojov pre práčovne. Práve snímka Návrat idiota ho predurčila pre ďalšie roly podivínov, bláznov a existencií na okraji spoločnosti. Či už ide o Laďu v Divokých včelách, nenapraviteľného klamára Vláďu Ptáčníka v Pupendu alebo Emana v Horem pádem.
V posledných rokoch ho diváci mohli vidieť vo filmoch Toman, Teroristka či Poslední aristokratka. Tento rok by mal dotočiť snímku Bohdana Slávu Švejk.
„Všetky moje roly majú spoločné to, že sú niečím zvláštne, že duše tých postáv sú vyšinuté. Ale mňa to strašne baví,“
Kontroverzný dokument Kráľovská rodina sa znova objavil na YouTube po tom, ako bol v roku 1972 nahlásený na základe zákazu kráľovnej. Kráľovná Alžbeta, princ Philip a ich rodina umožnili kamerám sledovať svoj každodenný život počas 18 mesiacov v rokoch 1968 a 1969 – výsledkom bol dokumentárny film, ktorý sa vysielal na BBC One v júni 1969.
Dokument bol uvedený v televízii naposledy len tri roky potom, ako sa pôvodne vysielal – a teraz majú kráľovskí fanúšikovia vzácnu šancu ho opäť sledovať. Snímka nazrela do zákulisia kráľovskej rodiny vrátane scén ich súkromného grilovania u Balmorala či kráľovninho rozhovoru s prezidentom Nixonom. Podľa The Independent dokument prilákal 30 miliónov divákov, keď sa prvýkrát vysielal na BBC, a ďalších 15 miliónov divákov, keď sa vysielal na ITV o týždeň neskôr. Čelil však kritike kráľovských pozorovateľov, ktorí tvrdili, že zákulisná povaha dokumentu sa vzoprela účelu monarchie.
Prajeme vám príjemné piatkové ráno. Majte fajn víkend a využite ho na vytvorenie ďalších zážitkov, pretože ako povedal Abraham Lincoln: